IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво всъщност спъва гръцката икономика?

Повсеместната бюрокрация и липсата на възможност за кредитиране преди всичко за малките и средните компании са сред основните проблеми

08:16 | 27.01.15 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<i>Снимка: Ройтерс</i></p>

Снимка: Ройтерс

Официалното съобщение звучи многобещаващо. Преди една година тогавашното гръцко правителство обещава на износителите възстановяване на ДДС, което те трябва да плащат за материали и междинни продукти, в рамките на 90 дни. Днес реалността е различна. „Имам клиенти, които чакат от 350 дни за възстановяването на таксите", казва пред германското списание WirtschaftsWoche експортният консултант Арис Склавунос, основател на базираната в Атина Export Academy.

Ето защо гръцките фирми започват да търсят спешни решения на проблема. „Производителите на зехтин купуват тапи за бутилките си от Португалия, тъй като при внос са освободени от ДДС", казва Склавунос. „Абсурдно е, че държавата дава такива погрешни стимули и лъжливи обещания".

Примерът илюстрира колко далече все още е Гърция от икономическото и политическото си възстановяване. Особено след парламентарните избори, при които СИРИЗА спечели историческа победа, като по този начин сигнализира за отказ от реформите. Но следващите предизвикателства вече са налице.

Наистина в шестата година от началото на кризата в Гърция се отчита известен напредък в областта на фискалната политика. Ако новият кабинет не задраска досегашните планове, през 2015 г. в публичния сектор за първи път от 40 години насам няма да се отчете дефицит. Но икономическият растеж е в застой, преди всичко защото няма износ, без който пък не е възможно устойчивото възстановяване. И нещо повече - в много области Гърция е зависима от вноса и не може да се снабдява сама. Новото правителство трябва да се погрижи спешно и за този проблем, който намира твърде малко място в обществения дебат.

Други изпаднали в криза страни успяха да обърнат тренда благодарение на бума на износа. Ирландия, Испания и Португалия вече отчитат експортни излишъци. Гърция обаче продължава да свива своя дефицит по текущата сметка. Износът на стоки и услуги в реално изражение спада до равнището от 2008 г. Нито една страна в ЕС не изнася по-малко спрямо своето БВП, отколкото Гърция, включително туристическият сектор и корабоплаването.

Икономисти от Европейската комисия изчисляват, че износът на Гърция е с една трета по-нисък спрямо стойността, която може да се очаква с оглед на брутния вътрешен продукт, размера на нейните търговски партньори и дистанцията до тях. "Ужасяващо лошо" гласи становището им за представянето на гръцката експортна индустрия.

Какви са причините? Експортният консултант Склавунос не смогва да отговори на този въпрос. Преди почти две години 49-годишният специалист започва свой собствен бизнес, след като почти две десетилетия е бил служител на германския производител на строителни материали Knauf. Сега той води курсове по експортен бизнес в своята Export Academy в атинския квартал Алимос, по средата на пътя между Акропола и старото летище Хеленикон. 

Един от проблемите е липсата на големи компании. Една трета от брутния вътрешен продукт се дължи на компании с по-малко от десет служители. В Португалия този дял е 22 на сто, в Германия - 15%. Дори и ако малките предприятия имат добри идеи и намират клиенти в чужбина, често страдат от липсата на финансиране. „Банките не са готови да финансират малки и средни предприятия", отбелязва Склавунос. А малкото по-големи компании, които получават кредити, плащат за тях много повече, отколкото европейските им конкуренти. За последните четири години гръцките фирми са плащали с три процентни пункта повече за кредитите си спрямо средното равнище за еврозоната, се казва в анализ на Европейската централна банка.

Последна актуализация: 11:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 40 rate down comment 1
pecan
преди 9 години
държава в която средния държавен служител има по висок стандарт от средния бизнесмен е лоша държава
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 32 rate down comment 4
Vesko94
преди 9 години
Европа трябва да се замисли дали германският вариант е въобще работещ за целия ЕС или дойде времето всеки да си знае мястото, в това число и германците. Тяхната политика се оказа печеливша за самите тях, но не и за целия Съюз. Очевидно не са достатъчно добри да ръководят ЕС. Започвам да си мисля, първият път с Германия - национална катастрофа, вторият път с Германия - пак катастрофа. И сега пак сме с Германия - трета катастрофа. Девизът "винаги с Германия и никога против Русия" не ни донесе нищо през всичките тези години. Крайно време е да започнем една нова политика "с националните интереси напред", без значение зали с Париж, с Лондон или с Берлин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 23 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 9 години
И какво точно ти липсва на пазара, та като се разбачкат всички вкупом, ще коригират тази кривица? Още коли, още храна, още телефони, още жилища, още телевизори и хладилници? Или още кръчми и молове?Какво точно ще бачкат сега небачкащите и какво ще произвеждат, което пазарът с охота ще поеме и реализира?И сещаш ле се, ако държавата пусне на улицата всички, които в моменто храни, какво ще стане?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 41 rate down comment 1
anatoli75
преди 9 години
Защо да работят ,като може и така - на заем и после съжаляваме ама не можем да платим,както в рекламата "Гърците са го измислили" и на плажа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 39 rate down comment 0
data
преди 9 години
Защото навсякъде по света политиците си купуват гласове с нашите пари ! За справка помощите за ромовете , ранното пенсиониране на фуражките и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 36 rate down comment 2
dr.5rov
преди 9 години
Вярно е това което казваш "Просто повечко хора трябва да бачкат". Аз обаче имам един наивен въпрос: А защо не го правят?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 40 rate down comment 16
kefal
преди 9 години
Дори в западнала Гърция ДДС-то има диференцирани ставки: за храна е с ниска ставка, за лекарства също, и за други важни стоки също има ниски ставки. Дори в запаснала Гърция подоходния данък също има диференцирани ставки, богатите плащат повече.Само в нашето стадо овците се стрижат до кръв. ДДС-то и за хляба е 20%, за лекарствата също ако искаш умирай. Богатите у нас плащат 10% ДОД колкото плаща и работника на минимална заплата и едвам си купува ядене.Като се замисля, поне за книгите като Винету да махнат ДДС-то, няма ли да е добре? Да може да се образова стадото, поне до нивото на вожда?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 27 rate down comment 0
bigmamascandal
преди 9 години
Все пак интересен репортаж, чете се на един дъх. И наистина - все едно се отнася и за България...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 20 rate down comment 14
nobel
преди 9 години
Предполагам, че и за фирмите, чиято единствена дейност е източването на ДДС също става много лесно. ДДС-то е данък, с който се облагат само гражданите на света, които имат "привилегията" да се наричат българи. Защо само за стоките, които се продават в Българиа има ДДС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 37 rate down comment 2
data
преди 9 години
виж съотношението на създаващите спрямо получаващите в Бг и ще ти стане много бързо ясно : "Какво всъщност спъва българската икономика" . Те това е и проблема и в Гърция , както и навсякъде по света . Просто повечко хора трябва да бачкат !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още