IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пол Кругман: Гърция е на ръба на пропастта

Страната трябва да излезе от еврозоната, за да избегне безкрайни икономии и вечна криза, коментира нобеловият лауреат по икономика

19:13 | 30.06.15 г. 19
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

От известно време насам стана ясно, че създаването на еврото беше ужасна грешка. Европа никога не е имала предпоставките за успешна единна валута – на нея ѝ липсва дори видът фискален и банков съюз, например, който да гарантира, че когато имотен балон във Флорида се спука, Вашингтон автоматично предпазва възрастните граждани от каквато и да е заплаха върху медицинските грижи, които получават, или банковите им депозити, коментира Пол Кругман* за The New York Times.

Напускането на валутен съюз обаче е много по-трудно и по-ужасяващо решение от това изобщо да не влезеш в него и досега дори най-затруднените икономики на Стария континент многократно са се отдръпвали от ръба на пропастта. Отново и отново правителствата се поддават на изискванията на кредиторите за сурови икономии, докато Европейската централна банка (ЕЦБ) успява да удържи паниката на пазарите.

Но ситуацията в Гърция изглежда достигна до точката, от която няма връщане. Банките са временно затворени, а правителството наложи контрол на капитала, ограничавайки изтичането на парични потоци извън страната. Много е вероятно скоро да се наложи правителството да започне да изплаща пенсиите и заплатите под формата на сертификати, създавайки по този начин паралелна валута.

Следващата седмица в страната ще има референдум, който да реши дали да се приемат изискванията на тройката – институциите, представляващи интересите на кредиторите, за още икономии.

Гърция би трябвало да гласува с „не“, а гръцкото правителство – да е подготвено да напусне еврозоната, ако това е нужно.

Според Кругман повечето неща, които човек е чувал за гръцката разточителност и безотговорност, не са верни. В края на първото десетилетие на века гръцкото правителство наистина харчи повече от това, което има. Но оттогава то многократно е намалявало разходите и увеличавало данъците. Броят на служителите в администрацията се е понижил с повече от 25%, а пенсиите (които наистина бяха твърде щедри) са сериозно орязани. Ако се съберат всички строги икономии, те би трябвало да са достатъчни, за да се сложи край на първичния дефицит и той да се превърне в голям излишък.

Защо тогава се случва това? Заради колапса на гръцката икономика, дължащ се до голяма степен на същите тези строги икономии, които доведоха и до срив на приходите.

Този колапс, от своя страна, има много общо с еврото, което хвана Гърция в икономическа усмирителна риза. Случаите на успешни ограничителни мерки, при които страните овладяват дефицитите си без да изпаднат в криза, обикновено включват огромни валутни обезценявания, които правят износът по-конкурентоспособен. Това се случи с Канада, например, през 90-те и до голяма степен това се случи и с Исландия наскоро. Но Гърция, която няма собствена валута, нямаше как да се възползва от подобна възможност.

Нужно ли е тогава Гърция да напусне еврозоната? Според Кругман това не е задължително. Проблемът с Grexit винаги е бил рискът от финансов хаос, от банкова система, разклатена от паническо теглене на пари, и от бизнес, спъван както от банкови проблеми, така и от несигурен юридически статут на дълговете. Именно затова няколко последователни гръцки правителства се съгласиха на исканията за строги ограничения и именно затова дори СИРИЗА, управляващата лява коалиция, искаше да приеме вече наложените строги икономии. Всичко, за което помоли в замяна, беше спиране на допълнителни такива.

Тройката обаче не прие това. Лесно е да си изгубиш в детайлите на случилото се, но най-важният момент сега е, че Гърция получи оферта, по която вече нямаше възможности за преговори, но и която по никакъв начин не се различава от политиките през последните пет години.

Това е, и вероятно е била предназначена да бъде, оферта, която министър-председателят Алексис Ципрас не може да приеме, защото ще унищожи политическото си настояще и бъдеще. Целта явно е да го свали от власт, което вероятно ще се случи, ако гръцките избиратели се изплашат от конфронтация с тройката толкова много, че да гласуват положително на референдума през следващата седмица.

Те обаче не трябва да правят това по три причини. Първо, сега знаем, че дори по-суровите икономии водят до задънена улица: пет години по-късно Гърция е в по-лоша форма от всякога. Второ, по-голямата част от хаоса в следствие на Grexit, от който хората се опасяват, вече се случи. Със затворени банки и наложен капиталов контрол вредите не могат да бъдат много повече.

И накрая, приемането на ултиматума на тройката ще се превърне в окончателното изоставяне на всяка претенция за гръцка независимост. Не трябва да се поддаваме на убежденията, че представителите на тройката са само технократи, които обясняват на невежите гърци какво трябва да бъде направено. Тези предполагаеми технократи са всъщност фантазьори, които пренебрегнаха всичко, което знаем за макроикономиката, и сгрешиха на всяка стъпка по пътя. Не става въпрос за анализ, а за сила – силата на кредиторите да дръпнат шалтера на гръцката икономика, сила, която съществува докато изходът на Гърция от еврозоната се смята за немислим.

Време е да сложим край на немислимото, завършва Кругман. Иначе Гърция ще се изправи пред безкрайни икономии и криза без дори намек за излизане от нея.

* Пол Кругман е нобелов лауреат по икономика, професор по икономика и международни отношения в Woodrow Wilson School of Public and International Affairs в Университета в Принстън, както и гостуващ професор в London School of Economics.

Всичко за кризата с Гърция четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 5 rate down comment 12
Атанасио
преди 8 години
През лятото на 2012 г. докторантът Томас Херндън получил от свой професор задание да тества емпирично някое известно и сложно изследване. Младият учен решил да повтори изчисленията на харвардските икономисти Кенет Рогоф и Кармен Райнхарт от последния им научен материал. - http://solidbul.eu/?p=3421Майк Статис, главен инвестиционен стратег на AVA - http://mejdu-redovete.com/%D1%87%D1%80%D0%B5%D0%B7-%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%B8-%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%BC%D0%B8-%D0%BA%D1%8A%D0%BC-%D1%84%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82-%D0%B3%D1%80%D1%8A%D1%86/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 10
supertrader
преди 8 години
Този не разбира от икономика, в икономиката се случи урбанизация и тя постави в неизбежна икономическа смърт цели държави.Трябва деурбанизация - ниски данъци и такси в тези държави, убийствено ниски и висока, много висока доходност на инвестициите в тях - 10-15%, 15 за начало.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 18
Атанасио
преди 8 години
Милтън Фридман с нобел за икономика има предвид индустриалния капитализъм когато говори за свободен пазар а не финансовия капитализъм тоест за финансовият трябват строги регулации и се видя какво стана тоест още не е започнало и може да се оправи ако се вземат изброените мерки - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685Но дойде време и за регулации на индустриалният капитализъм защото Земята е затворена система - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1566597433618485Трябва да се знаят някои неща за обща култура Радвам се ,че Папата постави директно нещата за климата - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1624043884540506и се надявам да продължи до края и за лихвата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 17
Атанасио
преди 8 години
Темата е много голяма и ще почна с отдела за икономика и социални дейности на ООН - ''правителствата трябва да инвестират 3% от световния БВП годишно, което е около 1,2 трилиона паунда през 2010 г., в продължение на 40 години. За да се избегнат катастрофите'' - http://***.greentech.bg/archives/21201Доклада е грешен и съм обяснил подробно защо - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231Идеята ми е забрана на офшорки и т.н. регулации и данък лукс - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558за да се избегне и глоб.затопляне - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1494171174194445''Невидимата ръка'' на пазара докара и не може да оправи 3-те планетарни катастрофи - трябва системен подход и ресурсно базирана и планирана екологична икономика
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 19
Атанасио
преди 8 години
''Къде се провалиха икономистите'' - Rex Weyler, Greenpeace International - http://greentech-bg.net/?p=2147През 2011 г. беше публик. интересна книга на Richard Heinberg, The End of Growth: Adapting to Our New Economic Reality.Авторът поставя потресаваща диагноза: човечеството е достигнало фундаментална повратна точка в икономическата си история. Траекторията на разширението на индустриалната цивилизация се сблъсква с неподлежащи на обсъждане природни граници. По-нататъшният растеж ще бъде блокиран от три фактора: изчерпване на ресурсите, екологични ограничения и смазващия обем на дълга. Тези взаимодействащи си ограничители, пише Хайнберг, ще ни принудят да преоценим заветните икономически теории и да преосмислим парите и търговията. Ако си поставим цели, които укрепват човешкото и екологичното благополучие трябва да се научим да пестим, вместо да продължаваме да преследваме невъзможното безкрайно увеличение на БВП РЕСУРСНО БАЗИРАНА И ПЛАНИРАНА ЕКОЛОГИЧНА ИКОНОМИКА
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 22
Атанасио
преди 8 години
Проф. Джоузеф Стиглиц с нобелова награда за икономика пред Bloomberg - http://darikfinance.bg/***/115051#comments''Нов доклад на МВФ твърди, че страните не трябва да изплащат заемите си за сметка на икономическия си ръст''(коментар 16) - http://***.investor.bg/analizi/91/a/kolko-mnogo-e-prekaleno-mnogo-196144/ Това което всички не отчитат е ,че не може да има постоянен растеж . - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/подробно тук - http://krizata.blog.bg/history/2011/01/16/prichini-za-globalnata-ikonomicheska-kriza-obnoven-tekst.668684Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) го призна - http://***.investor.bg/analizi/91/a/oisr-ikonomicheskiiat-ryst-e-v-opasnost-196935/ с графики тук - https://infobalkani.wordpress.com/2015/04/05/капитализмът-фалира/ ЕДИНСТВЕНИЯТ НАЧИН Е - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 19
Атанасио
преди 8 години
Естествено ,че става въпрос за макроикономика тоест трябва да има ръст на БВП от което процентите дълг да падат спрямо БВП-то но от където и да го погледна все до лихвата стигам - ''проблемът с гръцкия дълг лесно ще се реши, например ако кредиторите послушат спеца по финансови пророчества проф. Пол Кругман. Според него трябва "само" дългът на Гърция да се разсрочи (сега средната срочност е 16.5 г., защо да не стане 50 г.), а лихвата му да се намали от 2.6% сега, примерно на 0.2% - http://***.segabg.com/article.php?id=737114Много добре го каза госта във - https://***.ataka.tv/видео/на-жълтите-павета-г-c10818.html,и съм коментирал под предаването през фейсбука
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 26 rate down comment 9
kefala
преди 8 години
С помоща на великият СССР,ще направят широка крачка напред!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 38 rate down comment 2
Lucifer
преди 8 години
....и самобръсначката не смея да си включа за да не фалира гърция...стига вече...оферти в 12 без 5 и т. н.....яли пили и се веселили...това е...или драхма или дойч-марка....изборът е неизбежен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още