IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Grexit ще има сериозни геостратегически последствия

Една прокудена Гърция може да се превърне в кошмар за ЕС и НАТО, твърди Джеймс Ставридис от Foreign Policy

11:58 | 05.07.15 г. 62
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

В настоящия момент не е ясно как Гърция ще излезе от сегашния "дуел на волите" с Тройката по въпросите на техническия си дефолт, референдума и възможността да продължи на отдавнашната драма за спасителната помощ. Двете страни в този  дуел язвително се сочат с пръст, гръцките банки са затворени тази седмица, а логичното, но все така убягващо дипломатическо и икономическо разрешение на проблема чрез разумни преговори,  изглежда по-далечно от всякога. Като горд гръкоамериканец аз към натъжен от това положение, пише Джеймс Ставридис за Foreign Policy, цитиран от БТА.

Междувременно се смята, че референдумът от 5 юли е насрочен твърде прибързано и повечето гърци вероятно не са много наясно какви може да са последиците и не са сигурни как да гласуват.

Първата жертва на този процес изглежда е макроикономическата теория. На хоризонта застрашително се появиха апокалиптични  икономически сценарии - крах на гръцката икономика, омаломощаване, ако не и пълен крах на еврото, и мощно разклащане на целия Европейски проект.

Но в разгара на тази буря, свързана с гръцката икономическа и финансова криза, си струва да се замислим за  геостратегическите последствия от Grexit, за които почти не се говори.

Нека си го кажем открито: ако Гърция излезе с гръм и трясък от еврозоната, тя ще бъде една сърдита, разочарована и съсипана страна, която обаче ще продължи да бъде член на ЕС и на НАТО -  две организации, функциониращи на базата на консенсуса.

(Последното означава, че без единодушие между всички членове,  организацията не може да взема решения или до изпълнява ефикасно оперативните си функции.) Като бивш върховен главнокомандващ на Обединените въоръжени сили на НАТО много пъти съм бил свидетел  как на мъчителни заседания се "изгражда" консенсус, как компромисите се постигат един по един.

Занапред една нежелаеща  да сътрудничи Гърция може отново и отново да спъва действията и на ЕС, и на НАТО, което ще им пречи да се движат напред. Това може да се прояви много скоро, например, при решаване  на въпросите за санкциите срещу Русия (която Гърция явно ухажва, за да получава подкрепа и финансиране - нещо съвсем логично).

Това лесно може да се отрази и на вземането на текущи управленски решения в ЕС по различни въпроси - като се почне от преговорите по Трансатлантическо търговско-инвестиционно партньорство и се стигне до селскостопанските субсидии, наплива  на бежанци през Средиземно море и т.н. Гърция може да стане проблемен и обструкционистки настроен "смутител на реда" в сложни преговори с участието на ЕС, като например усилията за сключване на ядрено споразумение с Иран. 

Една трудна като характер и объркана Гърция може да създава проблеми в европейските институции, но освен това гръцкият  дефолт и изхвърлянето от еврозоната почти сигурно ще тласнат гръцката икономика още повече по наклонената плоскост. Това не може да не се отрази и на сферата на сигурността, защото не знаем до каква степен гърците ще пожелаят или ще бъдат в състояние да участват в операциите на НАТО, в мисиите на ЕС, в  хуманитарни проекти, в спасяването на бежанци и в още много усилия, свързани със сигурността.

Това може да се отрази негативно на достъпа до гръцките бази - много от тях намиращи се на важни геостратегически места, като залива Суда на остров  Крит. Добре е да си спомним и за важното географско положение  на Гърция на морския фланг на НАТО във време на рязко нараснало  напрежение в Източното Средиземноморие.

Всъщност една прокудена от Европа Гърция неизбежно ще  започне да търси подкрепа и сътрудничество другаде. Такъв перспективен партньор, разбира се, много вероятно би била Русия. Много гърци хранят силни симпатии към Русия, която също е православна страна, особено що се отнася до положението в Украйна.

Ако Москва реши да помага икономически на Атина, дори символично, това още повече ще отдалечи Гърция от Западна  Европа. Друг вероятен приятел и партньор би била Сърбия, която има свои собствени проблеми с други балкански страни членки на  ЕС. Не може да се изключи и излизане на Гърция от ЕС и дори от  НАТО. Сред крайната левица в Гърция вече се чуват гласове за поемане на такъв курс.

Най-накрая, една озлобена и все по-слабо свързана с  традиционните европейски организации Гърция може да стане по-подозрителна и проблемна страна за най-близкото си географско обкръжение. Отказвайки се от активно членство в НАТО, тя по много по-различен начин би се отнасяла към Турция, би гледала по друг начин и на Балканите. Ако Гърция няма зад гърба си ЕС и НАТО, тя ще се чувства много по-несигурна в отношенията си с Турция - неин стар враг и източник на многобройни заговори.

Всичко това е мощен дестабилизиращ фактор.

Ще напусне ли Гърция ЕС или НАТО, ако излезе от еврозоната?  Вероятността за това е твърде малка - трезвото мислене навярно  ще надделее. Но не е и невъзможно, ако кризата се задълбочи, а емоциите и от двете страни продължават да се разгарят. Ако не бъде намерен компромис, ни очакват най-малкото бурни свади с много перипетии.

Какво трябва да се направи?

Като начало, нещата не бива да се оставят в ръцете на шефовете на централните банки. Те не са политици и не им се плаща, за да внимават за геостратегическите и политическите  последици от евентуален гръцки дефолт и излизане от еврозоната.

Ако говорим за мрачните прогнози, излизането на която и да е страна от ЕС или НАТО е просто "тера инкогнита" и би разтърсило из основи двете организации, като в същото време би отслабило силно целия Европейски проект.

Когато Тройката води по-нататъшни преговори, тя трябва да  има предвид ценността на гръцкото членство в ЕС и НАТО. Гръцките преговарящи поставят тези въпроси, но много участници от европейска страна игнорират аргументите им и се фокусират само  върху икономическата страна. Това е естествена реакция, но не е онзи всестранен подход, необходим, за да се вземат предвид всички възможни опции в условия на стрес и натиск.

Гърците, които са от другата страна на масата, също трябва да мислят и с геостратегически, и с икономически категории, оценявайки възможните опции и последствия. Суверенните държави трябва самостоятелно да взимат решения за бъдещето си. Въпреки всички емоции, свързани с предлаганите условия, част от пакета си остава запазването на членството в европейските организации, които играят фундаментална роля за мястото на Гърция в  следвоенния световен ред. Другите варианти - присъединяване на Гърция към руския Евразийски съюз, или просто необвързване, не са добри.

Няма лесен избор за която и да е от двете страни, но остава  известна надежда, че компромис може да бъде постигнат. За Европа е от фундаментално значение да задържи Гърция в своята орбита.

Гърците също така трябва да осъзнават колко ценно за тях е да  бъдат част от трансатлантическия свят. Тук играят големи стратегически залози и спасителният план за Гърция не е въпрос само на бизнес и икономика.

Всичко за кризата в Гърция четете тук!

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

31
rate up comment 1 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Не съм тесен специалист и не мога да споря за юрид.страна на въпроса макар ,че за обща култура знам много неща - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1565687093709519Какво ще кажеш за тази статия - http://avtorski.pogled.info/article/63287/Pravoto-na-ES-vs-Konstitutsiyata-na-Republika-Balgariya,и за ''омразен дълг'' - http://darikfinance.bg/***/115917#commentsМного добре го каза госта във - https://***.ataka.tv/видео/на-жълтите-павета-г-c10818.html,и съм коментирал под предаването през фейсбукаОт икономич.гледна точка нобелистите http://transmedia.bg/226 и проф.Сакс са на 100% прави - трябва преструктуриране на дълга тоест на лихвата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 2 rate down comment 0
phlex
преди 8 години
84.5 млрд. евро (по всички направления.. първи и втори спасителен пакет + гръцки дълг в ЕЦБ + непогасени задължения на Гърция към МВФ + помощ по ELA) ако трябва да говорим в цифри.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 1 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Нобелистите проф. Джоузеф Стиглиц и проф.Пол Кругман са за ''НЕ'' - http://transmedia.bg/226
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 4 rate down comment 3
pecan
преди 8 години
Но сме в ЕС и за нас е добре ЕЗ да е добре
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 3 rate down comment 5
юрист
преди 8 години
Препоръчвам на г-н Сакс да премине първо курс в юридически факултет по дисциплината "Право на ЕС", след това да се запознае с това:https://***.ecb.europa.eu/ecb/legal/html/index.bg.html и чак след това да прави анализи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Проф. Джефри Сакс - 'Първо, препоръчвам на гръцкия народ да каже твърдо НЕ на кредиторите на референдума в неделя относно техните изисквания.Второ, Гърция трябва да продължи да не обслужва външния си дълг към официалните кредитори до постигането на прието с консенсус преструктуриране на дълга по-късно през тази година. '' - http://transmedia.bg/229Днешният модел на растеж е по инерция краткотрайният просперитет е купен с цената на огромни кризи в бъдеще. Той може да продължи още, но всички ще завърши със сълзи , докато устойчивото развитие може да ни доведе до дългосрочен просперитет. - http://dnes.dir.bg/news/jefri-sax-12978498Идват 3 планетарни катастрофи и знам как да се избегнат казано кратко повече тук - http://darikfinance.bg/***/111777#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 6
tonino
преди 8 години
С всяка изминала секунда се убеждавам,че никакъв Grexit няма да има......Както и няма никакво значение как ще гласуват гърците.......И при 100% "НЕ",последствия за тях няма да има никакви.......:))))))И най-странното е,че всички онези начело с Юнкер все още не са се осъзнали за какво е този референдум в Гърция !!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 8 rate down comment 1
юрист
преди 8 години
Преди да се четат анализи на американски финансисти, е добре да се познава структурата на ЕЦБ + ДФЕС - т.е. първичното право на ЕС- основополагащите договори за ЕС- ДЕС, ДФЕС, и Лисабонския договор. Този, който не познава правните основи на ЕС, няма как да знае каква структура е ЕС и ЕЦБ, защо съществува ЕЦБ ио в какви взаимоотношения е с националните банки на държавите от ЕС и еврозоната. В такъв случай, анализът му е некоректен - т.е. напълно несъотносим към казуса гърция
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 0 rate down comment 7
Атанасио
преди 8 години
Проф.Джефри Сакс - ''Основните приоритети за устойчиво развитие вече са договорени. Създават се комисии към Общото събрание на ООН за 17 целеви области, включително и изкореняването на крайната бедност, осигуряване на образование и здравеопазване за всички, както и борбата с причинените от човека климатични промени. Остава само тези приоритети да бъдат превърнати в ясни цели, които да се следват от всички.Постигането на устойчиво развитие ще изисква дълбока реформа на световната финансова система.'' - http://darikfinance.bg/***/111777#commentsАз не им се доверявам на 100% докато не видя действия макар ,че почнаха - http://***.duma.bg/node/103003Нормална логика е да се плащат данъци там където се извършва дейноста на фирмите и се печели ,и защото това е нелоялна конкуренция
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 0 rate down comment 7
Атанасио
преди 8 години
Всеки трябва да си плаша главницата и въпроса е колко да е лихвата Отделно защо ЕЦБ не е купувала ДЦК а сега може тоест въпроса е защо държавите не взимат пари от държ.монетарна банка и Елън Браун ,Президент на Публичния Банков Институт(САЩ) добре обяснява за държ.банки - http://***.courtfool.info/bg_A_tale_of_two_monetary_systems.htm А за тези които ще кажат ,че с държ.монетарна банка държавата може да си печата безразборно ще кажа само ,че се прави като САЩ - държ.дълг не може да превишава БВППринципно няма проблем и да са частни ако се облагат с данъци така ,че печалбите от лихвата да е все едно като при 1% и мисля ,че в САЩ ФЕД тъй като държи около 10 трилиона от държ.дълг се облага с 90% данък Най-много се кефя ,че сами се хванаха в мрежите си и се изобличиха ,че ''системата'' не работи и защото не може да има постоянен растеж Тъй като сме пред свършен факт съм обяснил какво да се направи - http://darikfinance.bg/***/111777#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още