IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Grexit ще има сериозни геостратегически последствия

Една прокудена Гърция може да се превърне в кошмар за ЕС и НАТО, твърди Джеймс Ставридис от Foreign Policy

11:58 | 05.07.15 г. 62
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

В настоящия момент не е ясно как Гърция ще излезе от сегашния "дуел на волите" с Тройката по въпросите на техническия си дефолт, референдума и възможността да продължи на отдавнашната драма за спасителната помощ. Двете страни в този  дуел язвително се сочат с пръст, гръцките банки са затворени тази седмица, а логичното, но все така убягващо дипломатическо и икономическо разрешение на проблема чрез разумни преговори,  изглежда по-далечно от всякога. Като горд гръкоамериканец аз към натъжен от това положение, пише Джеймс Ставридис за Foreign Policy, цитиран от БТА.

Междувременно се смята, че референдумът от 5 юли е насрочен твърде прибързано и повечето гърци вероятно не са много наясно какви може да са последиците и не са сигурни как да гласуват.

Първата жертва на този процес изглежда е макроикономическата теория. На хоризонта застрашително се появиха апокалиптични  икономически сценарии - крах на гръцката икономика, омаломощаване, ако не и пълен крах на еврото, и мощно разклащане на целия Европейски проект.

Но в разгара на тази буря, свързана с гръцката икономическа и финансова криза, си струва да се замислим за  геостратегическите последствия от Grexit, за които почти не се говори.

Нека си го кажем открито: ако Гърция излезе с гръм и трясък от еврозоната, тя ще бъде една сърдита, разочарована и съсипана страна, която обаче ще продължи да бъде член на ЕС и на НАТО -  две организации, функциониращи на базата на консенсуса.

(Последното означава, че без единодушие между всички членове,  организацията не може да взема решения или до изпълнява ефикасно оперативните си функции.) Като бивш върховен главнокомандващ на Обединените въоръжени сили на НАТО много пъти съм бил свидетел  как на мъчителни заседания се "изгражда" консенсус, как компромисите се постигат един по един.

Занапред една нежелаеща  да сътрудничи Гърция може отново и отново да спъва действията и на ЕС, и на НАТО, което ще им пречи да се движат напред. Това може да се прояви много скоро, например, при решаване  на въпросите за санкциите срещу Русия (която Гърция явно ухажва, за да получава подкрепа и финансиране - нещо съвсем логично).

Това лесно може да се отрази и на вземането на текущи управленски решения в ЕС по различни въпроси - като се почне от преговорите по Трансатлантическо търговско-инвестиционно партньорство и се стигне до селскостопанските субсидии, наплива  на бежанци през Средиземно море и т.н. Гърция може да стане проблемен и обструкционистки настроен "смутител на реда" в сложни преговори с участието на ЕС, като например усилията за сключване на ядрено споразумение с Иран. 

Една трудна като характер и объркана Гърция може да създава проблеми в европейските институции, но освен това гръцкият  дефолт и изхвърлянето от еврозоната почти сигурно ще тласнат гръцката икономика още повече по наклонената плоскост. Това не може да не се отрази и на сферата на сигурността, защото не знаем до каква степен гърците ще пожелаят или ще бъдат в състояние да участват в операциите на НАТО, в мисиите на ЕС, в  хуманитарни проекти, в спасяването на бежанци и в още много усилия, свързани със сигурността.

Това може да се отрази негативно на достъпа до гръцките бази - много от тях намиращи се на важни геостратегически места, като залива Суда на остров  Крит. Добре е да си спомним и за важното географско положение  на Гърция на морския фланг на НАТО във време на рязко нараснало  напрежение в Източното Средиземноморие.

Всъщност една прокудена от Европа Гърция неизбежно ще  започне да търси подкрепа и сътрудничество другаде. Такъв перспективен партньор, разбира се, много вероятно би била Русия. Много гърци хранят силни симпатии към Русия, която също е православна страна, особено що се отнася до положението в Украйна.

Ако Москва реши да помага икономически на Атина, дори символично, това още повече ще отдалечи Гърция от Западна  Европа. Друг вероятен приятел и партньор би била Сърбия, която има свои собствени проблеми с други балкански страни членки на  ЕС. Не може да се изключи и излизане на Гърция от ЕС и дори от  НАТО. Сред крайната левица в Гърция вече се чуват гласове за поемане на такъв курс.

Най-накрая, една озлобена и все по-слабо свързана с  традиционните европейски организации Гърция може да стане по-подозрителна и проблемна страна за най-близкото си географско обкръжение. Отказвайки се от активно членство в НАТО, тя по много по-различен начин би се отнасяла към Турция, би гледала по друг начин и на Балканите. Ако Гърция няма зад гърба си ЕС и НАТО, тя ще се чувства много по-несигурна в отношенията си с Турция - неин стар враг и източник на многобройни заговори.

Всичко това е мощен дестабилизиращ фактор.

Ще напусне ли Гърция ЕС или НАТО, ако излезе от еврозоната?  Вероятността за това е твърде малка - трезвото мислене навярно  ще надделее. Но не е и невъзможно, ако кризата се задълбочи, а емоциите и от двете страни продължават да се разгарят. Ако не бъде намерен компромис, ни очакват най-малкото бурни свади с много перипетии.

Какво трябва да се направи?

Като начало, нещата не бива да се оставят в ръцете на шефовете на централните банки. Те не са политици и не им се плаща, за да внимават за геостратегическите и политическите  последици от евентуален гръцки дефолт и излизане от еврозоната.

Ако говорим за мрачните прогнози, излизането на която и да е страна от ЕС или НАТО е просто "тера инкогнита" и би разтърсило из основи двете организации, като в същото време би отслабило силно целия Европейски проект.

Когато Тройката води по-нататъшни преговори, тя трябва да  има предвид ценността на гръцкото членство в ЕС и НАТО. Гръцките преговарящи поставят тези въпроси, но много участници от европейска страна игнорират аргументите им и се фокусират само  върху икономическата страна. Това е естествена реакция, но не е онзи всестранен подход, необходим, за да се вземат предвид всички възможни опции в условия на стрес и натиск.

Гърците, които са от другата страна на масата, също трябва да мислят и с геостратегически, и с икономически категории, оценявайки възможните опции и последствия. Суверенните държави трябва самостоятелно да взимат решения за бъдещето си. Въпреки всички емоции, свързани с предлаганите условия, част от пакета си остава запазването на членството в европейските организации, които играят фундаментална роля за мястото на Гърция в  следвоенния световен ред. Другите варианти - присъединяване на Гърция към руския Евразийски съюз, или просто необвързване, не са добри.

Няма лесен избор за която и да е от двете страни, но остава  известна надежда, че компромис може да бъде постигнат. За Европа е от фундаментално значение да задържи Гърция в своята орбита.

Гърците също така трябва да осъзнават колко ценно за тях е да  бъдат част от трансатлантическия свят. Тук играят големи стратегически залози и спасителният план за Гърция не е въпрос само на бизнес и икономика.

Всичко за кризата в Гърция четете тук!

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 24 rate down comment 2
Eon
преди 8 години
" Като горд гръкоамериканец " - леле мале каква комбинация...едните са "горди", другите си мисля, че са център на Вселената, явно този мисли, че е горд център на Вселената.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 5
ing5rov
преди 8 години
Баш добре разбират , ама става въпрос кой да плати сметката накрая...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 16
lilivan
преди 8 години
В средата на седмицата обама се изказа за Гърция.Само в няколко излечения им каза на, че трябва да има споразумение, защото това е важно както за Европа, така и за САЩ, както и за света.Ама дървените глави Шойбле и Меркел разбират ли?Защо никоя преса тук не го цитира?Все пак това беше позицията на държавния глава на САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 13
Атанасио
преди 8 години
Ако това е вярно - http://***.budnaera.com/201503/1506020468.html#ixzz3f0etx1VB ''На юг от Крит, е открито поле с петролни резерви 175 милиарда тона, което е третото по големина в света!!!На нефт и природен газ Гърция се оценява (забележете) в размер на $10 трилиона, оценката е на Геологическия институт на САЩ !!!! Ще ги въртят на шиш както Сирия - http://***.dokumentalni.com/?p=2695след 8-та минута се казва за залежи от 37млрд.тона нефт което е грубо около 250млрд.барела и това е истинската причина чужди тайни служби да пуснат химическо оръжие и да обвинят ,че държ.власти са го пуснали защото чужди компании искат да вземат на концесия тези 250млрд.барела нефт и затова предизвикват гражданска война и за Украйна е друго - взеха и газопроводите и дупчат за шистов газ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 12
Атанасио
преди 8 години
САЩ внасят около 45% от петрола който потребяват - http://***.economy.bg/world/view/9280/Koj-kolko-petrol-konsumira,и за мен е престъпление да потребяат повече от Китай ,Индия и Япония взето заедноЗа ЕС 45% е само вноса от Русия - http://ec.europa.eu/europe2020/pdf/energy2_bg.pdfОбяснил съм - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231Идеята ми е забрана на офшорки и т.н. регулации и данък лукс - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558за да се избегне и глоб.затопляне - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1494171174194445Фелипе Калдерон, бивш мексикански президент и ръководител на Световната комисия по икономика и климат също го казва - http://***.greentech.bg/archives/55447Проф. Джефри Сакс също - http://darikfinance.bg/***/111777#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 41 rate down comment 10
prectical
преди 8 години
Изключително глупава статия от един грък. Ми аз предлагам целят свят да помогне на Гърция,за да не си развалим хубавият мир в който живеем. Смотаните гърци да направят както Южна Корея на времето и сами да спасят страната си,че лично на мен започва да ми писва от южните ни съседи и постояните им претенции.Никой на никой не е длъжен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 30 rate down comment 8
Стефчо
преди 8 години
Гърчето се е поизхвърлило доста яко.Първо, Русия няма капацитет за такива влияния.Второ, защо му е на някой да се забърква с фалирала Гърция за да има влияние върху НАТО и ЕС след като има страни като Малта, Словения и др.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 13
Атанасио
преди 8 години
Гърция остава в еврозоната без значение какво ще гласуват на референдума Въпроса е се свежда до преструктурирането на дълга - лихвата Единствено за лихвата по дълга защитавам Гърция защото в ненормално да раздаваш 13 и 14 заплати и пенсии и т.н. глупости при факта ,че има бюдж.дефицит и дълг Гърция има над 30% сенчеста икономика тоест има много буфери от където може да се вземат пари Иначе нещата се развиват по план - ако нещо стане Гърция ще обяви около 60% от дълга за омразен - ''Председателят на парламента,и ръководена лично от нея парламентарна комисия,......стигнала до заключението, че голяма част от гръцкия дълг е "незаконен" и поради това не следва да бъде връщан.'' - http://***.investor.bg/centralna-i-iztochna-evropa/335/a/voinata-na-cipras-s-gryckiia-centralen-banker-197468/ Много добре го каза госта във - https://***.ataka.tv/видео/на-жълтите-павета-г-c10818.html,и съм коментирал под предаването през фейсбука
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 7
Mesoiadess
преди 8 години
Решението е да не се взема решение . Това работи по-добре от всякакви политически и икономически решения . А Гърция колкото и да е зле няма къде да отиде - няма кой да я издържа освен ЕС .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 23
ing5rov
преди 8 години
"Като горд гръкоамериканец аз към натъжен от това положение, пише Джеймс Ставридис за Foreign Policy."Хм , верно тъжно...но да не бъдем черногледи , иде хепи енд !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още