IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Осем причини за борсов срив

Съединените щати в момента консумират своето бъдеще, твърди германски анализатор

11:22 | 29.07.15 г. 19
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Без кредити не може да има икономически растеж, ако изключим за момент от сметките технологичния напредък. Но трябва да се прави разлика между "продуктивни" заеми, които водят до нарастващо търсене в реалната икономика – например на коли или недвижими имоти, и непродуктивни заеми, които надуват особено финансовите пазари, пише в свой анализ за германската икономическа телевизия N-Tv Уве Гюнтер, главен изпълнителен директор на Berlin Portfolio Management GmbH.

По думите му в момента сме свидетели на последния случай. Подобни случаи в миналото рано или късно са водили до катастрофа на фондовите пазари - винаги, смята анализаторът. Според него едва ли и този път ще е различно. Гюнтер посочва осем конкретни причини, които ясно показват, че в близко бъдеще ще има по-бурни корекции. Ето ги и тях: 

1. Широкият американски пазар се насочва към рекордни нива. Индексът S&P 500, който обхваща най-големите публично търгувани дружества в САЩ, е значително по-висок, отколкото през 2000 г. и 2007 г. В същото време многобройни пазарни гиганти се търгуват далеч под техните върхове. Така че индексът като цяло изкривява значително сегашната ситуация.

През 2000-2003 г. в Щатите настъпи дотком катастрофата, а през 2007-2009 г. дойде и световната икономическа и финансова криза с втория по големина срив на фондовия пазар през последното десетилетие. Малко преди колапса на капиталовите пазари обемът на акциите, закупени на кредит, се увеличи драстично в Съединените щати. Днес дългът за придобиване на акции е в размер на около 500 млрд. щатски долара. Това е около 20 на сто повече, отколкото преди последните две големи катастрофи.

2. Обратното изкупуване на акции от дружествата процъфтява - особено в САЩ. Те са финансирани по правило с кредити. Вместо да инвестират и така да доведат до повишаване на нетните печалби, компаниите намаляват акциите в обращение. Дори ако компанията вече не печели, така поне се увеличава печалбата на акция - тъй като печалбите се разпределят между по-малко акции. Това е просто игра на ловкост. В същото време мениджърите се разделят със своите опции върху акции, за да натрупат кеш.

3. Лекарството на централните банки вече не действа. Изключително ниските лихвени проценти и огромната ликвидност ще доведат само до преместването на дълговете – от търговските към централните банки, но не носят допълнителни инвестиции в реалната икономика, тъй като компаниите разширяват бизнеса си само ако очакват увеличаване на търсенето. Дори и в Германия инвестициите са в застой с ръст от 19,3%. За допълнителен тласък на икономическия растеж това е твърде ниско ниво.

4. Паричната политика на ЕЦБ, Фед & Сие през последните години доведе до екстремни различия в приходите. Чрез инициирания от централните банки подем на финансовите пазари по-заможните станаха още по-богати, а от друга страна широки слоеве от населението загубиха доходи от лихви по влогове. Но тъкмо свръхбогатите вече са заситени - тяхната склонност към потребление е относително ниска, богатството им се счита от социална гледна точка до голяма степен за непродуктивно.

5. Съединените щати, най-голямата икономика в света, страда от драстична загуба на човешки и икономически капитал. Близо 50 милиона американци живеят от купони за храна. Трансферните плащания на държавата се увеличават драстично. Делът на заплатите в общия брутен вътрешен продукт е на рекордно ниско ниво. Независимо от това американците консумират (дори) повече от всякога. Дупката се заплаща от допълнителен дълг. Кредитите за студенти и автомобили и кредитните карти скачат от рекорд на рекорд. Съединените щати в момента консумират своето бъдеще.

6. Въпреки това компаниите постигат рекордно високи печалби. Но те, особено в Европа, са базирани на изключително ниските лихвени проценти в една изкривена от финансирането на ЕЦБ среда. Само ако централната банка в бъдеще изплати пари при отрицателни лихви за рефинансиране, това ниво може да се поддържа в продължение на известно време. В САЩ се добавят и споменатите програми за обратно изкупуване на акции.

7. Европейските и американските акции обещават както от гледна точка на балансовата стойност, така и от историческа гледна точка, никаква или дори отрицателна възвръщаемост за следващите години. И това увеличава риска от непосредствена катастрофа на борсата.

8. Стратегически мислещите големи инвеститори, т. нар. Smart Money, в момента бързо се освобождават от рисковите си позиции и използват грандиозната възможност да позлатят залаганията си. Така „горещият картоф“ се предава на фирми и частни инвеститори. Това не е е добър знак. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:22 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 5 rate down comment 11
Nikola666
преди 8 години
Като цяло интересна статия с някои неточности:1. Коригиран с инфлацията пазарът тъкмо достигна нивото от 2000 г. 2. Дали обратното изкупуване е лошо или добро може да се спори. Не може да се отрече че пари от печалбата се връщат при инвеститорите. Обратното по-добре ли би било?3. Лекарството на централните банки подейства толкова добре, че се очаква ФЕД да повишат лихвените проценти, а ЕЦБ закрепи Еврозоната до състояние при което излизането на Гърция да е предимно политически и по-малко икономически проблем.4. Различията в доходите са на рекордно ниски нива. Особено ако се сравняват за по-дълъг период от време. Нещо повече, в световен мащаб разликата в доходите също намалява.5. САЩ са все още притегателен център за младите и образовани хора (и не само те). 50 млн. души са на купони за храна и това е рекорд защото преди години социалната политика е била по-слаба. През 30-те, 60-те, 70-те години социалните проблеми са били много по-жестоки.6. Пълно объркване. Рекордно високите печалби изведнъж станаха проблем. Печалбата е разлика между приходи и разлика и е функция на производителността на труда. Лихвените проценти също са фактор, но защо да се отричат и другите фактори?7. Обещават правителствата, акциите нищо не обещават. Авторът за пореден път прави необосновани предположения.8. Делът на индивидуалните инвеститори сред притежателите на акции е на рекордно ниски нива, за сметка на институциите. Точно обратното на това, което авторът твърди.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 6
Атанасио
преди 8 години
Нобелиста проф.Рубини го каза 2013год. Амбросетти откраднахме от бъдещето и сега трябва да платим Граф Лоурънс Котикоф(професор по икономика от Бостънския университет) го казва точно - ''За да запълни фискалната пропаст, американското правителство ще трябва незабавно и трайно да повиши данъците с 57% или да намали публичните разходи с 37% '' - http://darikfinance.bg/***/111317#comments - ако трябва и 100% ще се вдигнат като при Рузвелт но първо забрана на офшорките с което 3% бюдж.дефицити на САЩ и ЕС изчезват т.е. стават 2-3% излишъци и т.н. обяснил съм в коментар 1 и 3 - http://darikfinance.bg/***/116481#commentsОстаналото в коментар 14 и 15 тук - http://***.investor.bg/aziia/336/a/kakvo-e-obshtoto-mejdu-krizata-s-kitaiskata-borsa-i-kraha-na-wall-street-ot-1929-g-199514/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 1
dr.5rov
преди 8 години
Този приятел изглежда е чел моного ZeroHedge или обратното :).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 2
Boicho Popov
преди 8 години
Разбира се, не сме изпуснали този доклад. Публикуван е в понеделник - http://***.investor.bg/evropa/334/a/perspektivite-pred-evrozonata-se-podobriavat-spored-mvf-199449/Поздрави
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 4
lilivan
преди 8 години
:))))) много ме разсмяхте, особено с подзаглавието Но сте пропуснали статията "Прогнозата за растеж на еврозоната остава мрачна според МВФ"https://euobserver.com/news/129777- Eurozone recovering but still at risk of stagnation, warns IMF
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 27
крас
преди 8 години
САЩ могат да консумират своето бъдеще, но вие ШВАБИТЕ консумирате бъдещето на останалите ДЪРЖАВИ от ЕС.ЕС не е ЕВРОПА на нациите, а ЕВРОПА на ГЕРМАНИЯ. ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАЗАР БЕ ТАКА СИГМЕНТИРАН, ЧЕ ВИСОКОТЕХНОЛОГИЧНИТЕ ПРОИЗВОДСТВА И ПАЗАРА НА ТРУДА ОСТАНАХА В ГЕРМАНИЯ, А ОСТАНАЛАТА ЧАСТ ОТ ЕВРОПА СЕ ПРЕВЪРНА В СУРОВИНЕН ПРИДАТЪК НА ИКОНОМИКАТА ВИ.ГЕРМАНИЯ НИКОГА НЕ Е БИЛА И НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИМПЕРИЯ, ЗАЩОТО В НЕЯ НА ЕДНОПОДСЪЗНАТЕЛНО НИВО Е ЗАЛОЖЕНА ДОКТРИНАТА НА БОГОИЗБРАНИЯ НЕМСКИ НАРОД КОЙТО ТРЯБВА ДА МАЧКА И УНИЩОЖАВА ОСТАНАЛИТЕ НАРОДИ. ГЕРМАНИЯ ПРЕВЪРНА ЕВРОПА В ЕДИН ГОЛЯМ КОНЦЛАГЕР, В КОЙТО ПРАВОТО НА СЪЩЕСТВУВАНЕ ИМА САМО АРИЙСКАТА РАСА. ОСТАНАЛИТЕ СА ТОР ЗА ТЕХНИЯТ "нов европейски световен ред" С КОЙТО МЕРКЕЛ НИ ПРОГЛУШИ УШИТЕ. Сигурен съм, че този път няма да има две Германии!ПРОСТО ГЕРМАНИЯ НЯМА ДА Я ИМА!ТОВА Е НАЙ ДОБРОТО РЕШЕНИЕ НА НЕЩАТА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 14
Ironhorse
преди 8 години
8. Стратегически мислещите големи инвеститори, т. нар. Smart Money, в момента бързо се освобождават от рисковите си позиции и използват грандиозната възможност да позлатят залаганията си. Така горещият картоф се предава на фирми и частни инвеститори. Това не е е добър знак. "Това аз го разбирам, че се купува злато, а цената и обемите търгувани сега , не доказват заключението. Масово не се купува злато, освен от РЦБ и то родно производство, поради законови ангажименти.Другото е да трупат кеш, като в един момент да изкупят на килограм срутили се на борсата компании.Единствената суровина, която сега отбелязва ръст е житото.При гигантска криза нито долара, нито златото не могат да съхранят стойността на богатството, но храната, е друга работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 2
simbad12
преди 8 години
Много добро, почти с всичко на 100% съгласен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още