IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Анкара обръща поглед към бившите земи на Османската империя

Половината от Турция, която гледа към Европа, е наясно, че с мечтите ѝ за присъединяване е свършено, откакто Ердоган пое по пътя на авторитаризма

12:36 | 18.04.17 г. 42
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

С европейската мечта на Турция изглежда е свършено. Само за едно десетилетие президентът Реджеп Тайип Ердоган се промени от човек, който сякаш можеше да влезе в историята като лидера, вкарал в ЕС държава с преобладаващо мюсюлманско население, в човека, при чието управление Турция обърна гръб на Запада, пише в цитиран от БТА материал на Times Хана Лусинда Смит.

Връщането на смъртното наказание, което предложи Ердоган (и което много от привържениците му искат за лидерите на кървавия опит за преврат от миналото лято), със сигурност ще ускори края на надеждите на Турция за присъединяване. Според правилата на Европа не се приемат нови членове, чието законодателство предвижда смъртно наказание.

Европа обаче е последна грижа за много турци. Прави впечатление, че когато бившият премиер Ахмет Давутоглу уреди миналата година сделка, която бе предвидено да осигури на турските граждани безвизов достъп до Шенгенското пространство като една от наградите за спирането на мигрантския поток към Гърция, народът му не ѝ обърна особено внимание. Малцина вървяха, че тя ще бъде изпълнена и излязоха прави.

Крайният срок бе отлаган непрекъснато заради отказа на Турция да промени законите си за борба с тероризма. След опита за преврат Турция втвърди тези закони, а не ги смекчи, както искаше ЕС. Кавгата на Ердоган с няколко западноевропейски правителства влияе на настроенията на много от най-верните му поддръжници. За много от тях, както и за лидера им, Европа е лицемерна, стисната и неморална. "Ние се грижим за 3 милиона сирийци, а Европа само боготвори парите", каза възрастен мъж в деня на референдума. 

Междувременно половината от Турция, която гледа към Европа, е наясно, че с мечтите ѝ за присъединяване е свършено и че това е така, откакто Ердоган пое по пътя на авторитаризма.

Неговата враждебност към Запада датира отпреди четири години, от протестите в парка Гези срещу управлението му, при които той обвини чужди сили, че подстрекават към разделение.

Сега Ердоган вероятно ще ускори и разшири външната политика, начертана от Давутоглу, когато той бе външен министър.

Идеята му, която той нарече "стратегическа дълбочина", е, че Турция трябва да погледне на първо място към естествената си периферия, страните от бившата Османска империя, с които има културни и често пъти религиозни връзки.

Отидете днес в Македония или Северен Ирак - две страни, управлявани някога от Истанбул - и ще видите търговски центрове, пълни с турски марки, и семейства, запалени по най-новите турски сапунени опери. Културата и бизнесът проправят пътя на политиката от години.

Всяко скъсване със Западна Европа обаче няма да е пълно. Турците са майстори на политиката на сделките, за което свидетелства неотдавнашното им помиряване с Израел, основано на обещанието за газови договори, а не на любов.

Търговията и туризмът са твърде важни за Турция, за да загърби напълно Европа. Ако Ердоган не обърне внимание на този факт, това ще удари народа му по джоба, а една икономическа криза е нещото, което с най-голяма вероятност може да свали един турски лидер, вкопчил се във властта. 

Европейските лидери реагираха предпазливо след референдума за конституционни промени в страната. Германският канцлер Ангела Меркел коментира, че резултатът е показал дълбокото разделение в турското общество и призова за диалог между политическите сили. САЩ призоваха за спазването на правата на човека.

Френският президент Франсоа Оланд коментира, че турците сами преценяват как да организират работата на своите политически институции, но резултатите показват, че планираната конституционна промяна, водеща към повече власт за президентската институция, не се приема еднозначно.

Позицията на Виена пък е, че ЕС трябва да прекрати преговорите за членство с Турция. 

Всичко по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 11 rate down comment 5
lozkhris
преди 7 години
Той е цар на преговорите - с гръб и наведен...Позицията му винаги я оценяват подобаващо:):):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 17 rate down comment 3
comet
преди 7 години
Тръмп е поздравил Ердоган с победата, ... то на политикът Тръмп (разбирай тези които стана говорител) по принцип и от опит вече не се вярва на какво казват, а на какво правят и то след време, ... но към днешна дата слагат едно рамо на Турция (в дългосрочен план дали за да й помогнат или да я засилят по нанадолнището ще разберем след време).http://***.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/donald-trump-recep-tayyip-erdogan-congratulate-turkey-referendum-president-powers-increase-reaction-a7688171.htmlМоето мнение е че има нещо много общо между САЩ, Обединеното Кралство и Турция, и то е че по време на техните имперски времена са натрупали много еничарска маса от цял свят, ... като политиците им са най-еничарите на света (интересува ги само личният им интерес да получат пари и власт от тези които им плащат).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 13 rate down comment 8
majnata
преди 7 години
Тука си прав , трябва да се изпрати Плевелиев да преговаря и с Русия и с Турция !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 21 rate down comment 6
lozkhris
преди 7 години
Щот е християнин, а не резана карабина. И щото имаме мозък. И щото никой не е споменал ПутинЗащо - на теб Ердоган много ли ти харесва? Като мъж или как?....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 25 rate down comment 7
majnata
преди 7 години
"Да не би да е толкова лесно ЕС да ни продаде или остави на този или онзи както тайно си мечтаят някои туркофили и русофили?"ЕС обикновено реагира чак когато нещата стигнат до Виена...чети историята.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 10 rate down comment 18
Спящият бик
преди 7 години
О, неразумни и юроде! Поради что, като плашиш с турския султан, се напиняш да ни пробутваш първообраза му Путински! Нежели тоя е по-различен и по-малко сме патили от него, мекерета нефелни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 6
bgMan
преди 7 години
Ок, нека хипотетично да предположим че западнярите ще ни изтъргуват, а Русия какво?И тя ли ще ни изтъргува, ще гледа безучастно или какво?Викаш трябва да я молиме щото ако не я помолиме нЕма да дойде а ще стои и ще си гледа просто ей така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 28 rate down comment 9
lozkhris
преди 7 години
Същият, който гледаше когато труската войска окупира Северен Кипър преди 40 год....ЕС, байно, както и мижитурките им, които си избираме да ни ръководят вече 27 години тук, му е през оная работа какво ще става с България, която, следвайки стрикно плана "Ран-Ът" уверено върви съм самоунищожение. Ако ти инсценират етнически размирици в кърджалийско / да споменавам ли кои са майсторите на такива постановки / , новосултанът ще навлезе в България за 40 мин, точно както влезе в Сирия и Ирак и ТИ, аз или който и да е/ и най-малко ЕС / няма да го спре !!! И точно както статуквото се пази от 40 год в Кипър, така можеш да бъдеш сигурен, че Родопите стават Кърджалийска Република - като Косово, напр, И любимият ти ЕС ще я признае на секундата. Моли се Русия да няма геополитически алъш-вериш с Турция точно тогава,щото иначе ще те оставят да се убеждаваш в липсата на турско робство още 500 год....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 10
bgMan
преди 7 години
Забележете само заглавието на статията.Не виждате ли че започва ответна политика по насърчаване на самите турци да се разцепят на светска и ислямска част?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 21 rate down comment 17
bgMan
преди 7 години
Земите на бившата османска империя са много повече от само земите на България.Наистина ли има хора дето си мислят, че Русия, САЩ, ЕС ще гледат безучастно ако Турция тръгне да си взема обратно част от тях, дори и ако става въпрос само за България?А иначе е очеизвадно желанието на русофилите да използват темата и да манипулират про*стите чрез сосбтвените им страхове.Все пак султана направи намеци за всички бивши техни владения и ги спомена точно - иска си обратно Крим, части от Иран и Ирак, Сирия, Израел, Йордания и в ЕС чак горе до Виена.Та я пак ми отговорете - кой си мислите, че ще гледа безучастно след всичките тези заявки ако султана тръгне нанякъде, камо ли към България? И защо има нужда да викаме освободител? Той сам ще си дойде освободителя да си защитава собствените интереси, не нашите.Да не би да е толкова лесно ЕС да ни продаде или остави на този или онзи както тайно си мечтаят някои туркофили и русофили?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още