Barclays обмисля да придобие банка, което би бил най-прекият път за сдобиването с допълнителен лиценз, от който британският трезор се нуждае, за да се раздели с поделението си за банкиране на дребно. Това трябва да се случи заради новите правила, които принуждават британските кредитни институции да се разделят на две, пише Financial Times.
Планът подчертава по-големите предизвикателства, пред които се изправя Barclays в сравнение с тези, които изпитват конкурентите й, при изпълнението на законодателството, касаещо отделянето на дадена компания от компанията майка, която подлежи на регулации и се търгува публично, и превръщането й в нерегулиран бизнес (т. нар. ringfencing law). В конкретния случай – големите банки трябва да отделят подразделенията си за банкиране на дребно от другите свои дейности, каквато например е инвестиционното банкиране, до 2019 г.
Миналата седмица новият председател и изпълняващ длъжността изпълнителен директор на банката Джон Макфарлън каза на директорите, които работят по промените, или да придобият компания, която разполага с банков лиценз, или да кандидатстват за нов. Barclays е единствената банка, което се нуждае от допълнителен лиценз за поделението, което ще отдели в нова банка.
Друга причина, поради която Barclays е по-притеснена в сравнение с конкурентите си относно съобразяването със законодателството, е въпросът как да финансира голямата си инвестиционна банка, която отделно ще бъде финансирана от депозитите на клиентите в отделената банка с фокус върху банкирането на дребно.
За да намали рисковете за инвестиционната банка, Barclays възнамерява да включи и още някои операции в това поделение, включително дивизията за кредитни карти Barclaycard, африканското си поделение и голяма част от корпоративното банкиране.
Други банки пък възнамеряват да подходят точно обратното, като включат колкото се може повече операции в новото поделение. Например, HSBC смята да премести новата си банка в Бирмингам, да я преименува на Midland и да я преструктурира. Lloyds Banking Group и Royal Bank of Scotland планират да имат 97% и 80% от операциите си, съответно, в новите банки, които ще се отделят от инвестиционните.
Потенциалната цел на Barclays с придобиването на дружество с неизползван банков лиценз е да ускори процеса по издаване на разрешение от страна на Банковия регулаторен орган на Английската централна банка (Prudential Regulation Authority). Лице, запознато с процеса, коментира, че решението на банката да спести пари, като се сдобие с допълнителен лиценз чрез закупуването на Woolwich, ще й изиграе лоша шега.
Акциите на Barclays поскъпнаха с над 50%, откакто уволненият директор Антъни Дженкинс пое управлението през август 2012 г., представяйки се по-добре спрямо конкурентите. Макфарлън коментира, че смята да удвои цената на акциите в следващите три до четири години.
Повече за освобождаването на Дженкинс от поста главен изпълнителен директор и за предизвикателствата пред Barclays можете да научите от коментара на Вероника Денизова от ТВ Bulgaria ON AIR и Свилен Колев от Investor.bg


Удължен е лицензът за продължаване на дейността на „Лукойл“ в България
Черно море без трима ключови играчи срещу ЦСКА 1948 в Бистрица
Обмисля се създаване на общинска структура за подобряване състоянието на градската среда във Варна
След морето в България: румънците се връщат у дома за втората почивка
За кои три зодии предстоят промени до края на годината?
Путин не може да разбие вратата на НАТО. Затова опитва през прозореца
Съпротивата срещу AI центровете може да предпази сектора от нов дотком срив
Акциите и облигациите се покачват, залозите за по-високи лихви в САЩ отслабват
Русия обмисля саботаж и други атаки в Европа, предупреждава разузнаването
Джош Кушнер и Боб Айгър купуват Лос Анджелис Лейкърс за $12,5 милиарда
Mercedes подготвя нов хибрид за C-Class, GLC и GLE
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Критично е състоянието на 5-годишното дете, пребито от баща си
Говорителят на Белия дом Карълайн Левит се оттегля от поста си
Зеленски: Украйна се нуждае от поне 5% от американските ракети "Пейтриът"
Студен въздух сваля температурите днес, на много места ще вали