IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дончев: Трасета за пренос на газ не могат да бъдат успешни без България и Гърция

Икономическата логика е терминалът да се изгради в близост до газопровода Гърция-България, подчерта вицепремиерът

16:37 | 01.08.16 г. 2
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: МС</em></p>

Снимка: МС

Възможните трасета за пренос на газ към Европа не могат да бъдат успешни без участието на България и Гърция. Важно е да се стремим към партньорство, като планираме заедно бъдещето на газовия сектор за следващите години. Това заяви заместник министър-председателят по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев по време на срещата си с гръцкия министър на околната среда и енергетиката Панос Скурлетис.

В срещата, която се проведе в рамките на междуправителственото заседание на България и Гърция, участваха още министрите на енергетиката Теменужка Петкова и на околната среда и водите Ивелина Василева, а от страна на Гърция – главният секретар по международни икономически връзки Георгиос Ципрас и дипломатическият съветник на министъра на енергетиката и околната среда Николаос Йотопулос, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

Фокус на разговора беше развитието на съвместните проекти в газовия сектор и действията на България и Гърция за превенция от наводнения и управление на водите. 

Дончев подчерта, че България вече е декларирала политическата си воля да участва като съдружник в изграждането на нов терминал за втечнен природен газ до Александропулис в Гърция и изрази очакването към гръцката държава да участва в този проект като гаранция, че той е приоритетен и за двете страни.

Българската страна разглежда проектите за изграждане на междусистемната връзка Гърция-България и на терминала за втечнен природен газ до Александропулис като свързани. „За да следва икономическата логика, терминалът би следвало да се изгради в близост до газопровода Гърция-България“, подчерта Дончев. По думите на вицепремиера междусистемната газова връзка е от стратегическо значение не само за двете страни, а и за Балканите.

След успешното провеждане на първата фаза на пазарния тест по проекта за изграждане на интерконектора Гърция-България, предстои през следващата седмица да стартира и втората фаза – по подаване на обвързващи оферти за резервиране на капацитет за газопровода, обяви министър Петкова.

В рамките на срещата от българска страна бе представен напредъкът по разработване на концепцията за изграждане на газоразпределителен център „Балкан“ у нас.

Министър Скурлетис прие поканата на министъра на околната среда Ивелина Василева да направи официално посещение в България, на което да обсъдят съвместната работа по прилагането на рамковата директива на водите и директивата за наводнения по отношение на споделените речни басейни. По време на посещението двете страни ще обсъдят още подобряването на системата за ранно предупреждение.

Икономическият министър Божидар Лукарски изтъкна необходимостта от задълбочаване на икономическата интеграция с Гърция на фона на случващото се в Близкия Изток и в региона, допълниха от икономическото министерство.

На срещата си с гръцкия си колега Йоргос Статакис - министър на икономиката, развитието и туризма на Република Гърция, Лукарски е посочил, че търговските ни отношения са динамични, но потенциалът на двата пазара предполага по-високи показатели, както за износ на български стоки към Гърция, така и за вноса на гръцки стоки в България.

Българският министър призова на правителствено ниво да се положат всички усилия, за да се избегне повторение на блокадата на границата от страна на гръцките земеделци, тъй като тя поражда тежки последствия върху икономиките на двете страни. Статакис се съгласи, че подобни действия възпрепятстват взаимната търговия и увери, че гръцкото правителство ще положи усилия за решаване на подобни проблеми в бъдеще.

Министърът на туризма Николина Ангелкова и Йоргос Статакис подписаха Съвместна програма за действие за периода 2016 - 2018 г. в областта на туризма. Обсъдили са възможностите за обмен на опит в сектора и по-конкретно при усъвършенстването на нормативната рамка на сектора и обучението на кадри в туризма. Сред обсъдените въпроси е бил разработването на общ туристически продукт за далечни пазари с акцент върху културно-религиозния туризъм.

Възможностите за обмен на информация по отношение на сезонните работници пък са обсъдили министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова и гръцкият й колега Георгиос Катругалос. Русинова отбеляза, че близо 80 хиляди българи работят сезонно в Гърция. Според нея би било полезно преди старта на активния сезон да има двустранни инициативи, така че да се предоставя повече информация както на работниците, така и на работодателите, посочват от пресслужбата на социалното министерство.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:21 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 0
ing5rov
преди 7 години
Европа отдавна си е решила въпроса без "решаващото" участие на България и Гърция !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 3
ing5rov
преди 7 години
"Възможните трасета за пренос на газ към Европа не могат да бъдат успешни без участието на България и Гърция."Смех още от първото изречение !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още