Бизнесът не е доволен от предложените досега от правителството мерки срещу поскъпването на тока , чиято цел е да не допуснат поскъпване на енергията за индустрията, става ясно от съвместно становище на четирите национално представени организации – АИКБ, БСК, БТТП и КРИБ.
Според тях одобрените промени в Закона за енергетиката са редуцирани. Организациите очакват в новото ценово решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) „шоковото увеличение“ на таксата „Задължение към обществото“ за бизнеса да се запази.
Работодателите посочват още, че наредбата, която цели облекчение на енергоемката индустрия срещу скъпата зелена енергия също се бави, а дори и когато бъде готова и одобрена от Европейката комисия, тя ще облекчи само големи предприятия.
Припомняме, че първоначалните планове на Министерството на енергетиката бяха намаление на зеления компонент от таксата „Задължения към обществото“ да получават само предприятия с годишно потребление от 30 гигаватчаса електроенергия.
В последствие обаче стана ясно, че има промяна в нагласата и се обмисля подкрепа в две стъпки – за потребление от над 10 гигаватчаса годишно и над 30 гигаватчаса. Първите предприятия ще получат отстъпка от 50% от стойността на зеления компонент, а вторите – 85%.
Наредбата обаче все още се намира на етап обществено обсъждане, въпреки че беше представена преди повече от месец.
В своето становище работодателските организации настояват да бъде запазен размерът на таксата „Задължения към обществото“ до изчерпване на всички резерви в електроенергетиката, както и приемане на пътна карта за реформи в сектора.
В защита на своите искания организациите отново ще излязат на национален протест на 29 юли от 11 часа. „Но този път по начин, по който той ще бъде осезаемо чут от управляващите“, пишат представителите на бизнеса.
Предишният им протест се проведе 26 юни, но оперативните данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) не отчетоха очакваното ограничение на мощностите. От бизнеса коментираха, че данните са манипулирани и не се интерпретират правилно.
В последствие от ЕСО официално поканиха представителите на бизнеса да се запознаят с методологията на отчитането на товара в диспечерската зала на Централното управление на оператора.


Код "Горещо"! Как да се предпазим в жегите
Издирват 15-годишна тийнейджърка
Взривен е дрон край Албена
Белгийски медии: България предлага добро съотношение между цена и качество в туризма
Калифорния реши за данък върху милиардерите въпреки съпротивата на Нюсъм
Путин призна проблемите на Русия с горивата и обмисля забрана за износ на дизел
Уолстрийт вече залага на поевтиняване на еврото
Нито Иран, нито САЩ искат Ормуз да остане затворен
Може ли петролът да падне на $40
Електрическото Ferrari беше разграбено в Китай
Тревога: Спадът при Toyota се засилва
AdBlue в резервоара прати нов дизелов пикап за скрап
Автомобилите на Renault след 2022 година получиха изкуствен интелект
Голямата грешка, която правят много шофьори в трафика
Повдигат обвинение на ръководителя на ВиК дружество - Несебър, открили 30 000 евро в дома му
Губим децата си по пътищата: Осъдени няма, властта обръща гръб
Пешеходец с 3,19 промила алкохол пострада при катастрофа в Ловешко
Отново драма с мазута по Южното Черноморие ВИДЕО
Наполовина по-ниска такса за подземния паркинг "Джеймс Баучер"