IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Парадоксът на испанския пазар на труда

При 5 млн. безработни компаниите изпитват трудност да назначат подходящите специалисти

15:41 | 03.07.16 г. 13
Автор - снимка
Създател
<p>
	Испания всъщност има нужда от висококвалифицирани служители. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Испания всъщност има нужда от висококвалифицирани служители. Снимка: Ройтерс

Испанският специалист в подбора на висш персонал Самуел Пимантел просто не може да намери кандидати. След разочароващо търсене на специализирани консултанти за свой клиент, той се отказва и „хвърля мрежата си“ на друго място.

„Търсехме хора в продължение на два месеца", казва пред Bloomberg Пиментел, партньор в Ackermann Beaumont Group за Испания и Латинска Америка. „Ние успяхме да намерим един подходящ в Испания. След това се обърнахме към Аржентина за останалите".

Опитът на Пиментел отразява една странна особеност на испанския пазар на труда, който на практика възпрепятства усилията на страната да поправи щетите от икономическата криза.

Дори и при близо 5 милиона безработни следващият премиер ще се изправи пред недостиг на работна ръка, защото работодателите изпитват трудности да да намерят такъв персонал, от който се нуждаят.

„Това е парадокс", каза Валентин Боут, ръководител на подбора за Испания в Randstad, международна агенция за подбор на кадри. „Делът на безработицата е твърде висок. И все пак ние виждаме известно напрежение на пазара на труда, тъй като безработните хора не разполагат с уменията, които се търсят от работодателите".

От разработчици на софтуер и математически специалисти до медицински сестри и здравни работници - несъответствието в квалификациите означава, че на компаниите им е трудно да запълнят свободните длъжности, въпреки че делът на безработица от 20,4% е вторият най-висок в Европа. Randstad прогнозира, че испанските фирми могат да се затруднят да запълнят почти 2 милиона празни работни позиции до 2020 г. Изнесените данни от статистическата служба на Европейския съюз в петък показаха, че безработицата в Испания е 19,8% към май в сравнение със средно статистическата безработица от 8,6% за блока от 28 страни. 

Образованието и бизнесът съществуват в два алтернативни свята, които не се свързват в действителност

Управляващият временно премиер Мариано Рахой, който има най-сериозни шансове да поведе следващото правителство след публикуването на резултатите от изборите в неделя, обеща да добавя по половин милион нови работни места на година, но неговата кампания е фокусирана върху позициите за легионите безработни, а не върху създаването на квалифицирани служители, нужни за задвижването на икономиката. Противниците на Рахой считат, че политиката му на намаляване на заплатите и свиване на механизмите за защита на работните места е създала предимно зле платени позиции с ниска нужна квалификация за тях.

Провалът при създаването на достатъчен брой служители с умения, търсени от съвременните компании, спъва испанската икономика. Недостигът на умения е пречка пред развитието на производителността, забавя инвестициите и застрашава пенсионната система, която зависи от нови служители с добри заплати, за да може да плаща пенсиите на застаряващото население, смята Самдалио Sandalio Гомес, почетен професор в бизнес училището IESE в Мадрид.

„Работната сила не разполага с квалификациите, нужни на пазара", казва той. „Това е истински проблем“. 

И докато Рахой се опитва да изгради мостове към конкурентите си в навечерието на преговорите за управляваща коалиция, той предлага и надпартийна инициатива, която да адресира недостатъците на испанската образователна система. Испания има седем различни закона за образованието от 1978 г. насам, но аргументите за използването на регионалните езици, като каталонски, или за състоянието на религиозните учения, често изтласкват дебатите за по-фундаменталните проблеми, които са довели до тъжния за Мадрид факт - степента на отпадане на ученици от гимназията да е два пъти над средната за Европа.

„Образованието и бизнесът съществуват в два алтернативни свята, които не се свързват в действителност“, казва Гомес. „Докато в други страни, като САЩ, образованието в колежа е предназначено да ви намери работа, в Испания това не е така".

В предизборната си програма „Народната партия“ на Рахой обеща да наблегне повече над технологиите в училищата и да накара повече студенти да учат английски език. По време на своя първи мандат Рахой нае частни агенции, които да работят заедно с профсъюзите по преквалификацията и наемането на работа и изравни финансирането за публичните програми за работни места до резултатите, които те постигат.

Но новото правителство ще се изправи пред проблеми, които се точат от десетилетия.

Дори когато висшите мениджърски постове са запълнени, испанските компании са принудени да се задоволяват с по-ниско образовани кандидати, отколкото техните конкуренти в други европейски страни, което накърнява способността за отчитане на печалба и устойчивостта на фирмите, показва годишният доклад на Централната банка на Испания за 2015 г. Испанските мениджъри са по-слабо квалифицирани от своите конкуренти в Германия, Франция или Италия, показва проучване сред 11 европейски страни. Само в Гърция резултатите са по-слаби.

Клиентът на Пиментел го е помолил за списък от кандидати, обучени в техниката за управление на проекти Agile - за подпомагане на фирмите да подобрят своята производителност, като използват повече за ИТ инфраструктура. Клиентът предлага годишна заплата от 200 000 евро - почти 10 пъти над средната заплата в Испания.

Но такива специалисти в Испания са рядкост. Най-малко осем месеца отнема на най-опитния разработчик на софтуер да придобие такава квалификация, а освен това той трябва да може да се справя с висшите мениджъри, ограничавайки допълнително броя на хората, които потенциално биха могли да запълнят мястото.

„Това общество се нуждае спешно от дигитални професионалисти, но наистина са малко местата, където тези умения може да се придобият", казва Пиментел. „Испания е държава, която не инвестира достатъчно в областта на технологиите".

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 4 rate down comment 0
Чесмир
преди 7 години
Капитализмът е тръгнал, когато стоките от робски труд, фалирват селяните и занаятчиите. И сега един търгаш, иска да произведе евтин софтуер със заплати от 100 долара, някъде в африка или амазония. НИЩО НОВО ПОД СЛЪНЦЕТО. Но ако наистина ти е нужен софтуер, тогава заплатите нямат значение, и те ще са най-високите в светът. ПАЗАР
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 0
Чесмир
преди 7 години
пазар пазар, .. Къде са производителите на дефицитните работници? В тях трябва да е проблемът. Пазар на трудът, мислете по пазарно му, за да разберете проблемът. НЯМАЛО КРУШИ, НА ЦЕНАТА НА ЯБЪЛКИТЕ!!!???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 0
Чесмир
преди 7 години
испания търси ит специалисти:търсене:излиза:Испания търси 150 българи за бране на ягоди! Плаща им колкото ...Така нашенките ще печелят между 1700 и 1900 лв. месечно или колкото средното възнаграждение на един ИТ специалист у нас.БЛИЦ Новини - Испания търси у нас берачи на ягоди
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 1
vstoykov
преди 7 години
"а освен това той трябва да може да се справя с висшите мениджъри, ограничавайки допълнително броя на хората, които потенциално биха могли да запълнят мястото"А не се ли сещат, че проблемът със "справянето с висшите мениджъри" може да се реши и по другия начин - като се сменят мениджърите или изцяло се премахнат? Има варианти за организация на фирми, които решават проблема с мениджърите. Няма "висш" мениджър - няма проблем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 2
darcas1981
преди 7 години
А не се ми замисляш, че китайският работещ го има, заради високата покупателна способност на американския, немския, испанския и италианския работещи? След като изчезнат средните класи в тези общества, заменени с работещите бедни в третия свят, тогава откъде ще идват парите за купуване на нова кола на всеки 4 години, нов телевизор на 2 и нов телефон всяка година? Един китаец, работещ за 200 долара на месец, няма как да си купи самсунг за 1000 долара. Нищо че самия китаец го е произвел на стойност от 100.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 0
mathematician
преди 7 години
Това работи в момента. Стойността на труда се определя точно така както си описал. Друг е въпроса че все още работника в Бангладеш и Китай не е чак толкова квалифициран като работника в Европа и САЩ. Ще стане интересно когато квалификациите им се изравнят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 2
STRAHO
преди 7 години
Е то това е целта на неолиберализма! Конкуренцията между работника от Бангладеш , Китай Европа и САЩ да определи стойността на труда в световен мащаб. Може и да сработи но ще е след столетия. До тогава със сигурност предстоят сериозни социални сътресения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 2
STRAHO
преди 7 години
С България изобщо не прави сравнение! :))) ==== "Как да му дам голяма заплата, "====Голяма голяма ...колко да е голяма !? Колко ли е разбирал под голяма !? ...3000 лв !? 4000 Е !? ... едва ли ... за бг "работодателя" /в общия случай/ и 1000 лв е труднопостижима сума!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 1
pepince
преди 7 години
Е кво сега, всички в Европа искат да работят (срещу правилната сума), а най-накрая пИчели Китай :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 26 rate down comment 3
mathematician
преди 7 години
Същите са си причините.Образованието и бизнесът съществуват в два алтернативни свята, които не се свързват в действителност, казва Гомес.В България картинката е подобна - завършилите нищо не могат (освен да борят до 12), но искат големи заплати. Работодателите казват "Как да му дам голяма заплата, като той нищо не може и аз тепърва трябва да го обучавам".И поради тази причина всички губят, с изключение на политиците, които имат беден и необразован електорат, който е лесен за манипулиране.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още