Пътуванията на български граждани в чужбина през януари 2011 г. са близо 304 хил., или със 7,5% повече в сравнение с януари 2010 г., сочат данните на Националния статистически институт (НСИ).
Увеличение на пътуванията в сравнение със същия месец на 2010 г. е регистрирано към Русия - със 141%, Гърция - с 39,6%, Чехия - с 30,7%, Украйна - с 23,9%, Румъния - с 21,6%, и други. Същевременно намаляват пътуванията към Швеция - с 26,8%, Великобритания - с 26,4%, Сърбия - с 25,6%, Турция - с 21,9%, и други.
Най-голям относителен дял от общия брой пътувания на български граждани в чужбина формират тези с цел почивка и екскурзия – 42,1%, следвани от пътуванията със служебна цел – 33,5%, гостуване – 22,3%, и други – 2,1%.
Най-голям брой са пътуванията на българи до Гърция – над 108 хил., следвана от Турция – над 56 хил., и Румъния – над 26 хил.
Посещенията на чужденци в България през януари 2011 г. са над 324 хил. и нарастват с 6,4% спрямо същия месец на 2010 г., сочат още данните. Увеличение е регистрирано при посещенията на чужденци в страната със служебна цел - с 15,6%. Нарастват и транзитните преминавания, както и посещенията с цел почивка и екскурзия - съответно с 11,2% и с 4,3%. Същевременно спад има при посещенията с други цели - с 1,6%, и с цел гостуване - с 10,3%.
Посещенията на граждани от страните членки на Европейския съюз намаляват общо с 2,2%, като най-голям е спадът при посещенията от Чехия и Испания - съответно с 43,1% и 22,6%. Увеличение е отчетено на посещенията от Франция - с 45,4%, Германия - с 44,9%, Швеция – с 32,9%, и други.
Увеличават се и посещенията от групата на европейските страни извън ЕС - с 14,7%, като най-голям е ръстът на посещенията на граждани от Сърбия - с 30,1%, Македония - с 29,9%, и Украйна - с 21,8%.
Най-много посещения у нас са реализирали граждани на Гърция – над 77 хил., Турция – над 52 хил. и Македония – 40 хил.
През януари 2011 г. най-голям относителен дял от общия брой посещения на чужденци в страната формират тези с цел почивка и екскурзия – 48,3%, следвани от транзитните преминавания - 23%, със служебна цел – 16,2%, по други причини – 9,2%, и с цел гостуване – 3,3%.


Никулден е! Вижте какви са традиции за днес
Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Меган Маркъл се свързала с баща си след ампутирането на крака му
Урсула и Мерц на крака при белгийския премиер за руските активи
МААЕ: Защитният саркофаг на АЕЦ Чернобил е повреден от дрон
Празнуваме Никулден, над 200 000 българи черпят днес
преди 14 години Патувания с еднопосочен билет. отговор Сигнализирай за неуместен коментар