Цената на среброто отбеляза нов 31-годишен връх в днешната сесия на металната борса в Лондон, след като слабият курс на долара засили търсенето на ценни метали като алтернатива на книжните пари.
Тройунция сребро поскъпна до 38,49 долара в сравнение с петъчните си нива от 37,74 долара, предава ИТАР-ТАСС.
Ценовите нива, достигнати днес, са най-високите от 1980 г., и подчертават интереса на инвеститорите към ценните метали в условията на ускоряваща се инфлация, и то в световен мащаб.
Поевтиняването на долара също подкрепи и цените на златото и петрола, които вървят нагоре в днешната сесия. Златото поскъпва с 0,6% до 1 437,10 долара за тройунция, а американският лек суров петрол с доставка през май се повишава 0,1% до 108 долара за барел, което е най-високата цена от септември 2008 г.
Щатският долар се понижава през последните пет дни срещу еврото, а в днешната сесия курсът му остава почти без промяна на ниво от 1,4235 долара за евро.
Традиционно златото се възприема като убежище в периоди на по-висока инфлация и недоверие към валутите, но заради високата му цена инвеститорите гледат на среброто като на негова по-евтина алтернатива.
Освен това среброто е и в групата на индустриалните метали, което означава, че цената му расте при подобряване на очакванията за световната икономика.


Винисиус Жуниор преподписа с Реал (Мадрид)
ЦСКА удари с 3:0 Макаби като гост
Тъжна вест! Почина голямо име в медицината
Златото стигна до 4295 долара за унция
Във Варна наградиха победителите в Спартакиадата на ВМС
Всеки сантиметър от Дунав е от значение за Сърбия и Румъния
Саудитска Арабия може да прекрати господството на хутите в Червено море
Shell, BP, Exxon: Големите петролни компании се готвят за по-ниски цени
Защо водещ търговец на желязна руда е под лупа
След като фондът му почти се срина, Ашенбренер инвестира 400 млн. долара
Германци доработиха Ferrari 12Cilindri Spider
Дори малко мръсотия върху джанта води до загуба на контрол
Защо старт-стоп бутонът изчезва от новите коли
Графити по цял свят разкриха Smart #2 преди премиерата му
Собственик на Hyundai Ioniq сам увеличи пробега и... багажника
За наказание: Пратиха в “месомелачката” руски войник облечен в рокля (ВИДЕО 16+)
Китай тества Z-10 за опасни мисии: щурмовите хеликоптери тренират полети под радара
Как войните между Иран и Украйна се превърнаха в един енергиен шок
Меган Маркъл по бански в басейна за ЧРД
САЩ засилват морския щит: Нов разрушител Arleigh Burke влиза с нов противоракетен радар
преди 15 години До лятото DanilOlivo , До лятот ! После ще имаме пуза и корекция а после ...ами до края на годината 60-65 !Да сте си купили AGQ ???...ha ha ha... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Тази година над 50, а догодина над 500$. Да е жив и здрав и Бернанке! отговор Сигнализирай за неуместен коментар