Интернет концернът Google придобива богатото на традиции мобилно подразделение на Motorola - Motorola Mobility, предаде DPA.
Цената на сделката е 12,5 млрд. долара, обявиха и двете компании. С новата си придобивка Google иска да засили попадналата под кръстосан огън заради патенти платформа за смартфони и таблети Android, смятат анализатори.
Google ще плати по 40 евро за акция в брой, което е с 63% над борсовата цена на акциите, постигната на борсата в петък. Сделката ще трябва да бъде одобрена и от атнимонополните органи и според двете компании се очаква да бъде приключена до края на годината.
Лари Пейдж, който пое управлението на Google през април, заяви, че сделката ще „зареди цялата екосистема на Android“, от което ще се облагодетелстват както потребителите и партньорите, така и производителите.
До този момент Google е активна на пазара на телефони с мобилната операционна система Android, която се ползва от мното производители. Освен това интернет гигантът има и ограничен брой собствени устройства.
Пионерът в мобилната телефония Motorola разполага с един от най-силните патентни арсенали в бранша. Компанията раздели наскоро подразделението си за мобилна телефония от това за инфраструктура, което бе придобито междувременно от Nokia Siemens Networks.
Преди няколко седмици Google загуби стратегическото наддаване за патентите на изпадналия в неплатежоспособност Nortel от консорциум около Apple и Microsoft.
По-късно стана ясно, че американското министерство на правосъдието започва разследване на една от най-големите патентни сделки в историята, за да установи дали тя не е насочена срещу мобилната платформа Android на Google.
В предборсовата търговия на Wall Street акциите на Motorola скочиха с 59%. Книвата на Google отстъпиха с 2,8%. Акциите на Google във Франкфурт поевтиняха след обявяването на сделката с 3,9%.
В петък Motorola бе подкрепена в патентния си спор срещу Microsoft от Google. Търсачката поиска от ITC да изключи от процеса един от свидетелите на Microsoft, защото бил запознат с изходните кодове на Android. Както писа PaidContent, става дума за ангажирания от Microsoft експерт Робърт Стивънсън.
Спорът между Motorola и Microsoft е за различни патенти, които смартфоните на Motorolas с Android били нарушили. Производителят на мобилни телефони обвинява от своя страна софтуерния гигант, че използва без разрешение негова интелектуална собственост в игралната конзола Xbox.
* Статията е актуализирна към 15,30 часа


Дърво падна и размаза пейка до община Варна ВИДЕО
Взеха проби от Варненското езеро след сигнали за замърсяване и мъртви делфини
Над 41 млн. евро приходи от нощувки във Варненско през юни
Хитовият мюзикъл „ЗОРО“ тази вечер на сцената на Летния театър във Варна
Сметище и силна миризма край Зеленчуковата борса притесняват жители на Варна
Пактът за сигурност между Турция, Саудитска Арабия и Пакистан не е ислямско НАТО
Китайските електромобили предизвикват завист в САЩ
Андрей Стойчев: Има логика инвеститорите да увеличат дела на европейските акции
Таванът за футбола в Америка
Иранските военни влизат в "офанзивен" режим за следващия кръг от войната
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Продажбите на коли на ток растат, но Tesla e сама срещу китайците
Mazda 767B за близо 2 милиона долара пламна на „Лагуна Сека“
Вече се случва: петролен гигант смени бензиностанция със зарядни за ЕV
Прокуратурата отговори на Демерджиев за Е-79:Чакаме ГДБОП да приключи разследването
Yettel е лидер в продажбите на мобилни устройства и аксесоари за трета поредна година
Рибар се удави в язовир "Огоста", водолази са извадили тялото
Денков: Изказването на Радев е неадекватно, иска да живее в държава като Русия