IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Отчаяната борба на еврозоната за растеж

Данните от проучванията на експертите за икономиката рисуват по-малко розова картина

11:14 | 24.09.14 г. 6
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Еврозоната е напът да затвори пропастта между оптимистичните икономически проучвания и разочароващите данни за растежа. За съжаление, това затваряне се случва в грешната посока, пише в свой коментар за Wall Street Journal Ричард Барли.

През първото полугодие оптимизмът за еврозоната беше подхранван от силните данни от индекси на мениджърските покупки (PMI) или от положителни резултати от проучвания на нагласите на Европейската комисия. Въпреки това растежът никога не успяваше да достигне очакванията. От 0,2 на сто през първото тримесечие той се забави до нула през второто тримесечие.

Междувременно и данните от проучванията на експертите рисуват по-малко розова картина. Последният пазарен индекс на Market показва стойност от 52,3 пункта през септември, след 52,5 пункта през август. 

Както в промишлеността, така и в сектора на услугите дейността се забавя. Данните за септември са с най-ниската стойност от декември 2013 г. насам, а средната стойност от 52,9 пункта е годишно дъно. Измереното от ЕК доверие на потребителите достигна своя връх през май и оттогава спада четири месеца подред.

Все още обаче анкетите сочат към растеж. Повечето икономисти очакват през третото тримесечие увеличение на БВП в диапазона 0,2 до 0,3 на сто. Фактът, че дори това би се счело за добре дошъл резултат, е показателен за слабостта на еврозоната. Но нищо не говори за едно силно и устойчиво възстановяване.

Отговорът на Европа е твърде едностранчив, тя разчита предимно на паричната политика, пише още Барли в коментара си. Европейската централна банка понижи за пореден път лихвите и обяви плановете си да купува ипотечни облигации и обезпечени ценни книжа. Така тя желае да се погрижи за предоставянето на повече заеми – най-късно през октомври, когато прегледът на европейските банки от ЕЦБ бъде завършен. Еврото пък е на най-ниското си равнище от повече от една година, а от своя връх през март валутата отчита спад от 4,7%.

За пореден път обаче еврозоната изглежда разчита предимно на това Германия да я освободи от тежкото бреме. Берлин обаче е свързан с износа си в значителна степен с развиващите се страни, които могат да пострадат, ако Съединените щати затегнат паричната си политика. Франция и Италия постепенно се забиват в блатото и трябва да реформират спешно своя икономически модел. Геополитическите рискове остават високи, а лошите перспективи за растежа и инфлацията заплашват да направят от търсенето на кредитите също толкова голям проблем, колкото и предоставянето им.

Пазарите имат извратената тенденция да тълкуват положително слабите икономически данни, тъй като така считат, че се повишава вероятността от по-нататъшни мерки от страна на ЕЦБ. Истината е, че еврозоната много трудно успява да задържи главата си над водата, заключава Барли.

Още по темата вижте в коментара на Bloomberg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:22 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

5
rate up comment 10 rate down comment 1
balkando
преди 9 години
Може би трябва първо да се запитаме къде отиват милиардите, налети от ЕЦБ, ФЕД и АЦБ !? Парите са вкарани, а няма резултат. Някъде се натрупват и концентрират пари, които не могат да стоят до безкрай. Стремежът към стабилност скоро ще измести фикцията за растеж, подхранвана единствено от политическия егоизъм на партокрациите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 7
Godo
преди 9 години
БЪЛГАРИЯ ДА ВЗИМА ВСЯКА ГОДИНА 10 МИЛИАРДА ЛЕВА ВЪНШЕН ЗАЕМ, РАЗПРЕДЕЛЯНИ - ЗА СЕМЕЕН БИЗНЕС 100 000 БЕЗЛИХВЕНИ ЗАЕМА ЗА 50 000 ЛЕВА, 1 МИЛИАРД ЗА СЕЛСКИ ПЪТИЩА, 1 МИЛИАРД ЗА ГРАДОУСТРОЙСТВО, 1 МИЛИАРД ЗА ОБРАЗОВАНИЕ, 2 МИЛИАРДА ЗА СРЕДЕН БИЗНЕС ЗА 1000 ПРЕДПРИЯТИЯ И ТЪРГОВИЯ ЗА РОДНИ СТОКИ - ДРЕХИ, ОБУВКИ, КОНСЕРВИ, МЕБЕЛИ, СГЛОБЯЕМИ КЪЩИ, СОКОВЕ, ХЛЕБНИ И ТЕСТЕНИ ИЗДЕЛИЯ, СЛАДКАРСКА ПРОМИШЛЕНОСТ. И ТАКА 10 ГОДИНИ. ЦЕЛТА Е ЗА ДЕСЕТ ГОДИНИ БВП НА БЪЛГАРИЯ ДА СТАНЕ 160 МИЛИАРДА ДОЛАРА С ДЪЛГ НА ДЪРЖАВАТА 90 МИЛИАРДА ДОЛАРА. ИЛИ ОЩЕ ПО-ДОБРЕ, ДА СТИГНЕМ БВП 250 МИЛИАРДА ДОЛАРА С ДЪРЖАВЕН ДЪЛГ 150 МИЛИАРДА ДОЛАРА. МИНИМАЛНАТА ПОЧАСОВА ЗАПЛАТА ТРЯБВА ДА Е 35% ОТ БВП НА ЗАЕТ, А СОЦИАЛНАТА ПОМОЩ ДА Е 35% ОТ БВП НА ГЛАВА. 40% ОТ БОЛНИЦИТЕ ДА СА НА ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА, А ДРУГИТА НА ЗДРАВНИ КАСИ, КАКТО Е В СИНГАПУР. ПОЛОВИНАТА ОТ АКЦИЗА ЗА АЛКОХОЛ ДА ВЛИЗА В ДЪРЖАВНИТЕ БОЛНИЦИ И ЗА ПРЕГЛЕДИ И В ЧАСТНИТЕ, ДРУГАТА ПОЛОВИНА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ. КОРПОРАТИВНИЯТ ДАНЪК МОЖЕ И 10% ДА Е, НО ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА ДА СЕ ОБЛАГАТ СЛЕД 10 000 ЛЕВА С 10% КАТО С ВСЕКИ 10 ХИЛЯДИ ДА СЕ ДОБАВЯ ПРОЦЕНТ, ТАКА ТАКА ЗА 20 000 ЩЕ СЕ ПЛАЩА 11%, А ЗА 100 000 20% И НА ВСЯКА 100 ХИЛЯДИ ОТГОРЕ И ПРОЦЕНТ ОТГОРЕ, ТАКА ЗА 200 000 ДАНЪКЪТ ЩЕ Е 21%, А ЗА 1 000 000 ЩЕ Е 30% - КАТО МОЖЕ ДА Е ДО ТУК - ИЛИ ЗА 2 000 000 ДА Е 31%, А ЗА 10 000 000 ДА Е 40%... И ТОВА ДА ВАЖИ И ЗА ЛИХВИТЕ, И АКЦИИ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 6
Godo
преди 9 години
БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ 2007 ГОДИНА ИМА РЕКОРД НА УСВОЕН ВЪНШЕН ДЪЛГ, ИРЛАНДИЯ СЪЩО - ОТ 28% ДЪЛГ СПРЯМО БВП, 2007 ИМ СТАВА 48% - ДЪРЖАВЕН ДЪЛГ.Преките данъци през 2007 година нарастват от 23% до 26% като дял от всички данъци. Това изцяло се дължи на облагането на ниските доходи чрез премахване на минимума на облагане. https://***.google.bg/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=ny_gnp_mktp_pp_cd&idim=country:BGR&dl=bg&hl=bg&q=%D0%B1%D0%BD%D0%BF#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=gc_tax_ypkg_zs&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:BGR:DEU:DNK:EST:IRL&ifdim=region&hl=bg&dl=bg&ind=false Бизнеса ощетява бедните чрез ниски преки данъци спрямо не преките данъци ДДС такси и акцизи, но и чрез ниските заплати. БВП на зает българин е 20 000 долара, реално. На германец зает е 42 000 долара. Инвести циите капиталите в Германия, едва ли са само 2,1 път повече от тук. Масовата заплата в Германия е 2 000 евро, тук е 400 лева, БВП на зает по номинал в Германия е 63 000 евро, а на българин зает е 30 000 лева. Значи масовата заплата в германия е 40% от БВП на зает, а тук е 15%. ДДС е 8, 281 милиарда, корпоративен данък е 1,574 милиарда лева, данъкът на физическите лица е 2,632 милиарда лева, акцизи 4,377 милиарда долара, приходи от държавните предприятия 1,874 МИЛИАРДА. БВП на зает българин е 20 000 долара, реално. На германец зает е 42 000 долара. Инвести циите капиталите в Германия, едва ли са само 2,1 път повече от тук. Масовата заплата в Германия е 2 000 евро, тук е 400 лева, БВП на зает по номинал в Германия е 63 000 евро, а на българин зает е 30 000 лева. Значи масовата заплата в германия е 40% от БВП на зает, а тук е 15%.https://***.google.bg/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=ny_gnp_mktp_pp_cd&idim=country:BGR&dl=bg&hl=bg&q=%D0%B1%D0%BD%D0%BF#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=debt_stock&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:BGR&ifdim=region&hl=bg&dl=bg&ind=false ВЪНШНИЯТ ДЪЛГ ПРЕЗ 2007 ГОДИНА СКАЧА ОТ 22 МИЛИАРДА ДОЛАРА ДО 49,5 МИЛИАРДА ДОЛАРА, ЗНАЧИ В ИКОНОМИКАТА СА СЕ ВЛЯЛИ 27,5 МИЛИАРДА ДОЛАРА.https://***.google.bg/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=ny_gnp_mktp_pp_cd&idim=country:BGR&dl=bg&hl=bg&q=%D0%B1%D0%BD%D0%BF#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=gc_tax_totl_gd_zs&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:BGR&ifdim=region&hl=bg&dl=bg&ind=false А ДАНЪЧНИТЕ ПРИХОДИ ПАДАТ СЛЕД 2007 ГОДИНА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 3
SSIW
преди 9 години
Ако има от къде да вземем супа, ше духаме , ако не - всеки ще духа , каквото намери ;)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 5
Eon
преди 9 години
Откъде този растеж? Доколкото знам, Земята не е безкрайна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още