Активността в производствения сектор в еврозоната отчете ново подобрение през март, според последния доклад на Markit Economics, публикуван в сряда.
Производствената активност в момента набира сила на фона на цялостното леко покачване на икономическия растеж, който се очаква да получи още по-голям тласък през идните месеци, пише WBP Online.
Oкончателните данни за производството във валутния блок показаха ръст до 52,2 пункта през март, което е най-високият резултат в последните 10 месеца.
"Окончателните данни сигнализират за малко по-силно нарастване на производството, отколкото предварителния резултат, добавяйки допълнителни признаци, че икономиката на еврозоната се съживява", смята Крис Уилямсън, главен икономист в Markit.
Той също така посочи, че "производителите се възползват от слабото евро, което има двоен ефект за повишаване на конкурентоспособността на експортните пазари".
В най-голямата икономика в еврозоната – Германия, окончателните данни показаха, че производственият сектор се е разширил до 52,8 пункта през март, което е 11-месечен връх.
Освен това наскоро представеното проучване на икономическото доверие ZEW потвърди положителното настроение в бизнес очакванията в Германия. Доверието на инвеститорите се подобри за пети пореден месец, което предполага стабилен растеж на най-голямата икономика в Европа.
Производствените данни за март от Франция обаче показаха продължаващ спад в сектора, въпреки че крайният резултат се оказа по-добър от предварителния. Окончателните данни показаха ниво от 48,8 пункта през третия месец на годината.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
САЩ плащат най-високата доходност по 30-годишен дълг от четвърт век
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Днес значително по-хладно, вятърът се усилва
Защо следващата глобална икономическа криза може да бъде в Китай?
Турция изстрелва свой космически апарат до Луната в началото на 2027 г.
Откриха ценна находка при разкопките на средновековния град Русокастро