МВР вече ще има право да рови в интернет кореспонденцията и да проследява телефоните разговори на българските граждани. Това става с решение на депутатите, като приеха на първо четете поправки в Закона за електронните съобщения, внесени от правителството по предложение на вътрешното министерство, предава Dnes.bg.
Според Красимир Янков от БСП се създават предпоставки за злоупотреба и приетите текстове са първа стъпка към ограничаване на правата на гражданите и по тях трябва да се произнесе КС.
Зам.- вътрешният министър Красимир Ципов увери, че въобще не може да се говори за полицейски произвол, защото става дума за мотивирано искане и разрешение от съда.
В мотивите си правителството пък посочва, че с промените компетентните органи ще използват в оперативно-издирвателната си дейност възможностите на съвременната съобщителна техника и технологии, без да нарушават конституционно установените права на гражданите.
Одобрените поправки предвиждат данните от предприятията, които предлагат обществени електронни съобщителни мрежи и услуги и които се съхраняват за срок от 6 месеца, да се предоставят за нуждите на националната сигурност.
Тези данни ще могат да се използват от МВР за предотвратяване, разкриване и разследване на тежки престъпления, както и за издирване на лица, за които може да се направи обосновано предположение, че са станали или могат да станат жертва на тежко престъпление.
Красимир Ципов разясни, че искането, което се подава от компетентните органи, е мотивирано и трябва да съдържа правното основание и целта, за която се искат тези трафични данни, какви точно са те и за какъв период от време.
Право до този достъп се осъществява след разрешение от председателя на районния съд или упълномощен от него съдия.
Органите, които могат да искат данни, са ГД "Полиция", ГДБОП, Гранична полиция, областните дирекции на МВР, както и държавна агенция "Разузнаване".


Близо 5000 фиша и 500 акта написа КАТ за ден
Откриха тонове пипер от Северна Македония с пестициди
Подарък: „Синята зона“ няма да работи през целия уикенд за празника на Варна
Екстрадират варненец, пребил и опитал да удуши жена в Германия
Дара получи пожизнен семеен билет за музеите и археологическите обекти в Бургаско
Фараж запазва мястото си в британския парламент след частичните избори
Какво следва след победата на Фараж на частичните избори?
Фараж победи Граф Бинфейс на частичните избори в Клактън
Банкерите вече виждат сериозни пари в крипто - за останалите е крипто зима
Швеция проверява бюджета, за да гарантира правилното харчене на средствата
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1 в края на месеца
Жулиен Риков преди SENSHI: Всичко е здрава работа в залата
Костадинов атакува Радев, че е дал АМ "Черно море" на Турция
Слави: Кметът на София Васил Терзиев е абсолютен некадърник
Съдът остави в ареста бащата, пребил 5-годишното си дете
Ивелин Михайлов е завел дело срещу НС заради "Исторически парк"
преди 10 години споко, няма безкрайно ускорение :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Емиграцията ще се поускори :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Еми супер - толкова е "ограничен" кръга от хора, които ще имат право на достъп, че даже и кварталния ще ми чете мейлите! отговор Сигнализирай за неуместен коментар