Съветът за сигурност на ООН ще се събере утре на извънредно заседание за Нагорни Карабах, където вчера сутринта избухнаха смъртоносни сражения между азербайджанските и арменските сили, предава БТА, позовавайки се на Франс прес.
Срещата ще се проведе при закрити врата. Тя е била поискана от Германия и Франция, чийто призив е бил подкрепен от други европейски членове на Съвета за сигурност - Естония, Белгия и Великобритания.
Най-малко 67 души са били убити според непълни данни в боевете в Нагорни Карабах - азербайджанска сепаратистка област, населена преобладаващо с арменци. Те избухнаха на фона на общополитическите дебати в рамките на годишната сесия на Общото събрание на ООН и предизвикаха опасения от пълномащабна война между Азербайджан и Армения, която подкрепя нагорнокарабахските сепаратисти.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш разговаря днес с азербайджанския президент Илхам Алиев и призова за незабавно прекратяване на огъня в Нагорни Карабах без предварителни условия за продължаване на преговорите под егидата на Минската група към ОССЕ. Това съобщи Стефан Дюжарик, говорителят на Гутериш, цитиран от ТАСС.
Той отбеляза, че по-късно през деня генералният секретар на ООН има планиран разговор и с арменския премиер Никол Пашинян, към когото ще отправи същия призив.


Спецов: Няма риск от недостиг на нефт за България“
Без синя зона на 17 май заради Маратон-Варна
Заради авария кв. "Левски" във Варна е без вода от сутринта
Българската икономика е отличник сред страните от ЕС
Слави Трифонов загуби делото за клевета, което заведе срещу Кирил Петков
Кризата в Ормузкия проток може да върне китайския внос на американски LNG
Петролът стабилен при срещата между Тръмп и Си и напрежението с Иран
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
Богомил Николов: Пазарът се нуждае от това да има честна търговия
Красен Станчев: Пътят, по който са тръгнали от ПБ, не води до добро
Нов удар за летището в Солун – след „Райънеър“ го напуска и „ФедЕкс“
В защита на телетата: хора в клетки посрещнаха депутатите СНИМКИ