IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

С. Вътев: Крайно време е рефренът, че лихвите в България са високи, да утихне

Банковият кредит не е стока от първа необходимост и всеки има право на избор дали да вземе или не, смята главният изпълнителен директор на ОББ

08:35 | 07.03.13 г. 66
<p>
	Стилиян Вътев <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Стилиян Вътев Снимка: Личен архив

- ОББ е сред няколкото със собствена мрежа от банкомати и съответно по-различни услуги от тези на Борика. Доколко услугата за внасяне на пари на банкомат се ползва и е известна на клиентите ви и планирате ли разширяване на мрежата от такива банкомати?

Картовият бизнес винаги е бил стратегически приоритет за инвестиции и развитие от 1995 година насам, когато ОББ откри първия банкомат и издаде първата банкова карта в системата на новосъздадената Борика. През 2004 ние създадохме собствена картова система извън Борика и причината за това бе безкрайно елементарна – за да можем бързо и качествено да развием колкото се може повече самостоятелни картови продукти и услуги, което в системата на Борика по това време бе почти невъзможно.

Внасянето на пари в брой от банкомат е една от последните внедрени от нас услуги, която за съжаление, както и Вие твърдите, не се ползва все още с очакваната популярност. За 2012 година през 30-те устройства са извършени средно месечно по 14 000 вноски, или около 16 транзакция на устройство на ден.

Изследваме много внимателно причините, като вероятно една от тях е недостатъчните ни усилия за реклама и популяризиране. Независимо от това ние продължаваме да инвестираме в такъв тип устройства (през тази година ще въведем още 20 нови), като  и не се съмняваме, че тяхната популярност и ползване непрекъснато ще се разширява.

- Как върви процесът по осребряване на обезпечения по кредити, основно недвижими имоти? Продавате ли кредити и какви са впечатленията от целия процес по изпълнението върху проблемните кредити?

Честно казано все още трудно и бавно, особено при недвижимите имоти. Пазарът е наситен с предлагане, а търсенето е все още твърде плахо. За да разчупим това статукво предвиждаме в рамките на Групата на НБГ да създадем съвсем скоро специално дружество, в което да прехвърлим всички придобити вече имоти от този сектор, както и на бъдещи такива.

Целта е в това дружество да се концентрира експертиза и опит за управление на такъв тип имоти, а при възстановяване на пазара, те да бъдат продавани. Това ще даде възможност на банката да се облекчи от една нетипична за нея функция и да се фокусира в основния си бизнес.

От друга страна не можем да се оплачем - като правило съдебните процедури за принудително изпълнение по проблемните кредити вървят относително бързо. Има, разбира се, отделни случаи за умишлено забавяне или блокиране от конкретни длъжностни лица на правораздавателната система, но ние се борим с всички законни средства, в т. ч. и даване на публична гласност, да защитим интересите си и тези на обществото.

- Къде са резервите за увеличаване на печалбата на банките?

Има едно златното правило: „Като продаваш колкото се може повече продукти на възможно най-високи цени и на възможно най-много потребители“ (цитат на един световно известен гуру по маркетинг). Това, разбира се е невъзможно при конкурентен пазар, така че отговорът на въпроса може де се перифразира по следния начин: Като продаваш повече банкови продукти на конкурентни цени на повече клиенти при по-малко разходи.

- Нуриел Рубини предложи държавата да увеличи външния си дълг, с цел инвестиции в производителни проекти, одобрявате ли идеята?

Предложението му теоретично e правилно – икономически растеж е невъзможен без инвестиции. България е с ниска тежест на държавния дълг и може да си позволи увеличението му, но само и единствено като насочи допълнителните разходи в продуктивни инвестиции, не за консумация. Ако се приеме такава стратегия от което е да е правителство, обществото трябва да е абсолютно сигурно, че тези пари ще се инвестират само в проекти, които в следващите години ще увеличат растежа на БВП.

Всяка държава се подчинява на принципите на една отделна корпорация, тоест инвестираш дългосрочно, за да генерираш доходи в бъдещото, а за обществото това означава растеж на БВП. 

За пример всичките високоразвити азиатски икономики са се движили по този път – държавата стартира с огромни и дългосрочни инвестиции, финансирани с външен дълг, но всичките те с вложени в продуктивни проекти, които директно или индиректно генерират висока заетост и икономически растеж. Разликата между нас и азиатците е единствено в търпението...

От друга страна, обаче, независимо че делът на държавния дълг към БВП за България е само 14 процента, което е много ниско, имаме проблем с високия частен външен дълг и трябва да сме много внимателни.

- Кредитирането на покупката на земеделска земя е актуална ниша, какво е мнението ви за сигурността на сектора?

Безспорно селскостопанският сектор за България има огромен потенциал и винаги ще бъде приоритетен за нас отрасъл – първо заради природните дадености и конкурентните предимства, така и заради трайната световна тенденция за увеличено потребление на екологични храни и повишаване на техните цени.

От друга страна, обаче, в последно време наблюдаваме засилен интерес за инвестиции в селскостопанска земя и бързо покачване на цените. Това не може на не породи опасения за началото на поредния балон, по подобие на това, което се случи с пазара на недвижими имоти.

Засега все още няма признаци за нахлуване на сериозни по размери външни капитали с чисто спекулативни цели – високи печалби за кратко време и незабавно репатриране, но е възможно и това да се случи, затова тенденциите на този пазар следва де се следят много внимателно.

Има един сигурен измерител на това дали сме близо до балона конкретно в този сектор – когато съотношението между цената на един декар земя и прогнозните нива на рентата за този декар  земя започва бързо да надминава числото 10. Това означава, че цената на земята, която купуваш днес ще се изплати от прогнозираната годишна рента след 10 и повече години. 

Например при балона с апартаментите цените бързо достигнаха до 3 000 евро на кв. метър, а увеличението на наемите бе значително по-скромно. Накрая балонът се спука……

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

29
rate up comment 0 rate down comment 1
kalendar
преди 11 години
ама голямо финансиране НЕ Е 10-20 мил. даже за Бг.(ако говорим за производство). Ако имаш познат-звънни му да те вкара в материята, моля те. Аз ще ти го кажа така-дали ще приемеш думите ми за чиста монета си е твой избор-огромната част от финансирането на поточни линии става с финансиране от банки или по проекти(дали ще са европейски зависи в коя част на света си-може да са правителствени). Информацията ми е от първа или в лошият вариант втора ръка. Спри да говориш теоретично-не става така. Начин на финансиране няма с тия лихви. А ако говорим за ипотечни-залагам пари, че смяташ, че цените трябва да са по-ниски(на имотите-жилищни, сделки тип покупко-продажби). Как да паднат нивата, за да станат по достъпни спрямо дохода на средният българин, с тия лихви???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 23 rate down comment 7
nesduhan_trader
преди 11 години
Сравнете лихвите в Западна Европа и САЩ и тогава ми говорете че лихвите ни не били високи. По време на криза, която не е нищо друго освен формулираната в правото "непреодолима сила" кредитният ресурс е стока от първа необходимост за домакинствата, защото решава дали ще имат храна и покрив или не. Американците отписаха задължения за милиарди на хората, сложиха таван на задълженията и намалиха лихвите на макс. Да не споменаваме Гърция..Също така, г-н изпълнителният директор разглежда нещата ултра едностранчиво - основният принцип в ГПК и ТЗ е равнопоставеност на страните, каквато нямаме в България - меко казано! Раздутия финансов сектор печели точно от хората взели кредит. Милиардите на депозит и сумата източена от лихви в Бтлгария са съмнително близки стойности. А нетния лихвен доход няма как да не пада, след като половината фирми вече фалираха,кой да печели за да плаща? Или банките ще разхлабят примката или държавата ще се намеси. Няма 3-и път. Почетете малко стопанска история
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 6 rate down comment 4
Chick-Chirick
преди 11 години
Гледай сега календар, има различни форми на финансиране и всички те струват различно. Водещо, при всички обаче е правилото: По-голям риск се поема само срещу по-голяма вървращаемост. При започване на бизнес се говори за Start up. Това е част от бизнеса на така нареченото Инвестиционно банкиране. За големи суми се правят пулове от няколко банки които си разпределят риска, но и там лихвите и в германия са около и дори над 10%. Това не трябва да се бърка с нивата на ипотечните лихви. Но банките далеч не са единствените които финансират. Можеш да издадеш облигации, да убедиш Private Equity инвеститори и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 7 rate down comment 3
pecan
преди 11 години
който смята че лихвите са високи да даде кредит на непознат срещу 15% годишна лихва срещу лична карта или за 10% срещу обосновка за производство.аз лично действително смятам че трябва лихвите да са по ниски но срещу минимум 30% самоучастие и цени за гаранция на имотите сравнени с цените на съдия изпълнителите.като иска имот за 100000 евро да извади 30000 евро без да е теглил кредит.иначе риска повишава лихвата.а който няма достатъчно да живее под наем и да работи усилено за да има а не да бъде чик чирик.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 1
kalendar
преди 11 години
излагаш се-ето ти нещо от личен опит-Gerflor-бил съм в една част от фабриките им. Ако не знаеш кои са-провери. Имат нова поточна линия(на 3 год.) в Сейнт Пол, на стойност 20 мил евра. Преди година и половина работеше с до 60% от капацитета си-не е проблем за тях липсата на пазар, а това, че трябва време да се развие до 100%(технологично време). Освен това-даже с техният оборот са взели кредит за тая поточна линия. Искаш ли други примери?Сега-ти, да кажем си перфектен финансист и икономист, а брат ти е талантлив инженер с добра иновация, намери ми 20 мил. за твоята поточна линия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 3
Chick-Chirick
преди 11 години
Ако нямаш подходящия продукт, на подходящата цена и от всички банки на света пари да вземеш, пак ще фалираш. Да ама те не са глупави банките и в размера на лихвата слагат една добавка за едно такова нещо. риск му се казва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 4 rate down comment 1
kalendar
преди 11 години
иначе, като се замисля си прав-не трябваше да го представям като авторитет-просто е човек с който ми се е случвало да се съветвам. Още нещо-аз в унито бях мега зле:) после ми се наложи да препрочитам всичко:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 2
Chick-Chirick
преди 11 години
Не си сам и аз се чудя ама на, плащат ги. Матрял, какво да го правиш :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 1
kalendar
преди 11 години
ок ще ти го кажа така-дай ми друг модел от 10 милиона оборот на година да станат 100 милиона в рамките на 5 год.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 11 rate down comment 5
mos70
преди 11 години
И като сте много стабилни, що се захранвате от "майките"? За да ми имате оправдание, че парите ги вземате на висока цена и да ми държите високи лихви ли?Лихвите трябва да паднат двойно...просто няма да печелите марж 2%, ще печелите 0.5%...щото като спред *** плащаме- и това няма да печелите...натам щъ тръгнат нещата след изборите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още