IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ив. Нейков: Козметични промени не решават проблемите на пенсионната система

Задължително е да отпадне таванът на пенсиите, защото няма никакви икономически аргументи в защита на тази граница, смята бившият министър на труда

08:07 | 11.11.14 г. 8
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Иван Нейков <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Иван Нейков Снимка: Личен архив

Като възможен вариант се залага и увеличение на осигурителните вноски. Работодателите вече извадиха аргументите си против тази стъпка. Какво е експертното виждане?

Това е очаквана реакция от страна на бизнеса. Но нека напомним, че преди десет години, когато бяха намалени осигуровките, за да се помогне на бизнеса да създаде работни места и да се ограничи сивата икономика, този жест не получи очакваните резултати. Точно обратното - към днешна дата безработицата е двуцифрено процентно число, имаме много бавно нарастване на заплатите и 2 милиарда лева дефицит в НОИ именно заради неразумното намаляване на осигуровките преди. Така че няма да минем без увеличение на осигурителната тежест.

Без нарастване на осигуровките може да минем само при осезаем ръст на доходите. Но задължително тази мярка по нарастване на осигуровките трябва да върви заедно с увеличаване на събираемостта. Първо трябва да се постигне ръст в събираемостта на вноските, а след това да мислим за повишаването им. Във всички случаи колкото по-рано стане това, толкова по-бързо ще започне стабилизирането на НОИ, но не с козметични промени.

Максималният осигурителен доход също ще нараства според предложените варианти за промени...

Като възможно решение това не е грешно, но въпросът е хората да успеят да видят положителните страни на мярката. Ако се приеме този вариант обаче, от 2015 година задължително трябва да отпадне таванът на пенсиите. Само тогава хората ще бъдат мотивирани да плащат осигуровки върху високи доходи. Иначе излиза, че даваме взаимноизключващи се сигнали – нарастване на максималния осигурителен доход при таван на пенсиите. Задължително е да отпадне таванът на пенсиите, защото няма никакви икономически аргументи в защита на тази граница.

Как тълкувате предложението максималният месечен размер на осигурителния доход да се обвърже с размера на минималната работна заплата?

Тук бих искал да отправя едно послание към синдикатите, защото предложението идва от тях. Трябва да се има предвид, че възприемането на подобен обвързващ подход ще създаде проблеми за бъдещо увеличение на минималната работна заплата. Така нарастването на минималното възнаграждение ще има повече противници и те ще имат още един аргумент срещу нарастването й. Така че трябва да се внимава дали в желанието си да накажем тези с високите заплати няма да накажем и най-нископлатените работници, защото минималната заплата при такъв подход, ще бъде задържана на едно равнище. Да не забравяме, че ни трябваха години да отвържем други параметри от минималната заплата, така че не е правилен подход предлаганото ново обвързване.

Време ли е да отпадне ранното пенсиониране?

За съжаление и в 21-ви век ще има рискови професии и работни места, където въздействието върху човешкото здраве ще е голямо. Така че феноменът по-ранно пенсиониране, в смисъл на изхабяване на организма заради определени трудови условия, няма да изчезне. То може да изчезне, ако някога в мината работят роботи.

Така че ранното пенсиониране ще продължи да съществува като възможност да се излезе в пенсия преди получаване на непоправими увреждания на здравето. Проблемът е, че има големи различия в условията за пенсия на първа и втора категория, сравнени с трета. Защото в годините постоянно нараства възрастта за трета категория, при условие, че беше замразена за първа и втора. На практика ранното пенсиониране стана прекалено ранно и вече има голям недостиг за изплащането на ранните пенсии. При някои професии пенсионирането става до 13 години по-рано, което прави нещата неудържими. Редно е да има промяна в тази посока и за първа и втора категория труд.

Как гледате на идеята за въвеждане на възраст за пенсиониране при военните?

Липсата на фактора възраст за придобиване правото не пенсия за военните на практика е различен пенсионен модел. Ако продължим да приемаме, че при военните ще има само стаж за пенсиониране, то значи да приемем, че за тях важи различен пенсионен модел. 

Разбира се, ако управниците се запънат за това тежко политическо решение, съществува и алтернатива. Работодателят може да бъде задължен да осигурява на работника друго работно място в невредна за здравето среда след определен брой години на работа в тежки условия, което е напълно постижимо след законодателни промени.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:25 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 10 rate down comment 2
Lucifer
преди 9 години
Нейков, скрий се продажно *** щото вече си мишена...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 0
Ricco
преди 9 години
...По всичко личи, че Нейков се готви за пенсия и му се иска неговата пенсия да е колкото може по-голяма. Независимо от каквото и да е друго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 5
senzor
преди 9 години
Заработваш пенсиите на майка си и баща си, на баба си и дядо си дето комунистите им изядоха парите за пенсии. Ако не ги бяха изяли сега щеше да заработваш собствената си пенсия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 2
Ricco
преди 9 години
"...да отпадне таванът на пенсиите, защото няма никакви икономически аргументи в защита на тази граница..."----------------------Е как да няма икономически аргументи - постигнатите (икономически) резултатати в дългосрочен план какво са? Някой си бил получавал голяма заплата и затова трябвало да вземе голяма пенсия. Да, ама че от това не е произлязло нищо полезно в дългосрочен план, не било икономически аргумент. Нейков, спри да ръсиш глупости!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 1
Ricco
преди 9 години
"...нека напомним, че преди десет години, когато бяха намалени осигуровките..."-----------Нека напомним и че осигуровките бяха намалени от 40 на 30% и заедно с данъка върху доходите и другите данъци, държавата пак прибира половината или дори повече от парите на работещите. Ей това не мога да разбера - как не се намира ни един политик или експерт да иска да защити правата на работещите - да имат те по-голям разполагаем доход, а всеки гледа как да вземе колко може повече от тях. Нещо много сбъркано има в цялата система!http://represia.blog.bg/politika/2012/03/08/.916633
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 10
ПИЧ
преди 9 години
Тавана на пенсиите не трябва да се вдига(премахва), дори трябва да се смъкне. Защото разликата между пенсиите ще стане огромна - от 150 лв до 1300 - 1500 лв ще има. И това се плаща от народа. Един да мизерства, а друг ще охолства. Всички с еднаква държавна пенсия, а който е взимал големи пари, да си е отделил за стари години и да си дава голяма пенсия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 8
remarek
преди 9 години
"Като експерт потвърждавам, че това е правилният път" - това ми разби живота напълно. Омръзна ми от социалистически професори, експерти и псевдо интелектуалци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още