Община Варна ще получи за стопанисване за период от 10 години няколко археологически обекта, за да може да ги развива. Това съобщи днес министърът на културата Вежди Рашидов, който е на посещение в града, предава БТА.
Местните власти ще получат "Аладжа манастир", малките и големи Римски терми, обектите в местностите "Джанавара" и "Караеч теке", Некропола и други обекти.
Рашидов каза, че очаква кметът Иван Портних да му предостави всички документи, за да бъдат прехвърлени старините.
Портних обясни, че паметниците ще бъдат включени в туристически маршрути, в които общината трябва да инвестира.
През последните години държавата активно прехвърля археологически и исторически паметници на общините, за да може местните власти да инвестират в тях и да развиват туризъм. Правото да управляват туристически обекти получиха общините София, Велико Търново, Кърджали, Ямбол и други.
Вчера по време на парламентарния контрол Вежди Рашидов каза, че обектите от културно-историческото ни наследство могат да се състезават за 200 млн. лева, с които да бъдат обновени и развивани като туристически атракции.
Днес културният министър каза още, че предстои да бъде направена обиколка по Черноморието, на която ще бъдат избрани приоритетни обекти за обновяване. Те също ще бъдат дадени за управление на кметовете, а за тях ще се подготвят проекти приоритетно.


Ограничават движението на автомобили във Варна през почивните дни заради два мача
Фратрия завърши годината с победа
Връчиха наградите „Доброволец на годината“ във Варна
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
EV стигат точка на необратимост през 2026, Европа и Китай ще се интегрират
САЩ: Европа рискува да бъде заличена, ако не се промени
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Европрокуратурата разследва измама за 13 млн. евро у нас, извършени са над 80 обиска
Интензивни дъждове утре, на места и с гръмотевици
Детайлите на разследването за корупция в Украйна, водено от полицията, са като от драма на HBO
Ретроградният Меркурий приключи, 5 зодии си връщат късмета
В Китай: Брижит Макрон посети гигантска панда, родена във Франция