IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

И небанковите институции са предпазливи при финансирането на имотния сектор

Небанковите институции в Европа предпочитат да кредитират големи инвеститори със сигурни, първокласни проекти

10:55 | 17.09.12 г.
Автор - снимка
Редактор
И небанковите институции са предпазливи при финансирането на имотния сектор

Очакванията на някои инвеститори, че след изтеглянето на банките от сектора на имотите в Европа небанковите институции ще запълнят отворилата се финансова дупка не се реализираха, пише Ройтерс.

Причината – повечето от небанковите институции не искат да отидат там, откъдето банките панически избягаха, посочва агенцията.

Липсата на кредитно финансиране обаче буквално парализира бизнеса с имоти на Стария континент, като се очаква недостигът на финансирането на сектора да достигне 216 млрд. долара през следващите две години, посочват от DTZ.

Промените в директивата „Платежоспособност ІІ“ обаче може и да направят финансирането за сектора на имотите по-привлекателно за застрахователните компании. Наскоро Aviva, Prudential и Legal and General дадоха индикации, че вероятно ще развържат кесиите за инвеститорите в имоти.

Анализатори обаче се опасяват, че въпреки това въздействието на застрахователите върху пазара на имоти ще бъде минимално.

Експерти смятат, че застрахователите ще насочат финансови средства към определени ниши от сектора на имотите. Така застрахователите вероятно няма да заемат повече от 10% на пазара.

Много от застрахователните компании също така предлагат кредити само над 120 млн. долара, при това за сгради с осигурени наематели и по-сигурни пазари.

Освен това те обикновено финансират до 60% от стойността на имота, като така си осигуряват повече шансове да си възстановят средствата, ако стойността на имота се понижи в бъдеще.

Патрик Лонг, управляващ директор в Lazard, коментира, че и други схеми за небанково финансиране за сектора на имотите подкрепят предимно големите инвеститори. Това обаче според него ще задълбочи различията между големите и по-малките на пазара и ще създаде ясно изразени победители и губещи в сектора.

По думите му по-малките компании ще трябва да разчитат основно на банково финансиране, докато по-големите инвеститори ще имат по-широк достъп до кредитен ресурс.

Алтернативите включват и дълговите пазари, които обаче са отворени най-вече за публичните компании.

Анализатори предупреждават, че комбинацията от всички тези фактори ще създаде пазар на имоти с два сегмента в Европа. Освен това се очертава недостигът на финансиране за сектора на имотите да остане висок, след като европейските банки не успяха да изчистят балансите си.

Малко са експертите, които очакват кредитният пазар за инвеститорите в имоти в Европа да се нормализира в следващите 10 години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

Финанси виж още