Усилията на китайското правителство да ограничи ръста на цените на имотите започват да дават резултати, а ако пазарът не поддаде на опитите за охлаждане, правителството би трябвало да наложи още мерки, пише People's Daily, вестникът на управляващата комунистическа партия, цитиран от Ройтерс.
Според коментара намаляващите обеми на сделките сочат, че „жилищните цени ще започнат да показват ясни спадове“.
„Резултатите от корекция на пазара на имоти ще станат по-ясни и ще има повече нови проекти, които следват пазарните тенденции и ценообразуването им ще е разумно, навлизайки на пазара на относително ниска цена“, пише вестникът.
Китайското правителство предприе редица мерки, насочени срещу спекулантите на пазара на имоти, по-рано тази година, като повиши депозитите по ипотеките и ограничи кредитирането за строителни предприемачи заради опасения, че растящите цени може да създадат балон, който да се пръсне внезапно. Ръстът на цените се забави през последните месеци, а играчи в сектора очакват скоро да има понижения.
Жилищните цени в най-големите градове ще паднат с 10-15%, прогнозира миналата седмица Уан Шъ, председател на Vanke, най-голямата публична компания за жилищно строителство, цитиран от местни медии.
Ако пазарът противостои на мерките за охлаждане, тогава правителството трябва да реагира с още мерки, пише People's Daily, определяйки въпроса като тест за усилията на правителството да подобри условията за живот на хората.
„Ако корекциите не успеят да окажат влияние известно време, трябва да се стартират следващи мерки в подходящ момент“, пише в коментара.
Китай би трябвало да „поддържа подходящо ниво на инвестиции в сектора на имотите, за да увеличи предлагането“, е мнението на държавна изследователска организация. Задържането на инвестициите би довело просто до по-високи жилищни цени, прогнозират от организацията.


"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Трима мъже от Попово са загиналите при зверската катастрофа край Търговище
Няма опасност за околната среда заради авариралият танкер край Ахтопол
Никола Цолов спечели първия си подиум във Формула 2
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Кадиров: Зеленски отдавна не е легитимен президент на Украйна
Спират камионите през „Капитан Петко войвода–Орменио“
Защо туристи посещават места на зверства?
Община Царево задейства системата BG Alert
Идеи за коледни подаръци под 50 лева