При 60% от сделките с учредяване на право на строеж в България са се укривали данъци. Най-често срещаният проблем е, че строителите не начисляват дължимия данък върху добавената стойност. Годишните щети за бюджета от тази практика са възлизали на 42 млн. лв., сочи анализ на Националната агенция за приходите (НАП).
За намаляването на този риск от агенцията извършват 92 пилотни ревизии. До момента инспекторите са разкрили укрит ДДС при 35 приключили ревизии за 3,5 млн. лв., или 100 хил. лв. средно на ревизия.
Паралелно с контролните действия експерти на НАП са се срещнали с членовете на Камарата на строителите в България, за да ги запознаят с някои специфични изисквания на данъчното законодателство при облагането с ДДС на жилища, които се предоставят като обезщетение срещу право на строеж. Според строителите основната част от нарушенията са се дължали на непознаване на законовите изисквания, но членовете на камарата са поели ангажимент да променят данъчното си поведение.
По данни на НАП след срещите и ревизиите рискът от избягване на облагане при сделките с право на строеж е намалял драстично. При средна фискална щета на тримесечие от 10 млн. лв., за последното тримесечие на 2010 г. оценките на приходната агенция са, че злоупотребите са на стойност 776 000 лв., или намаление с над 10 пъти.
При проверките данъчните са установили, че обикновено при постигането на договорка за предоставянето на терен срещу апартаменти собствениците и строителите сключват два договора.
В първия от документите - този за прехвърляне на правото на строеж, не се посочва въобще, че срещу това собствениците на земята получават апартаменти под формата на обезщетение. Това се описва във втори договор, в който се упоменават всички подробности между двете страни по сделката. По този начин, когато жилищните сгради са готови, строителите или не начисляват ДДС върху жилищата, които дават на собствениците, или начисляват, но не са внесли данък, а в краен случай – той е определен върху недействително ниска стойност на апартамента.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни