Цените на жилищата в Кипър през второто тримесечие са отбелязали спад за шесто поредно тримесечие, сочат последните данни на Кипърската централна банка, цитирани от онлайн изданието Cyprus Property News.
Докладът на банката показва, че кризата в бранша продължава, а възстановяване едва ли ще настъпи преди 2013 г. През април, май и юни (преди унищожителните експлозии в Мари да убият 13 души и да изравнят със земята електроцентралата във Василикос) цените на къщите и апартаментите са се понижили с 0,9%.
Цените в Пафос са паднали с 2,3%, а в Никозия спадът е с 0,2%. Цените на апартаментите в крайбрежните градове също са намалели, като най-тежко е положението във Фамагуста.
На годишна база спадът е с 4,9%, сочат данните на централната банка. Понижението се дължи най-вече на по-ниските цени на апартаментите - с 6,5%, докато при къщите спадът е с 3,7%.
За последните дванайсет месеца най-голям е спадът на цените на апартаментите в Пафос - със 18,4%, следван от Ларнака с 10,8%.
Оценителят Полис Курусидес смята, че негативната тенденция при цените на имотите ще продължи през следващата година и половина, освен ако не се появи някакъв фактор, който драстично да промени ситуацията. "Като че ли няма положителни сигнали", казва той.
В изявление за StockWatch председателят на Кипърската асоциация на строителните компании Лакис Тофаридес оспорва валидността на данните и подчертава, че става въпрос за изолирани данни, които не отразяват реалната обстановка. "Играта със спадовете на цените удари дъното, няма друг спад", твърди той.


Заради авария кв. "Левски" във Варна е без вода от сутринта
Българската икономика е отличник сред страните от ЕС
Слави Трифонов загуби делото за клевета, което заведе срещу Кирил Петков
DARA излиза на сцената на "Евровизия" тази вечер във Виена
Евростат: Българките са най-плодовити в ЕС
Кризата в Ормузкия проток може да върне китайския внос на американски LNG
Петролът стабилен при срещата между Тръмп и Си и напрежението с Иран
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
В защита на телетата: хора в клетки посрещнаха депутатите СНИМКИ
Глобиха с 950 000 паунда онлайн форум заради самоубийства
42 пожара са потушени в страната за денонощие