Търговският център „Галерия мол Бургас“ ще бъде открит на 15 май, съобщиха от компанията изпълнител Планекс. Вчера обектът е получил разрешение за ползване, като е стартирал и процедура за енергийно сертифициране по стандарта LEED.
Инвеститор в проекта е листнатата на Варшавската борса компания за недвижими имоти GTC, която има проекти за търговски центрове също и във Варна, Стара загора и Русе. По нейна информация инвестицията в мола в Бургас ще бъде около 75 млн. евро.
„Галерия мол Бургас“ има застроена площ от 53 500 кв. м и брутна отдаваема площ от 37 000 кв. м, разпределена на три нива. По план молът ще разполага със 100 магазина и 1200 паркоместа.
Той ще бъде със „зелен“ покрив, проектиран като пешеходна площ, със зелени площи и заведения на открито. Освен да служи като атракция покривът има за цел да повиши и изолационните качества на сградата, казват от Планекс.
Очакванията на инвеститора са да постигне до 24% по-малка консумация на електроенергия при отоплителната и осветителната системи, а “топлинният товар” да се намали с до 50%. Наред с това отделни елементи на сградата ще се захранват със соларни електропанели.
Сред изискванията на системата за устойчиво строителство LEED ("Лидерство в енергийния и екологичния дизайн") са доставката на материали да е от разстояние до 500 км, разделно събиране на отпадъците на територията на обекта, редовно и регистрирано извозване на определени сметища и бази за рециклиране, изпомпване на отпадъчните води, контрол на запрашаването на въздушните маси в сградата по време на строителството и пречистването им с работни филтри и др.
Наред с България GTC има редица инвестиции в Полша, Унгария, Чехия, Румъния, Сърбия, Хърватия, Словакия, Украйна и Русия. На пазара у нас тя присъства от 2006 г.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
преди 13 години Успех на всички! Дано да съумеят да оцелеят! Нека не злорадстваме! Това ни е порока на нас българите - злорадството. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Поредните излъгани канарчета (търговците) , които едвам ще свързват двата края с плащането на наема, заплатите и осигуровките на служителите си и на последно място, ДДС-то и данъците които ги чака след включването на касовите апарати с НАП!!! Досега в моловете си чистеха оборотите с ПЦ всяка вечер и си пускаха изгодни за тях касови белешки...ще изпопадат от дървото скоро! отговор Сигнализирай за неуместен коментар