Китайският премиер Вън Дзябао обяви, че страната ще се бори със спекулациите в сектора на недвижимите имоти. Причината за това е прекалено бързото поскъпване на жилищата и останалите типове недвижимости.
„Цените на имотите се вдигнаха прекалено бързо в някои региони и ние ще трябва да използваме данъците и лихвените проценти, за да ги стабилизираме“, посочи премиерът в интервю за държавната информационна агенция Xinhua News Agency.
През последния месец статистиката отчете, че цените на имотите са се вдигнали с най-висок темп от юли 2008 година насам. Това отново даде сила на опасенията, че рекордното кредитиране в страната, както и големите входящи парични потоци, ще доведат до надуването на ипотечен балон.
В края на ноември за подобна опасност предупредиха и от централната банка на Китай, като призоваха да се обърне внимание на зараждащите се балони при акциите, суровините и недвижимите имоти, предава Bloomberg.
През ноември цените на имотите в 70 основни града на Китай се повишиха с 5,7 на сто на годишна база. Месец по-рано пък те се увеличиха с 3,9 на сто. Това накара премиера да повтори, че ще се взимат строги мерки срещу спекулантите, които използват незаконни практики, каквато в страната например е натрупването на необработваема земя.
В същото време обаче Дзябао е категоричен, че държавата ще продължи да строи евтини жилища за нуждаещите се.
По отношение на валутния курс на страната премиерът заяви, че Китай няма абсолютно никаква полза от поскъпването на валутата си. Така той за пореден път отхвърли призивите на западните страни за промяна на валутния курс на юана.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък