Три четвърти от българските бизнес лидери възприемат липсата на квалифицирани кадри като едно от основните предизвикателства пред дейността на компаниите си, като същевременно виждат повече възможности за бизнеса си днес, отколкото преди 3 години. Това са част от изводите от резултатите за България от 19-тото ежегодно глобално проучване на консултантската компания PwC сред бизнес лидерите, представени в София през седмицата.
Геополитическата обстановка обаче притеснява най-сериозно топ мениджърите у нас. За 86% от тях това е основна заплаха. Следват свръхрегулациите (78%) и липсата на квалифицирани кадри (75%), сочат резултатите от анкетата за България, в която участват 38 изпълнителни директори, като 66% от участниците оперират в сектора на услугите и потребителските стоки, 29% във финансовия, а 5% - в сектор „Технологии и комуникации“.
„Изпълнителните директори в България споделят загрижеността на своите колеги по света по отношение на геополитическата несигурност, свръхрегулацията и наличността на ключови умения. У нас обаче се наблюдават и притеснения относно подкупността и корупцията, както и липса на доверие в бизнеса“, пише в доклада за България.
За разлика от колегите си на глобално ниво, изпълнителните директори в България са значително по-малко загрижени за повишаването на лихвените проценти, увеличаването на данъците и нестабилността на валутните курсове. Едва 39% са обезпокоени от скоростта на промените в технологиите, а 44% от промените в поведението и разходите на потребителите.


Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
преди 10 години Прави ми впечатление че са разгледани само групите услуги , финансии и телекомуникации . Не видях зададени основните фактори от които се оплакват бизнесмените корупция и прекалено раздут държавен апарат . Хора като бай Пешо обикновенно не се наемат . Те такива които мразят работодателите и нямат потенциал да бъдат такива .Домусчиев не го мислете има заводи и в Китай. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Да за 700-1000 чисто няма никой да им работи ангария.А най смешен е гелосания ловешки бизнесмен Кирчо парахода дето иска ток за без пари.Скоро ток нема да има ако си мислят че с такива заплати ще им работи някой.Като се научат да плащат да спазват законите и да уважават хората тогава ще има и квалифицирани. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години RE:"Нека да се разберем по ясно - липсват квалифицирани на цената ,на труд ,която се предлага"именно. поради лесния достъп до западния пазар на труда се наблюдава и голямо изтичане на мозъци. "Меринджеите" и да искат не могат да задържат качествени кадри, просто не могат да се конкурират с алтернативите, които се предлагат. Да не говорим за възможностите за фрийленсинг, т.е. работа без шев. Не са малко хората, които напускат трудовия пазар с цел да работят за някой друг по света на база фриленсинг отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Нека да се разберем по ясно - липсват квалифицирани на цената ,на труд ,която се предлага отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години всъщност липсата е на квалифицирани мениджъри .... последно време на какви индивиди попадам.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години тук един съфорумец беше писал преди време, че като завършил висше, кандидатствал на няколко места. и никой не му дал по-високо от 1200лв.а той искал поне 2 000. как ви се струва? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Интересно по заплатите, които дават, не личи грам да са притеснени тея пък бизнес лидери. отговор Сигнализирай за неуместен коментар