Учениците, които се връщат в клас, ще носят маски, докато не излезе резултатът от теста, с изключение на момента, в който отделят слюнчена проба. Това става ясно от Насоките за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата, които са актуализирани съобразно новата обстановка.
В понеделник вечерта министрите на образованието Николай Денков и на здравеопазването Стойчо Кацаров подписаха заповедта за въвеждането им. Целта е в сряда учениците от 1 до 4 клас да се върнат присъствено в клас, ако родителите им са съгласни те да бъдат проверявани за коронавирус два пъти седмично чрез щадящ тест.
Според заповедта в останалото време в класната стая носенето на маска от децата не е задължително, но тя трябва да се носи в коридорите, тоалетните и други помещения, в които се смесват деца от различни паралелки и персонал, с изключение на училищния двор.
Според новите насоки присъственият учебен процес ще изисква изследване на учениците с щадящи бързи антигенни тестове, докато 14-дневната обща заболяемост падне под 250 на 100 000 души.
Изследването на учениците се извършва в класната стая на паралелката от поне две лица, определени от директора (педагогически, непедагогически персонал, медицинско лице и/или доброволци).
Доброволци могат да бъдат родители, медиатори, представители на БЧК и други, които разполагат с валидни документи за ваксинация, преболедуване или отрицателен резултат от лабораторно изследване.
В документа са подробно разписани четири задължителни протокола за поведение при съмнение или случай на COVID-19 в училището.
Ако резултатът е положителен, ученикът трябва да се отдели незабавно в предназначено за такъв случай място, където трябва да бъде наблюдаван, докато бъде взет от близките. Той ще бъде допуснат обратно в училище само при предоставяне на отрицателен резултат от извършено лабораторно изследване за COVID-19 или валиден документ, че е клинично здрав. Останалите ученици остават в клас, докато не излезе резултатът от теста в лаборатория. Ако той е положителен, се преминава към вече познатите мерки за изолация на контактни лица.
Използваните отрицателни тестове ще се събират в плътни чували за смет и ще се изхвърлят в контейнерите за смесени битови отпадъци, а положителните - в кутии за изгаряне на опасни отпадъци за еднократна употреба.
В случаите, когато присъственото обучение се възобновява в дни, различни от понеделник и четвъртък, тестване се извършва в първия присъствен ден от седмицата.
Ако първият присъствен ден е вторник, следващото изследване се прави в четвъртък. Ако първият присъствен ден е сряда или петък, следващо тестване през седмицата не се извършва
За учениците, чиито родители не са дали съгласие за изследване, се организира обучение от разстояние в електронна среда в зависимост от възможностите на училището.


Условията за туризъм в планините са добри
Един варненски район остава без вода днес
Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Морска гара-Варна става на 58 години
11-годишно момче бе спасено три дни след земетресенията във Венецуела
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Фризьори съветват как да запазим цвета на косата си след боядисване
С 13 евро е по-скъпо пътуването ни до морето с автомобил
Никола Минчев: Радев говори едно в България и друго в Брюксел
Само Путин е над него: Кой е "пазителят на тайните" на Кремъл и как западните служби го разкриха?
преди 4 години Тестваха дечицата и от хиляди изтествани откриха 5 /пет/ заразени. Разходите за 1 заразено дете се оказаха над 250 хиляди лева. Защо невежи властници тормозят и децата? отговор Сигнализирай за неуместен коментар