Членът на управителния съвет на Европейската централна банка и управител на белгийската централна банка Люк Кун открехна вратата пред възможно намаляване на лихвата от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ) на следващото й заседание през октомври, пише днес Bloomberg.
„Ако в началото на октомври данните покажат, че нещата се влошават повече, отколкото сме очаквали, ще прегледаме всички опции, с които разполагаме“, казва Кун.
„ЕЦБ никога не е изключвала предварително нито един вариант“, отговаря Кун на въпроса за възможното намаляване на лихвения процент. Това е типична формулировка на централната банка, към която все по-често прибягва и шефът й Жан-Клод Трише. По този начин институцията запазва отворени възможностите за всяка опция.
На последното си заседание на 8-и септември ЕЦБ реши да остави основния лихвен процент непроменен на ниво от 1,5%, след като той на два пъти бе повишаван през април и юни с по 0,25%.
Понижаването на основната лихва обаче бил само единият вариант, твърди Кун. Друга опция е издаването на дългосрочни кредити със срок над 12 месеца на банките.
Заради очертаващата се конюнктурна слабост редица реномирани икономисти призовават институцията да намали лихвения процент. И на финансовите пазари се засилва очакването, че финансовата институция ще понижи основната лихва още през октомври.
Европейската фискална политика в момента е подложена на засилен натиск за действия от страна на централни банки от целия свят. Досега взетите мерки за преодоляване на дълговата криза в еврозоната имаха спорен ефект. По този начин нарастват и опасенията от глобална рецесия. Икономистите от Barclays Capital и Royal Bank of Scotland (RBS) вече прогнозираха, че ЕЦБ ще обърне тренда надолу, след като през тази година увеличи на два пъти основната лихва.
Съветът на ЕЦБ ще се събере отново на 6-и октомври, за да решава как да продължи политиката си. Това ще бъде последното заседание под председателството на Трише. В момента основният лихвен процент на страните от еврозоната е 1,5%. Американската централна банка и Bank of Japan понижиха лихвените си проценти практически до нула, а основният лихвен процент на Bank of England е 0,5%.


„След хоризонта“ - изложба смесена техника представя Георги Кенаров в галерия “Графит”
Клиент разби вратата на офис, друг на магазин във Варна
Осигуриха втори специализиран бус за превоз на хора с увреждания във Варна
БАБХ откри ново огнище на шарка по овцете и козите
Задържаха огромно количество ментета на "Капитан Андреево"
Тръмп променя детските имунизации и отново свърза аутизма с ваксините
Пет извода от манифеста на Зукърбърг за бъдещето на AI
Опасно бездействие: Само една антидрон система пази българските граници
Турция претендира за лидерство в Близкия изток чрез съюза от Мека
Българите държат 58 млрд. евро в банки, №1 сме по ръст на депозити в еврозоната
Забравеният дизайнер - Реймънд Лоуи и неговите уникални бутикови модели
Китайски SUV се запали на зарядна станция
Шофьорските грешки, от които сервизите печелят най-много
Неразрушими: 10 коли с над милион километра пробег
Новото Mitsubishi с 400 коня се оказа тайвански клонинг
Огнище на шарка по овцете и козите в хасковското село Тянево
Сирийски съд осъди задочно на смърт Башар Асад и брат му Махер
Стоянов: Украйна все още не е отговорила за падналия дрон
Зеленски: Русия атакува Запорожие със севернокорейски балистични ракети
ГЕРБ-София с рокада на върха, целта - кмет на столицата
преди 14 години пари им под краката и са объркани, затова всичко се работи на парче......!!!!????.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Вдигане, сваляне в рамките на няколко месеца! Доверие и авторитет не се градят с подобни хаотични дейстия! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Защо бързаха толкова много да го увеличават следкато европеиската икономика не беше излязла още от наи тежката рецесия след Втората световна воина Плашеше ги инфлацията Тя не беше толкова висока пък и лично аз мисля че рецесията и рецесия с двойно дъно е по-лош вариант от малко по-висока инфлация Но явно Трише не е мислил така Чаоо Желая им успех отговор Сигнализирай за неуместен коментар