IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Колко още доларът ще е световна резервна валута?

Или докъде ще доведе безпрецедентната монетарна политика на Федералния резерв

11:40 | 15.10.13 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Колко още доларът ще е световна резервна валута?


Въпреки че котировката на долара бе раздута в годините от Фед, американските пари практически нямаха реална конкуренция. Добри позиции преди 1999 г. имаше германската марка, но икономиката на Германия отстъпваше значително по обем в сравнение с тази на САЩ. В този смисъл, притежателите на марки имаха значителни затруднения да търгуват с паричното средство извън територията на страната в сравнение с притежателите на щатски долари.

Тук, разбира се, могат да ce отчетат и множество психологически фактори, в това число и разглеждането на САЩ като военен покровител на всички страни от Запада в борбата им срещу страните зад Желязната завеса.

Прехвърляйки се в днешни дни, може да отчетем един факт – свидетели сме на началото на промяната. Федералният резерв покачва безконтролно паричната база, намалявайки покупателните способности на зелените пари. Това вече принуди някои държави и компании да се преориентират към използването на други парични средства. Добър пример е американският химически концерн DuPont, които урежда международните си взаимоотношения в юани и евро.

Фактор, който все пак поддържа донякъде позициите на долара е, че много страни от света прибягват до сходни монетарни инструменти като Фед. Японската централна банка изкара на пазара мащабно количество йени от началото на 2013 г. в недобре обмислен опит да съживи икономиката си, девалвирайки своята валута. Видимо е, че "монетарната болест" е заразна, пише в свой анализ Mises Institutе.

Основната заплаха за САЩ по тази линия идва от Китай и Поднебесното царство добре разбира това. Като ясен сигнал в тази насока може да се отчете увеличаването на златните запаси и множеството правителствени регулации спрямо напускането пределите на страната на жълтия метал. Ако втората по големина икономика в света върже своята валута към златото, търсенето на юана ще се увеличи, докато това на долара ще намалее. От практическа гледна точка това означава, че големите световни нации ще намалят позициите си в щатски пари, което ще причини значителни щети на икономиката на САЩ. Какви? Трудно е да се каже. Важно е обаче да се подчетае, че към момента има паритет между количеството долари във и извън територията на Съединените щати.

Предстоящото назначаване на бюрократа Джанет Йелън за председател на Фед е доказателство, че политиката на САЩ да обезценява долара чрез програмата за количествени улеснения ще продължи. Нейното назначаване увеличава вероятността търсенето на щатски пари да намалее още повече и повишава вероятността от значително покачване на потребителските цени в САЩ. Изглежда, че единствено политически натиск би могъл да спре Федералния резерв, който засилва страната по пътя на катастрофата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 0 rate down comment 3
StraightForward
преди 8 години
АХХАХАХАХАХ ТУКА КОЛКО *** СТЕ СЕ СЪБРАЛИ .. СМЯХ ..СМЯХ, НИТО ЕДИН ОТ ВАС ЛИ НЕ Е УЧИЛ, НЕЩО ПРЕЗ ЖИВОТА СИ????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 1
SSIW
преди 10 години
Китай очевидно има потенциала в средно-срочен план (още повече, че при тях е въпрос на манталитет, бавния и методичен ход на процесите) да стане един такъв център, около който да се формира нов фактор на световната сцена, въпроса е кои ще са суровинните му сателити. Пъзела може да се размества многократно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 0
SSIW
преди 10 години
Съперничество със щатите, за нарушаване на хегемонията им (т.е. за овладяване на една част от зоните в/у, които са установили някаква форма на контрол, защото на хоризонта не се виждат възможности, някой изцяло да ги маргинализира, камо ли да ги постави в подчинение) може да бъде водено от някакъв (хипотетичен) конгломерат от субекти (държави/сюзи на държави), който тр. да отговарят, според мене, поне на следните няколко условия/критерия:-Да имат конкурентен военен капацитет (1. технологии със съответстващата научно-развойна и индустриална инфраструктура, която да ги реализира автономно от чертожната дъска до готовия продукт; 2. човешки ресурс със съответстващата численост и квалификация, нужни на военната машина; 3. ядрен потенциал.)- Да разполагат с развита индустриална инфраструктура, която да дава заетост и препитание на вътрешно-общностното население; - Да имат достъп до достатъчно природни ресурси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 15 rate down comment 4
Тялото
преди 10 години
Бъркаш за иновациите и технологията. Китай подават много повече научни патенти, а в европа се развиват най-високите технологии. САЩ имат маркетинга и "информационните" агенции, които да създават илюзията за наука и подем, но реално в индустрията им не се случва нищо. КОлите им са ***, всички компютърни компоненти са азиатски, софтуера се аутсорсва не само като работа но и като капитал, дори армията им разчита все повече на китайски компоненти.А по темата - долара отдавна не е американска валута. Има значителен брой страни които са заложили на него дългосрочно. Обаче... ако САЩ продължават с политиката на войни, подслушване, екстрадиране и полицействане по света колкото и да е слаба демокрацията в един момент всички тези страни ще се обърнат срещу САЩ под натиска на хората. И тогава няма да има световна валута. Даже мисля че няма да я наследи никой. Достатъчно е динамичен света на търговията за да се адаптира към такъв сценарий.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 3
rmarkov
преди 10 години
ФЕД не увеличава паричната база чрез кю и, a само заменя съществуващите ДЦК с резерви - общата стойност на паричната база е непроменена. Те си мислят, че я увеличава, тъй като за тях ДЦК не са пари, но резервите са. Това е останало от ерата на златния стандарт, тъй като тогава ДЦК-та не са могли да се обърнат в злато при ФЕД по фиксирания курс, но резервите са могли. ДЦК и резервите днес са пари в еднаква степен - и двете не са конверируеми в злато при централната банка. Има ли значение да ли имаш $1 милион в спестовна сметка или $1 милион в чекова сметка? Не, богатсвото ти е $1 милион и в двата случая.http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/07/marshall-auerback-interviews-warren.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 8
Lucifer
преди 10 години
...и каква ще е тая "нова единна валута"????...кошница от купища, необезпечени валути, някакво ново евро ли, дето и гърците да не могат да опропастят ???....не, нищо подобно....пак ще си е доброто, старо злато, дето от последните 7000 год. никой с нищо до сега не е успял да замени....и слава богу...но до тогава много пот, сълзи и кръв ще се леят...дай боже само да е по-скоро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 5
georgi_shum
преди 10 години
И не само - докато са и непоклатим научен, технологичен и иновационен лидер в света. В статията има истини - но е доста едностранчива.. За момента няма, а няма и да има кункурент на долара като резервна валута. Юана не може да го измести, поне докато не стане свободно и пазарно търгуем. А стане ли такъв - китайската икономика, разчитаща все още главно на износа като двигател на растежа, ще колабира, защото ще поскъпне сугурно почти до паритет с долара. И китайците го знаят, и затова го държат толкова изкъсо. И ще е така, докато не се пренастроят към икономика, разчитаща основно на вътрешно потребеление или поне с такъв приоритет..Ако забелязвате - това е политиката на новто им ръководство. Но ще им отнеме поне 10-15 години.. Но дори и като се случи долара няма да загуби позиици напълно.. Затова по релано е да се мисли, че отиваме към кошница от резервни валути... А това на по късен етап неминуемо ще доведе до... Нова единна световна валута..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 27 rate down comment 1
Gold Zombie
преди 10 години
Вярно е че има много истини в статията, но не се обяснява, кое е това, което все пак успява да закрепи долара, като резервна валута за целия свят, след като го отвързват от златото. Държавите по света продължават да го ползват и без златно покритие не заради сините очи на Никсън. Факторите са два - 1. петролът, от който всички се нуждаят се търгува само в долари и 2. US Army, за тези които си въобразяват, че могат да продават петрол в нещо друго.В момента, аз не виждам промяна в тези 2 фактора, така че какви фалити, какви 5 юана. Още повече, че за сега и Китай нямат полза, ако валутата им е световна резервна. Краят на долара наближава, но не е толкова близко. Когато се случи ще стане, защото Фед така са планирали и то след като са създали още много, много зелена шума от нищото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 19 rate down comment 1
mick
преди 10 години
Докато има най-голяма и модерна армия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 5
mos70
преди 10 години
много му даваш....той долара вече загуби част от статута си на "резерва"!Каква "резерва" може да е валута, която се печата без покритие!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още