fallback

Новотни: ЕЦБ ще трябва да се примири със силното евро

Не виждам инструменти за действие срещу този процес, а и проблемът не е достигнал измерения, налагащи ответни действия, твърди членът на УС на ЕЦБ

13:01 | 30.10.13 г. 5
Автор - снимка
Редактор

Няма причина Европейската централна банка да се намеси и да отслаби обменния курс на еврото, което се оказва в тежест на някои икономики в еврозоната, заяви членът на управителния съвет на финансовата институция и управител на Австрийската централна банка Евалд Новотни пред агенция MNI, подразделение на Deutsche Boerse Group, цитирана от Ройтерс.

По-силното евро, което е поскъпнало с над 8% спрямо щатския долар от началото на юли досега, усложнява политиката на ЕЦБ и членовете на управителния съвет спорят какви да бъдат техните действия в създалата се ситуация.

„Разбира се, ние не приветстваме поскъпването и съм наясно, че засилването на еврото има особено негативно въздействие върху по-слабите икономики и поради това може да увеличи икономическото разделение“, каза Новотни. „Но аз не виждам никакви инструменти, които бихме могли да използваме срещу този процес, и не смятам, че проблемът е достигнал измерения, налагащи ответни действия. Така че ще трябва да живеем с него“, добави той.

Вчера общата европейска валута приключи близо до върховете за сесията, а през миналата седмица достигна най-високото си ниво от ноември 2011 г. Поскъпването ѝ се определя в най-голяма степен от слабостта на долара, тъй като пазарите вече очакват Федералният резерв на САЩ да отложи свиването на програмата си за монетарни стимули за 2014 г.

„Трябва да кажа, че до момента все още сме на нива на обменния курс долар-евро, достигани и по-рано, така че това не е нещо извънредно и не виждам причина за незабавни действия“, отбеляза управителят на австрийската централна банка.

По думите му инфлацията в еврозоната, която през септември се забави до 1,1% на годишна база, оставяйки доста под целта на ЕЦБ от малко под 2%, представлява „притеснение“. Той добави, че инфлационните очаквания са ниски и че възстановяването „се засилва“.

Основната лихва на ЕЦБ от 0,5% е „приемлива за всички европейски държави“, твърди Новотни. Той подчерта, че възможностите пред монетарната политика са силно ограничени, особено по отношение на лихвения процент, но има пространство за маневриране по отношение на ликвидните резерви.

„Не мисля, че отрицателната лихва по депозитите е реалистична перспектива, но не виждам подобна перспектива и в понижаването на основната лихва“, каза членът на УС на ЕЦБ. „Може обаче да бъдат обсъдени ликвидните резерви. Там виждам пространство за маневриране. Но не и при лихвения процент“, изтъкна той.

Налице е „значителен консенсус“ в управителния съвет, че рязкото прекратяване на дългосрочната операция за рефинансиране на банките от еврозоната, осигурила им заеми при ниски лихви, трябва да бъде избегнато, но че все още се обсъжда какъв да бъде подходът, отбеляза Новотни. ЕЦБ наля в банковата система общо над 1 трлн. евро в края на 2011 и началото на 2012 г., като има опасения, че при изтичането на 3-годишния срок на заемите може да се стигне до сътресения на финансовите пазари.

Според Новотни има „други налични инструменти за осигуряване на ликвидност“ освен провеждането на още един кръг на дългосрочно рефинансиране. „Има смисъл от използването на някои средносрочни инструменти, както и да бъдат подадени подходящи сигнали към пазарите“, обясни той.

Остават броени дни до втората конференция за валутна търговия в България Forex Forum Investor.BG! Записването за събитието продължава, местата са ограничени!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:12 | 14.09.22 г.
fallback