Печалбите на индустриалните компании в Китай са намалели през август за първи път от две години, сигнализирайки, че забавянето на втората по големина икономика в света се задълбочава.
Общите печалби на индустриалните предприятия в Поднебесната империя са намалели с 0,6 на сто на годишна база през миналия месец, съобщи Националното бюро за статистика. Постигнатият резултат се различава коренно с отчетеното месец по-рано разширение от 13,5% през юли и е първият спад от август 2012 г. насам, предава Businessweek.
Понижението е поредният знак за нестабилността на китайския промишлен сектор, който доведе до забавянето на ръста на производството до 5-годишно дъно. Засега властите в Пекин се въздържат от широки мерки за стимулиране на икономиката, спирайки се на целево облекчаване и леко покачване на разходите.
През първите осем месеца на годината ръстът на печалбата на китайската индустрия се забави до 10 на сто от 11,7% през първите седем месеца. Според статистическата служба забавянето се дължи на слабото търсене и спадащите производствени цени.
Пo-paно тази седмица публикуваната на всеки три месеца китайска Бежова книга показа, че икономиката продължава да се движи "на ниска предавка" през текущото тримесечие.
Според документа отстъпленията при търговията на дребно и недвижимите имоти са компенсирани частично от подобренията в производството и транспорта. Нарастването на инвестициите се забавя допълнително, разходите по заеми се увеличават, а делът на фирмите, кандидатстващи и получаващи банкови кредити, остава нисък.
Въпреки това изследването на базираната в САЩ CBB International отчете повишение на наемането на нов персонал и по-високи маржове на корпоративните печалби. Според анализаторите това се дължи на усилията на правителството да стимулира растежа.
Проучването показа още забавяне на ръста в капиталовите разходи през тримесечието до най-ниското ниво от началото на анализите през 2012 г.
Сред положителните признаци проучването установи, че рентабилността на предприятията се подобрява, като маржовете през текущото тримесечие нарастват с най-солидните си темпове в последната повече от година. Сигналите за забавяне на заетостта от предходното тримесечие отшумяват, като перспективите за работните места са стабилни.


Радев: Въпрос на време е българските продукти да изчезнат напълно от трапезата
„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Държавата дава безвъзмездно на Община Варна терен за детска градина
Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Борса с човешко лице: Как пазарите в Румъния и Полша станаха най-големите в ЦИЕ
Могат ли САЩ и Китай да намерят ново взаимодействие?
АИКБ: Малките фирми ще са най-засегнати от новите изисквания
IPSOS: Няма очевиден кандидат за премиер в парламента, освен Стармър
IPSOS: Големият въпрос е жизнения стандарт на британците
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Катастрофа на "Цариградско шосе" в София, има задръстване СНИМКИ
Kaizen Gaming обедини 237 доброволци за участие в екологични и обществени инициативи
Бивш шеф на ЦРУ: Контролирайки Ормузкия проток, Иран ни държи заложници
На косъм: Откриха бомба под кола в село Говедарци
В НС: Приеха на първо четене промените в съдебната власт