Доходността по най-широко търгуваните германски държавни ценни книжа (ДЦК) – тези с падеж след 10 години, спадна до рекордно дъно в историята. Причината е отслабването на икономиката на еврозоната и необходимостта от стимули от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ), което намали разходите по заеми в региона.
Берлин пласира книжа на обща стойност 4,1 млрд. евро с падеж през август 2024 г. при средна доходност в размер на 0,93% – най-ниското равнище от началото на проследяването на данните от страна на Bloomberg през 1993 г. Германското финансово министерство е приело заявки на стойност 4,66 млн. евро, което означава коефициент на покритие от 1,136.
Публикуваните по-рано в сряда данни показаха, че активността в промишления сектор в еврозоната е продължила да се забавя през септември, засилвайки тревогите около икономиката на региона на фона на двустранните санкции между Европейския съюз и Русия.
Официалният секторен индекс на мениджърите по продажбите спадна до 50,3 пункта през септември от отчетените в предходния месец 50,7 пункта. Анализаторите очакваха резултат от 50,5 пункта.
"Промишлеността в еврозоната загуби инерцията, натрупана по-рано през годината, приближавайки се по-близо до стагнация. Перспективата в краткосрочен план също изглежда притеснително. Поръчките намаляват за пръв път от юни миналата година, сигнализирайки, че производството може да започне да се забавя през четвъртото тримесечие", коментира главният икономист в Markit и автор на изследването Крис Уилямсън.
Пазарните участници са в очакване на утрешното заседание на ЕЦБ, като прогнозите са, че институцията ще даде пълна яснота за предстоящия си план за изкупуване на токсични активи от региона.
"Доходността в Германия се очаква да остане ниска в продължение на много дълго време", казва Алън фон Мерен, главен анализатор в Danske Bank в Копенхаген. "Имаме облекчаване от ЕЦБ и доста нисък растеж. Пазарът е позициониран към количествени улеснения", допълни той пред Businessweek.
Същевременно доходността по 10-годишните ДЦК на вторичния пазар спадна с два базисни пункта, или 0,02 процентни пункта, до 0,91%. Равнището намаля до рекордно дъно от 0,866% на 28 август.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
преди 11 години Забележката е коректна, благодарим за включването :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ХАйде да си оправите заглавието, доходността по 10 годишните германски дцк бе под 1% и в края на августhttp://***.bloomberg.com/quote/GDBR10:IND отговор Сигнализирай за неуместен коментар