IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо Швейцария не вярва на еврото

Някои експерти очакват валутният курс на еврото спрямо франка да достигне паритет

08:21 | 16.01.15 г. 81
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Защо Швейцария не вярва на еврото

В продължение на три години Швейцарската национална банка (SNB) успяваше чрез сериозни по обем покупки на чуждестранна валута да ограничава поскъпването на швейцарския франк. Банката защитаваше тази своя политика със зъби и нокти. Едва преди седмица тя опроверга всяко съмнение, че няма да продължи да следва тази политика и в бъдеще. 

Но сега, сякаш за една нощ, всичко се промени. Обвързаността към еврото бе отменена, а валутният курс на франка експлоадира. Валутните и финансовите пазари в цяла Европа бяха хванати неподготвени и попаднаха в силна турбуленция. Но защо SNB предприе този ход? Какво означава той? Какво ще се случи? Германският Die Welt дава някои от отговорите.

Защо се стигна до тук?

Официално SNB обосновава стъпката с това, че положението през последните три години се е подобрило и франкът вече не е силно надценен, а швейцарската икономика е свикнала с високия курс. Следователно и по-нататъшно поскъпване би било поносимо. Но това изглежда е само половината от истината.

В действителност обвързването към еврото става все по-скъпо. Защото откакто Европейската централна банка (ЕЦБ) заигра с идеята за закупуване на държавни облигации, стойността на единната валута се свлича. Швейцария трябва да купува все повече евро, за да стабилизира курса. С това се покачват и рисковете за баланса на централната банка. А това щеше да ескалира още повече, ако на 22 януари ЕЦБ стартира програмата си за изкупуване на облигации.

„На швейцарските парични власти изглежда им писна и прибегнаха до този ход, преди  техните колеги във Франкфурт да приложат широкообхватната програма за изкупуване на облигации", казва Сьорен Хетлер, валутен експерт от DZ Bank.

Каква роля играе „златната инициатива“ за решението?

В края на ноември швейцарците гласуваха на референдум по въпроса дали SNB трябва да държи 20 на сто от активите в баланса си в злато. Мнозинството отхвърли предложението, но една четвърт гласува за него.

В този вот се изразява голямата загриженост, която все повече швейцарци изпитват предвид спадащия баланс на SNB, която досега изкупуваше масово евро, за да поддържа обменния курс на франка. Институцията отбелязва, че одобрението сред населението към тази политика спада все повече и повече.

Защо франкът е толкова силен?

Франкът поскъпва преди всичко, защото инвеститорите продължават да вкарват парите си в Цюрих или Женева. И това се случва, въпреки че лихвата по овърнайт депозитите вече е -0,75 на сто. През последните години обаче швейцарската валута се превърна в сигурно убежище за целия финансов свят.

И тъй като повечето инвеститори и без това очакват дефлация, това оправдава донякъде евентуалната малка загуба, предизвикана от тези негативни лихвени проценти. В това на практика вярва и целият финансов свят. Ако все пак един ден трендът се обърне, това може да е лоша изненада за мнозина.

Какво значи това за еврото?

Повечето експерти очакват, че през следващите седмици еврото ще продължи да отстъпва, и то не само спрямо франка. Това важи особено, ако наистина ЕЦБ започне да купува масово държавни облигации и по този начин смекчи допълнително паричната си политика.

Някои експерти очакват валутният курс спрямо франка да достигне паритет – едно евро да се разменя за един франк. Но и курсът на еврото спрямо долара ще продължи да пада. Защото досега SNB купуваше масивно евро, за да подържа курса. Сега това изискване отпада, и по този начин ще се повиши натискът над единната европейска валута. 

Какви последици ще има това за швейцарската икономика

Повечето компании и инвеститори са напълно изненадани от решението на SNB. Особено компаниите износителки, които изнасят много в еврозоната и през миналите три години разчитаха на сравнително стабилен валутен курс, сега ще са доста засегнати: ако франкът продължи да поскъпва, техните продукти ще поскъпват значително в чужбина.

Ето защо някои швейцарски бизнес асоциации вече бият тревога. Сега някои експерти дори не изключват преместване на цели концерни в други европейски страни. В допълнение паричният шок вероятно ще означава и допълнителна спирачка за икономическия растеж – в крайна сметка еврозоната е най-големият търговски партньор на Швейцария.

Така се покачва и рискът от изпадане в рецесия. Силният спад на цените на петрола заедно със скоростното поскъпване на франка крие „голям риск от дефлация“, предупреди германската Deutsche AWM, инвестиционната дъщерна компания на Deutsche Bank.

Ще поскъпнат ли швейцарските продукти?

По принцип – да, въпреки че това си зависи и от бранша и от глобалната среда. Особено онези фирми, които произвеждат изключително в Швейцария, ще трябва да увеличат цените си, за да ограничат валутните си загуби. 

Как се отрази това на борсата?

В Швейцария местният бенчмарк SMI се срина с 8,67% в четвъртък.

Акциите на швейцарските износители като Swatch Group или Cie. Financière Richemont се обезцениха на борсата в Цюрих с повече от 15 на сто. С изключение на телекомуникационния концерн Swisscom всички стойности на SMI се сринаха масово. „Този ход на SNB е цунами за икономиката на износа и туризма, а в крайна сметка и за цялата страна", пише изпълнителният директор на Swatch Ник Хайек. „Аз просто нямам думи". 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

26
rate up comment 8 rate down comment 0
MZ/X
преди 9 години
В Унгария ги превалутираха във форинти заемите в швейцарски франкове. Най-много заеми в швейцарски франкове в региона има в Полша и Австрия, а най-засегнати банки ще бъдат Ерсте и Райфайзен. Вчера Райфайзен обявиха, че са раздали над 4 милиарда евро заеми в швейцарските франкове. При 20% промяна на курса, това са 800 милиона евро загуба за клиентите или ако не могат да платят за банката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 12 rate down comment 1
Repoman
преди 9 години
Ами да хеджира еврото към лев :)Интересно, че има хора които си мислят че лева е цъфнал и вързал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 3
Repoman
преди 9 години
Ами лошо няма, тъкмо ще капитализираме банковата ни система и проблемните банки ще си вземат въздух. А народа ще плаща, къде ще иде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 9 rate down comment 12
michaelis
преди 9 години
добре misantrope айде обясни ни тука на простолюдието каква икономика има Швейцария, че аз и останалите *** не видим швейцарски коли по пътищата, или компютри и т.н. а само шоколади и часовници .......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 11 rate down comment 2
Repoman
преди 9 години
А какво ще кажеш за теглилите кредити в гущери? Те също са в същия кюп.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 1
misanthrope
преди 9 години
:) тук няма много такива кредити. В Унгария обаче бяха доста и голем рев беше 2008ма -2009та. Взели ги във франкове че била ниска Уихвата :)А после излезе че имало защо да е ниска.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 13 rate down comment 1
Repoman
преди 9 години
Имаме експерти, недей така. Дори минфина ни е ескперт по пазарите на череши :) Ама експерти финансити нещо нямаме, то и затова вече почти 20г. си седим вързани за еврото и никой не се замисля защо и дали е добре за нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 3
Vladi666
преди 9 години
Яха биби, яха биби, яха биби, яха биби, кажи само "да",яха биби, яха биби, яха биби, яха биби и твой есвета!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 30 rate down comment 0
dr.5rov
преди 9 години
Най-вероятно швейцарските банкери знаят нещо повече за еврото и бъдещето му от всички нас и затова предприемат такъв неочакван ход. За мене това е изпреварващ ход, но може и да греша.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 24 rate down comment 5
misanthrope
преди 9 години
Тука някакви страшни експерти седнали да дават акъл точно на Швейцария как да си управлява валутата и икономиката и как сега щели да станат кавали. Отделно как нямали никаква "реална" икономика и само разчитали на финанси... абе експерти! В България всички са големи експерти и знаят всичко, то за това сме на това дередже.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още