Европа доста изостава в индустриално отношение спрямо САЩ и Китай, особено отчетливо се вижда в сектора на високите технологии. Изоставането може да бъде наваксано чрез облекчаване на свръхрегулациите, които се наблюдават в много сектори на икономиката и с повече инвестиции в наука и развойна дейност. Това са част от коментарите на експерти, изразени в анкетата на Bloomberg TV Bulgaria на тема „Конкурентна ли е индустриално Европа на САЩ и Китай“?
Васил Караиванов, макроикономист и преподавател в СУ
„Европа доста изостава от САЩ и Китай. В САЩ и Китай правят страшно много нови технологии, а в Европа се развива много силна фундаментална нота. В някои области има много повече патенти и интелектуална собственост много повече се създава. Тази интелектуална собственост и тези патенти си остават така, те не се реализират, като продукти. Индустрията в Европа не е насочена към масовия потребител, а по-скоро към големи индустриални решения. Сега това, което Китай прави, е да навлиза в тези области и САЩ също се насочват натам, докато Европа, лежаща на стари лаври – изостава.“
Калин Георгиев, финансов анализатор в BenchMark Finance
„Дали в момента ЕС е конкурентен на САЩ или Китай, отговорът по-скоро е не. Това е най-видно, ако погледнем сектора на високите технологии, където е видимо, че Европа изостава, както и от САЩ, така и от Китай. В сферата на високите технологии Европа не разполага с голяма технологична компания от ранга на американските и китайските. Сферата на високите технологии е полето, на което ще се води битката за икономическия трон. Два са начините това изоставане да бъде наваксано – първият е чрез облекчаване на свръхрегулациите, които се наблюдават в много сектори на икономиката, вторият е с повече инвестиции в наука и развойна дейност и повишаването на нивото на образованието на Стария континент, защото именно науката и технологиите са основен движещ фактор, който може да върне Европа отново на челните позиции.“
Преслав Райков, финансов анализатор
„През последните 10 години ЕС не е конкурентоспособен. Политиката на ЕС основно беше насочена към друг фокус, а не към конкуренция с Китай и САЩ, които през последните 10 години направиха изключително ускорение по тази линия и с държавна помощ. Политиката в Китай беше ясна, като редица сектори са доста субсидирани. Но интересното е случващото се в САЩ, които само през последните 5 години приеха, одобриха и вече ефективно вливат в икономиката редица програми, които насърчават конкурентоспособността, които дават преимущество на някои сектори, които дори налагат протекционизъм върху определени сектори от икономиката…
Има около четири държавни програми, които се равняват на около 1,3 трлн. долара, които ще бъдат таргетирано влети в икономиката. Докато Европа и индустриалната ѝ политика в последните години изостана страшно много, което се вижда и от икономическите данни.
Фокусът на Европа може да бъде много по-насочен към индустриалната политика, към това да се насърчат дадени производства, за да могат да бъдат равнопоставени на китайските и щатските. В противен случай съвсем скоро ще изпаднем от състезанието с тях…видяхме какво се случи в соларната индустрия. Ако не искаме това да се случва и в редица други сектори, Европа трябва да преосмисли индустриалната си политика, трябва да бъде малко по-насочена към икономиката, а не толкова към редица по-маловажни, спрямо световното състезание, проблеми, за да може да върви напред и да регистрира икономически ръст.“
Още от коментарите вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 2 години От десетилетия БВП на САЩ и ЕС са приблизително равни, но при 2 пъти по-голямо население в ЕС, т.е. в ЕС БВП на глава от населението е 2 пъти по-малък ( същото важи за всички - естествено, най-много за многолюдни Индия и Китай. БВП на Китай на човек е малко по- голям от този на Русия ) Когато започват кризи ЕС налага ограничения и затяга кранчето, свива потреблението и естествено намалява производството, а това води до по-голям безработни.Какво направина в САЩ по време на кризата през 2007г. ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години и в "статията" са се изказали някви екселаджии никога не стъпвали в завод или участвали в процес на прозиводство, хахахаха! булшииит за тиквата и компанията му от неуки троловеее! ... Китай па на светлинни години от Европа по всичко! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години *Европа доста изостава от САЩ и Китай.* - Европа няма как да изостава от САЩ и Китай, защото изобщо не се движи с тях в една лента и посока. Европа преследва третия пол и четвъртото измерение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години непознаването на Европейската индустриална карта е въпиещо и повсеместно ... оплаквачите на индустрията за полупроводникови чипове , едва ли знаят , но ASML и NXP Semiconductors са холандски фирми , ARM е ингилизка фирма , Infineon е германска , STMicroelectronics е френско/италианска , Melexis е белгийска и един от заводите й е в България , и вероятно склададжия в нея взима повече отколкото някой от оплаквачите ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Когато натиснеш мотиката и тя те 'дрънне' по главата, следващият път ако я настъпиш по същия начин тя пак ще те 'дрънне' - народна сказка отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Dani_2077 в Рашистан може да е ниско технологично :-) на запад обаче не е ... и процесите са точно по изпращане на старо производство и създаване на нови образци :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Кратък отговор - никак. А и в момента (и в следващите години) ще е заета с възстановяването на военното производство (нискотехнологично и по принцип ненужно), защото Кремълският фюрер няма да нападне нито САЩ, нито Китай, а някоя европейска страна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар