По-ниският темп на инфлация в Япония през миналия месец повдига нови опасения относно способността на централната банка да спомогне за насърчаването на благоприятен цикъл на разходите в третата най-голяма икономика в света, пише WBP Online.
Базисният индекс на потребителските цени в Страната на изгряващото слънце нарасна с 2,5% спрямо същия месец на 2013 г. през декември, забавяйки се от отчетените през ноември 2,7%. Данните на Националното статистическо бюро останаха леко под прогнозите на анализаторите за ръст от 2,6%.
Въпреки че измерителят отчете равнище от над 2%, което е и желаното от Японската централна банка (ЯЦБ), според експерти съвсем скоро ефектите от повишението на данъка върху продажбите от 5% до 8% ще останат в миналото, оставяйки инфлацията под 1%.
Това е основното предизвикателство пред централните банкери, които се опитват да стимулират инфлационния натиск и да изкоренят текущия потребителски начин на мислене, който според мнозина от години води до забавяне на покупките с надеждата, че цените ще продължават да падат.
Въпреки това резкият спад в световните цени на петрола от юни насам е още една от пречките пред банката. Според икономисти това дори може да предизвика по-нататъшно смекчаване на паричната политика през следващите месеци.
По думите на Марсел Тиелиант от Capital Economics по-ниската инфлацията заплашва първоначалния успех на количествени и качествени улеснения на ЯЦБ.
"Действително редица очаквания за цените започнаха да отслабват напоследък", казва Тиелиант. "Крайният резултат е, че шансовете за достигане на инфлационната цел са малки без допълнителни парични стимули", добавя той.
В момента ЯЦБ прогнозира инфлация от около 0,9% за финансовата 2014 г. През октомври прогнозата на институцията бе за ниво от 1,2%. Прогноза на банката за 2015 г. пък е за едва 1% от 1,7% преди това.


България, Гърция и Румъния се сблъскват с траен демографски спад
АПИ планира цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
България влиза под засилен европейски контрол заради висок бюджетен дефицит, какво следва
Китай и Русия в тайно съдружие се готвят за световна война
Дацов: Данъчната ни система е сред най-добрите в Европа - не товари бизнеса
Фондовете ще навлязат на жилищния пазар у нас до 10 г., засега все още са мираж
Козметиката може да е следващата мека сила на Китай
Фермерите в Уганда се противопоставят на петролопровод на стойност 5 милиарда долара
Ед Ярдени за инфлацията, цените и войната в Иран - Част 2
Ед Ярдени за инфлацията, цените и войната в Иран - Част 1
15 чудесни коли на старо, по-евтини от почивка в Слънчев бряг
Изоставена Toyota Land Cruiser възкръсна след години в гората
Суперколата на BYD: За европейци - 200,000 евро, за китайци - 64,000
Купена за 400 долара, тази кола струва 3 милиона днес
Прогрес: Volkswagen замени модерните косачки с... овце
Крал Чарлз Трети се срещна с Хари, Меган и двете внучета
Синер прекъсна приказката на Джокович на Уимбълдън
НАТО 3.0: проблемът на европейската сигурност остава зависимостта от САЩ