Британският паунд върви към най-добрата си седмица от 2009 г. насам, като поскъпва с над 3% спрямо долара, съобщава Bloomberg.
Британската валута беше насърчена от назначението на Тереза Мей на премиерския пост в сряда, като по този начин един елемент от несигурността в Обединеното кралство след референдума беше елиминиран.
След гласуването за Brexit паундът се срина до 31-годишно дъно и в момента е с около 10% по-слаб от нивото непосредствено преди референдума.
Освен това лирата получи подкрепа в четвъртък и от Английската централна банка, която се въздържа от понижение на лихвените проценти. Комисията по парична политика обаче даде ясна заявка, че възнамерява да въведе облекчения в началото на август.
Редица икономисти допускаха понижение на ставката с 25 базисни пункта, тъй като при едно от последните си изказвания управителят на институцията Марк Карни сигнализира, че през лятото може да се наложи облекчаване на паричната политика във Великобритания.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Парвулеску за целите на срещата Путин-Моди
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Панета: Трябва да се види подготовката за операцията на 2 септември
Панета: Ще се изискват големи усилия от Конгреса по случая от 2 септември
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Любимата TikTok звезда на Италия: 84-годишна баба призовава инфлуенсърите да работят
Вдовецът на Тина Търнър си има нова приятелка, влюбен е в 60-годишна американка
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега