Инфлацията във Великобритания неочаквано е нараснала с най-бавния си темп за последните три години през декември, проправяйки пътя към потенциалното намаляване на лихвите от страна на Английската централна банка през този месец, информира Bloomberg.
Изчисляваната според нивата на потребителските цени инфлация се е ускорила с 1,3% на годишна база пред декември, отчитайки на-бавния си темп на нарастване от ноември 2016 г., съобщиха в сряда от Националната статистическа служба. Базовата инфлация отчете изненадващ спад до 1,4% спрямо регистрираните 1,7% през ноември.
Вб_я
Показанията стимулират спекулациите за предстоящо намаляване на лихвените проценти от страна на централната банка. Финансовите пазари прогнозират повече от 40% шанс за намаление на лихвите с четвърт процентен пункт след срещата на Комитета за паричната политика на 31-и януари.
Инфлацията остава под целта от 2% и икономистите очакват тя да продължи да намалява поне до средата на следващата година, отчасти поради поскъпването на паунда през миналата година.
Това е добра новина за покупателната способност на потребителите, като сега заплатите нарастват с повече от 3% годишно.
Но политическите сътресения заради Brexit доведоха до рязко отслабване на икономиката в края на миналата година, а няколко служители на Английската централна банка заявиха, че ще се обявят за намаляване на лихвите, ако проучванията, направени след победата на Борис Джонсън на изборите, не покажат значителен подем в икономическата активност.
В първата си голяма реч за 2020 г. управителят на Английската централна банка Марк Карни заяви, че Комитетът за паричната политика има достатъчно пространство да действа, ако е необходимо, а Силвана Тенрейро заяви, че може да подкрепи намаляването на лихвените проценти, ако икономическата слабост продължи.
Майкъл Сондърс, който заедно с Джонатан Хаскел гласува за намаляване на лихвите през ноември и декември, сигнализира, че ще продължи натиска си и този месец. В своя реч той прогнозира, че растежът ще остане приглушен и призова за „сравнително бързи и агресивни“ действия.
През миналия месец цените на нощувките в хотели са спаднали с 7,5%, като 11% от хотелите, участвали в проучването, са предоставяли отстъпки от над 25%, съобщиха от статистическата служба.
Намаляването на цените е били изразено най-силно при облеклата за жени. Стойностите на артикулите в този сектор са спаднали с 15% на годишна база.


Днес времето остава дъждовно
Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Внук на легендата Мърков стана европейски шампион по борба
Куба остана напълно без дизел и мазут
Премиерът свиква среща за овладяване на цените
Слънчево време днес, но на места ще превали