Икономиката на САЩ се е разширила с 2,3% на годишна база през третото тримесечие на 2021 г., показват ревизираните данни на министерството на търговията на страната, цитирани от MarketWatch. Предходната статистика беше за 2,1% ръст на БВП.
Увеличението на показателя изненада икономистите. Данните от анкета на The Wall Street Journal показаха, че очакванията бяха да няма промяна в стойностите за развитието на БВП на най-голямата икономика в света.
През първата половина на годината увеличението на показателя е средно 6,5% на годишна база. Икономиката обаче е забавила своя ръст през третото тримесечие поради разпространението на делта варианта на коронавируса.
Към момента икономистите очакват ръстът на показателя да се ускори през четвъртото тримесечие като потреблението също ще увеличи рязко. Официалните статистики за това обаче ще бъдат публикувани в края на януари.
Големият въпрос към момента е доколко бързото разпространение на омикрон щама ще спъне развитието на американската икономика през последните седмици на декември и през първото тримесечие на следващата година.
Към момента новият вариант на коронавируса омикрон е доминиращ в САЩ, като последните данни на Световната здравна организация (СЗО) показват, че той е засечен в около 90 държави.


Месечен хороскоп за юли 2026
113 пожара са потушени в България за изминалото денонощие
Един загина, а 42-ма пострадаха във "войната" по пътищата за денонощие у нас
На тази дата: преди 55 г. България губи Гунди и Котков
Хороскоп за 1 юли 2026
Ангелските инвеститори дават не само капитал, а и посока за растеж на стартъпите
АИКБ: Бюджетът има плюсове, но липсват реформи, а дефицитът е прекомерен
Тайванската опозиция разпали дебат за дроновете с план за 7,5 млрд. долара
Китайската икономика набира скорост, но рискът от забавяне остава
Казусът с Anthropic показва най-лошия възможен начин за регулиране на AI
Отдавна забранено гориво ще спасява Русия в кризата
Високите капаци на съвременните SUV са кошмарът на пешеходците
Jeep с нова стратегия в Европа - китайски флагман вместо американски
Waze дразни шофьорите с нестандартна функция
Какво ви казва цветът на маслото за състоянието на автоматика
Кличко: България помогна на Украйна да устои в началото на войната
Проф. Шиварова продължава с гладната си стачка, обвиниха я в "грубо нарушаване на правилата"
Проф. Христова: Когато пътувате в тропически страни, използвайте репеленти
Световно признание за България и Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ