Потребителските цени в Канада са ускорили темповете си на ръст за втори пореден месец през май, като основен двигател на усилването на инфлацията са високите цени на бензина.
Ръстът на потребителските цени е с 2,2 на сто на годишна база през май, съобщиха от Statistics Canada. Консенсусната прогноза на икономистите бе потребителските цени да нараснат с 1,9 на сто.
Днешният доклад може да накара централната банка да задържи лихвените нива непроменени, тъй като евентуалното им понижаване може да засили риска инфлацията да излезе извън определеното от банката ниво от 2 на сто. Канадската централна банка изненадващо остави основния лихвен процент непроменен този месец на ниво от 3 на сто след четири поредни понижения на лихвите преди това.
Цените на бензина са почти единственият фактор, който повлиява на ръста на цените в страната през май. На годишна база цените на горивото са нараснали с 15 на сто. Ръст е отчетен и при лихвите по ипотечните плащания - с 8,9 на сто на годишна база, а хлебните изделия са поскъпнали с 13,2 на сто спрямо май миналата година.
Ако обаче се изключат тези фактори, то инфлацията остава непроменена от миналия месец, като основният индекс на потребителските цени регистрира ръст от 1,5 на сто за месеца на годишна база. На месечна база, основните цените са нараснали с 0,3 на сто спрямо април 2008 г.
Основният индекс на потребителските цени изключва от потребителската кошница по-волатилните елементи, като цените на енергията и храните, и се смята от някои икономисти за по-добър инфлационен индикатор.
След новините канадската валута поскъпна спрямо долара и към момента един щатски долар се търгува за 1,0132 канадски долара. По-рано днес кросът USD/CAD беше на ниво 1,0191.


Радев: ВВС да се адаптират към новите технологии, дроновете и AI
Петко Салчев е освободен от длъжността заместник-министър на здравеопазването
Пускат допълни автобуси и тролеи за празника на Варна
Костадинов: Радев дава АМ “Черно море” на Турция
Кричим изпрати жестоко убития Георги Кузев на рождения му ден
Uber и китайската Pony AI ще пуснат над 2000 роботаксита в Европа
САЩ тестват лоялността на НАТО към политиките им преди съкращаване на войските
Z.ai подготвя нов AI модел в битката с OpenAI и Anthropic
Нов недостиг на гориво в руски региони след атаките на Украйна срещу рафинерии
OpenAI отчита годишен темп на приходите от над $40 милиарда преди IPO-то
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1 в края на месеца
Популярен аргумент срещу електромобилите беше разбит
Това е единственото BMW 8-Series E31 с дизелов двигател
Cadillac зарадва клиент със седан за 500 000 долара
Шишков: “Хемус” до Търново ще бъде завършена до края на мандата
Психолози инициираха петиция с искане да се забрани TikTok в България
Нетаняху нарече Обединеното кралство... "ислямска република"
Петко Салчев е освободен от заместник-министър на здравеопазването