Изпълнителният председател на Google и член на съвета по наука и технологии при президента на САЩ Барак Обама Ерик Шмид ще стане първият висш мениджър на калифорнийската компания, който ще посети Северна Корея.
Както пише агенция AP, позовавайки се на запознати източници, Шмид ще посети страната в рамките на частна, хуманитарна мисия под ръководството на бившия губернатор на Ню Мексико Бил Ричардсън.
Вероятността Google да настоява да започне бизнес начинание в страната е минимална, смята Виктор Ча, който е бивш главен специалист в Азия в администрацията на екс президента Джордж Буш.
„Може би най-интригуващата част от това пътуване е просто идеята за него", заяви Ча, който в момента е анализатор в базирания във Вашингтон мозъчен тръст „Център за стратегически и международни изследвания“. Ким Чен-ун "има ясно изразена склонност към модерните премени на живота", казва Ча.
„Ако Google е първата малка стъпка при пробиването на информационния балон в Пхенян, то тя може да бъде началото на много интересно развитие".
Пътуването ще се осъществи през януари. Кой още ще придружи Шмид и Ричардсън засега не е ясно. Не е и известно с кого ще се срещнат американците, защото между Вашингтон и Пхенян не съществуват дипломатически отношения.
Северна Корея се счита за страната с най-стриктен интернет контрол. Ерик Шмид, който беше генерален директор на Google от 2001 до 2011 г. и оглавява борда на директорите от 2001 г. до днес, е известен с откритата си поддръжка на свободата в интернет и вероятно това е темата, която смята да дискутира с лидерите от Пхенян.


Планинарите искат по-малко коли, почистени пътеки и по-лесен достъп на Витоша
Папа Лъв XIV отново призова за край на войната в Украйна
Рокадa в Ред Бул забавя пробива на Никола Цолов във Формула 1
Съгражданите на зверски убития Георги Кузев подготвят мирен протест
Инвеститорите се завръщат към европейските акции и ралито ще продължи
Търговската съпротива на Китай може да му струва скъпо
Бумът на слънчевата енергия достига и най-тъмните места в Европа
САЩ се намесиха в подкрепа на йената, но ходът крие рискове
Великобритания заличава наследството на Викторианската епоха
Шестгодишен подкара кола и блъсна жена на пешеходна пътека
Audi направи нестандартен удължител на пробега
Защо два пъти повече конски сили не решават всичко на пътя
Петте най-надеждни германски автоматика
Нова система на Stellantis ще се бори с турбо дупката
Предстои пълно слънчево затъмнение
Нивото на р. Дунав в Хърватия падна до исторически минимум
Москва за кабинета “Радев”: Позицията на София стана по-сдържана
България се превръща в “пустиня” за медицински специалисти