Американският технологичен концерн Apple планира да представи своята концепция за „умни къщи” по време на Конференцията си за разработчиците (Worldwide Developes Conference), насрочена за 2-6 юни, съобщава CNN. Системата ще дава възможност на потребителя да командва осветлението, уредите в дома и охранителните системи само с помощта на своя iPhone.
Слуховете, че Apple ще вдигне завесата пред новата си система са подхранени от последните придобивки на Google. В началото на годината търсачката купи производителя на термостати и датчици за дим Nest Labs за 3,2 млрд. долара и обяви, че иска "да управлява домовете ни".
На този етап от Apple отказват коментар на информацията, че планират да покажат системата си за „умни къщи” само след броени дни.
Компанията обаче направи сериозна заявка за работа в тази посока още през юни 2012 година. Тогава Apple кандидатства за патент на технология, която свързва системите за осветление, охранителните системи, управлението на вратата на гаража, музикалните системи и климатичните системи. Тази технология трябва да бъде управлявана с мобилен телефон.
Все повече производители започват да насочват вниманието си към новите технологии. Алармени системи, термостати и телевизори вече имат връзка с интернет, а оттам не е трудно тези устройства да бъдат контролирани с мобилно устройство – iPhone, iPad или, разбира се, техен конкурент.
Но в повечето случаи става дума за истински миш-маш от приложения, които ги управляват, коментира Ksat. Така „умните” лампи се управляват от съвсем различно приложение, отколкото „умната” алармена система, отбелязва още изданието.
Ако всички уреди и системи в дома се управляват от едно приложение обаче, това може би ще заинтригува потребителите, прогнозират наблюдателите.
Интернет на нещата, както наричаме интелигентните уреди, които взаимодействат с мобилни устройства и настолни компютри, ще възлиза на 9 млрд. продукти през 2018 г., показват данни на BusinessInsider.


Триумф! Ученици от МГ Варна обраха златото на Европейската олимпиада по география
Десислава Атанасова опроверга Демерджиев за полета на 5 април 2024 г.
Тежката артилерия на ринга на SENSHI 32 - Франческо Джая срещу Нейтън Кук
Варненски дилър на фентанил продължава да "търка наровете" в ареста
Тръбопроводи и помощта за Украйна разделят съюзниците преди срещата в Анкара
Индия и Япония ще задълбочават отношенията си
Левски и ЦСКА с огромно предимство в Европа
Bloomberg TV Bulgaria: България може да избегне воден режим с по-добро управление на водата, смята учен от БАН
TaxiMe: Най-голямата инвестиция е промяната в мисленето
Вътрешният сенник не е най-доброто решение в летните жеги
Rolls-Royce направи яхта на колела
В Русия се редят на опашка за „пиратски“ BMW-та
Първа фатална катастрофа с камион на Tesla
Маслото мирише на изгорели газове – трябва ли да се притеснявате?
Британски депутати искат забрана на "Маша и мечокът", пропагандирал съветска естетика
СГС потвърди санкцията от 100 000 лева на "Трейс" за жълтите павета
Тежката артилерия на ринга на SENSHI 32 - Франческо Джая срещу Нейтън Кук
Демерджиев към Стоянов: Сигналите му станаха монотонно известни
Бюджетният дефицит към юни е най-големият от 16 години насам