Samsung Electronics заяви, че очаква оперативната ѝ печалба за второто тримесечие на годината да не оправдае очакванията на анализаторите, след като компанията продължава да се бори със сериозната конкуренция на пазарa на смартфони, съобщава CNET.
Оперативната печалба на Samsung за тримесечието дo 30 юни ще бъде 6,9 трлн. вона (6,1 млрд. долара), спад с 4,2% в сравнение с резултатите пред година, обяви южнокорейският технологичен гигант в документ до фондовата борса. Печалбата на компанията ще е малко под средната оценка на анализаторите от 7,2 трлн. вона.
Приходите за тримесечието вероятно ще са около 48 трлн. вона (37 млрд. долара), което отново е малко под прогнозираните 53 трлн. вона. Документът, представен в понеделник, не дава информация за конкретни резултати по подразделения, като те ще бъдат обявени по-късно този месец.
Резултатите отчитат седми пореден спад на годишна база в тримесечните печалби на Samsung. Преди това компанията отбеляза пет последователни тримесечия с рекордни печалби, но през последните няколко години изпитва затруднения заради потребителите, които избират продукти на конкурентите ѝ като Apple. Две трети от оперативната печалба на Samsung преди идваше от доставки на смартфони, но през последните години са отговорни за много по-малка част от печалбата заради евтините доставчици на развиващите се пазари като Xiaomi и Huawei.
Компанията отбеляза спад както в продажбите на смартфони, така и на пазарния си дял през първото тримесечие на 2015 г., припомни консултантската къща Gartner през май. Корейският технологичен гигант е продал около 81,1 млн. смартфона за първите три месеца – с 4,4 млн. по-малко в сравнение с преди година. Пазарният дял на компанията възлиза на 24,2%, понижение спрямо 30,4% за първите три месеца на 2014 г.
Изключително разочароващите резултати на компанията за първото тримесечие на годината включваха и спад с цели 30% на оперативната ѝ печалба и 12% на продажбите ѝ. Samsung насочи надеждите си към продажбите на Galaxy S6 и S6 Edge, новите мобилни телефони, представени през май, но засега и техните резултати не са впечатляващи.


Затъмнението с българска следа: как МиГ-21 се превърна в летяща обсерватория
Нищожна част от всички украински бежанци в ЕС се намират в България
Ето какво ще е времето утре
Барселона и Реал Мадрид ще играят на по-малко от 500 км от Варна
„Музиката на Санремо“ идва във Варна на 21 август
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Meta премахна 750 000 профила на лица под 16 години в Австралия
Южна Корея отказва балистични ракети на Украйна главно заради конституцията си
Инжектирай с повишено внимание
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Ана де Армас беше снимана в обятията на новия си, изненадащ приятел
Недостигът на ракети-прехващачи поставя Украйна пред тежка зима
Защо жените не трябва да следват драстични диети?
Разкриха незаконен развъдник с 46 питбула, били вързани на синджир
Хали Бери на 60, не се плаши от годините си