Китайската компания за електронна търговия Alibaba Group Holding обмисля създаването на европейски логистичен център, който да е разположен в България. Това разкриха от българското правителство, както и от китайската информационна агенция Xinhua.
До момента няма коментар от Alibaba, предава Ройтерс.
Представители на Alibaba Group, GS-Solar Company и GoldPoly Group са се срещнали с българския премиер Бойко Борисов в сряда, за да проучат възможностите за инвестиции, обяви правителството на уебсайта си.
България ще може да се възползва от плановете на Китай да разшири присъствието си в Централна и Източна Европа в рамките на своята стратегия “One Belt, One Road”. Целта ѝ е обособяването на нови пазари за износ от Азия в Европа.
“Идеите на Alibaba Group за инвестиции в страната ни са свързани със създаването на логистичен център за развиваната от тях онлайн търговия, който да обслужва поръчките в цяла Европа. Проектът включва и предлагане на международните пазари на български стоки и храни. Намеренията на GS-Solar Company са за създаване на завод за производство на соларни панели, а GoldPoly Group проявява интерес към изкупуването на български тютюн”, посочват от правителството.
Борисов се срещна с вицепрезидента на Alibaba Group Holding г-н Сън, президента на GS-Solar Company г-н Лин и президента на GoldPoly Group г-жа Хонг. Те бяха съпровождани от досегашния ни генерален консул в Шанхай Димитър Абаджиев, а на срещата присъства и вицепремиерът Томислав Дончев.


12 души са загинали при 291 тежки катастрофи от началото на годината във Варненско
Варненско лято беше открито с протест на творците от ТМПЦ
ЕРП Север стартира услуги по агрегиране чрез своята Виртуална електроцентрала
Военните оркестри на България и САЩ със съвместен концерт тази вечер във Варна
Започва лятната контролна кампания на НАП по Черноморието
Нито Иран, нито САЩ искат Ормуз да остане затворен
Може ли петролът да падне на $40
Кои индустрии в ЕС са в риск от китайския внос
София може да обнови жълтите павета при политическа воля и по-малко бюрокрация
AI стилистът може да сложи край на въпроса „Какво да облека?“
AdBlue в резервоара прати нов дизелов пикап за скрап
Автомобилите на Renault след 2022 година получиха изкуствен интелект
Голямата грешка, която правят много шофьори в трафика
Защо съвременните коли имат втора тръба на ауспуха
Кризата във VW може да струва главата на шефа
Спипаха 21-годишен да "хвърчи" с 200 км/ч по пътя Пловдив - Пазарджик
Въвеждат нов данък върху недвижимите имоти в Гърция
Българските пътища: Безсмислени знаци, тесни магистрали, слаби мантинели
Синдикат иска 4,8% от БВП за образование и 125% заплата за учителите от средната