IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Westinghouse започна процедура за обявяване в несъстоятелност

Бордът на Toshiba одобри решението, което обмисляше през последните седмици

11:14 | 29.03.17 г. 110
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Бордът на японската технологична компания Toshiba одобри решението за започване на процедура по обявяване в несъстоятелност на нейното американско звено Westinghouse, след като предупреди за възможно отписване на 6,2 млрд. долара от бизнеса с ядрена енергетика, пише Bloomberg, позовавайки се на японския Nikkei.

Базираната в Пенсилвания Westinghouse, която прави реактори и чиято технология създава основата за близо половината от световните атомни единици, изпитва затруднения заради забавяне на проекти в Джорджия и Южна Калифорния, а всичко това доведе до обезценяване. Миналия месец Toshiba заяви, че може да продаде мажоритарен дял в бизнеса си за ядрена енергетика. Ю Такасе, говорителка на Toshiba, не е открита веднага за коментар.

Освен това миналия месец Toshiba заяви, че очаква да отпише 712,5 млрд. йени (6,2 млрд. долара) от своя бизнес с ядрена енергетика, позовавайки се на превишаването на разходите на Westinghouse и перспективите за свиване на операциите с атомна енергия.

Същевременно Toshiba получи одобрение да отложи обявяването на финансовите си резултати за третото фискално тримесечие до 11 април.

Придобиването на Westinghouse за 5,4 млрд. долара през 2006 г. изглеждаше обещаващо по това време. През 2005 г. американското правителството даде на ядрените разработчици пакет от данъчни кредити и гаранции. През 2008 г. Westinghouse подписа сделки за изграждането на четири реактора за Southern Co. и Scana Corp., първите американски атомни централи от аварията в Three Mile Island през 1979 г.

Но разходите за реакторите се увеличиха след въвеждането на по-строги стандарти за безопасност след аварията във Фукушима през 2011 г. Освен това спадът на цените на природния газ направиха производството на атомна енергия не толкова привлекателно.

Scana и Southern могат да се сблъскат с милиарди долари допълнителни разходи според Morgan Stanley. Scana ще трябва да плати с 5,2 млрд. долара повече, което може да понижи стойността на акциите ѝ с 5%, твърдят анализаторите от банката. 

Westinghouse беше избрана от правителството на Пламен Орешарски за реализация на плановете за седми блок в АЕЦ „Козлодуй“, макар и технологията, която предлага, да е различна от тази в работещите там реактори. Сделката с американската компания беше една от последните, подписани от Орешарски, но под условието да бъде одобрена и от следващото правителство.

Следващият премиер на страната Бойко Борисов поиска от Westinghouse да бъде и стратегически инвеститор в проекта, което американската компания отказа. Така беше прекратено сътрудничеството между двете страни за реализацията на седми блок в работещата ни ядрена централа. 

Повече новини за технологии можете да научите от видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:01 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 6 rate down comment 5
majnata
преди 7 години
"...ама тия тук злобни и *** пенсии си слушат само БСП и Атака какво говорят."Не , достатъчно е тебе и оня , Лусиен да ви чуе човек !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 7
majnata
преди 7 години
На една Унгария сметките излизат , на България не ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 6
majnata
преди 7 години
И каква щеше да е разликата ако заради "евроентусиасти" като тебе не си бяхме затворили 3 и 4 блокове ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 9 rate down comment 3
data
преди 7 години
Ба той ония ден един чех от Чез си го каза едно към едно - в момента цените на ел. енергията в Европа не позволяват строежа на АЕЦ ама някой хора бавно стоплят . Специално за Бг комбинацията от ТЕЦ и ФЕЦ са не лоша комбинация
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 7
majnata
преди 7 години
"То е ясно, че няма как да обясниш защо най-скъпия ток днес бил "евтин" ...Е , а обясни ти тогаз справката на Петков по долу на нас бедните и злобните !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 4
KPetkov
преди 7 години
Той е на принципа, най-скъпото е най-хубаво. Има истина в това твърдение, ама ние нали сме си тарикати и искаме нещо по евтинко :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 6
majnata
преди 7 години
Минусите си си ги заслужил и без пенсионерите , на тебе пък кой ти е "набил" , че читава индустрия може да се прави само от вятърен/ слънчев ток ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 3
KPetkov
преди 7 години
Ако някой има по-нови цени да сподели.За България за регулаторен период от 1 юли, 2014 г. до 30 юни, 2015 г. КЕВР е определила следните изкупни цени на енергията:- от АЕЦ - 2,97 ст/kWh (това е средно претеглена цена);- от ТЕЦ МИ-2 - 6,8 ст/kWh; - топлофикационни и заводски централи - от 9 до 28,5 ст./кWh;- от малки ВЕЦ - до 23,7 ст./кWh;- от вятърни централи - до 13,8 ст./кWh;- малки фотоволтаични централи - до 22 ст./кWh;- централи на битови отпадъци - до 25 ст./кWh;- централи на биомаса - до 45,3 ст./кWh и т.н.https://***.bg/***/biznes/aec-kozloduj-proizvezhda-naj-evtiniq-tok-za-energijniq-ni-miks-1412382
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 3
majnata
преди 7 години
Циганнския е най ефтин...искам от него !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 9
Jorkata
преди 7 години
Ядрения ток е евтин, но зависи кой как се договаря под мазата и колко са готови да го сложат на народа на съответната държава... питай украинците ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още