SoftBank – японският конгломерат, който вече разполага с фонда Vision Fund на стойност 93 млрд. долара, води ранни преговори за набирането на втори и вероятно по-голям фонд, коментират няколко източници пред Recode.
Главният изпълнителен директор на SoftBank Масайоши Сон е известен със своите дръзки и понякога противоречиви инвестиции в технологичния сектор от последната година. С новия си ход той цели да създаде нов фонд за финансиране на технологии, който да допълни големия Vision Fund.
Плановете за всичко това са в зората си.
"Всичко е идея, но е сериозно“, коментира източник, запознат със ситуацията.
Но Сон коментира публично, че технологиите са в ключов период на промяна и тези, които правят големи инвестиции в нови технологии в момента – като автоматизацията и изкуствения интелект – по-късно ще получат най-добри резултати.
Освен това не е ясно кой ще инвестира в новия фонд и колко ще е голям той, макар че някои източници твърдят, че ще е значително по-голям от сегашния Vision Fund.
Последният включва инвестиции от суверенните фондове на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Те могат да инвестират и в новия фонд. Той със сигурност ще предизвика повече въпроси за амбициите на Softbank и нейния Vision Fund.
Фондът на SoftBank е различен по своята агресивност, размера си и скоростта си. До момента той е придобил дялове от някои от най-бързо развиващите се компании от Силициевата долина като Slack и WeWork, но беше критикуван заради твърде дръзките си постъпки в желанието си значително да изпревари конкурентите си.
Говорител на японската компания е отказал да коментира въпроса.


За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Германските шпиони ще имат право да действат за възпиране на нарастващите заплахи
Норвежкият фонд за $2,3 трилиона отчете най-силно тримесечие от 2020 г.
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Диненият маникюр превзе лятото
Два пожара горят в Хасковско, битката с огъня в Сакар продължава
Край на "алкохола под надзор" за тийнейджъри в Германия
Полицията абдикира: Агресивни деца тормозят и жителите на Варшава