Сблъсъкът на Apple с регулаторите по конкуренцията в Европейския съюз се насочва към връхната си точка днес, след като вторият най-ключов съд в Европа реши дали компанията трябва да плати обратно 13 млрд. евро данъци на Ирландия. Това е ключова част от борбата на ЕС срещу твърде изгодните данъчни сделки, които компаниите сключват различни страни, предава Ройтерс.
В решението, издадено преди четири години, Европейската комисия заяви, че Apple се е възползвала от незаконна държавна помощ чрез две ирландски данъчни постановления, като това е намалило данъчната й тежест в продължение на повече от две десетилетия до най-ниско 0,005% през 2014 г.
Поражение за еврокомисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер може да отслаби или забави висящите дела срещу сделките на Ikea и Nike с Нидерландия, както и на Huhtamaki с Люксембург.
Вестагер, която постави данъчната реформа в центъра на управлението си по това време, миналата година видя как същият съд отмени искането ѝ Starbucks да плати до 30 млн. евро холандски данъци. В друг случай съдът също отхвърли решението ѝ срещу белгийска данъчна схема, свързана с 39 мултинационални компании.
Някои анализатори въприемат спора с Apple като загуба за Ирландия, която обжалва заповедта на Европейската комисия заедно с производителя на iPhone.
Въпреки че сумата от 14 млрд. евро с лихвите ще помогне в известна степен за запълването на празнините във финансите на държавата, причинени от коронавируса, Дъблин се опитва да защити своя облекчен данъчен режим, който привлече 250 хил. компании от цял свят.
Ако Ирландия постигне целта си, правителството ще бъде осмивано от опозиционните партии, че не взема пари, с които може да покрие поне половината от прогнозирания бюджетен дефицит в размер на 10% от брутния вътрешен продукт тази година.
Ако Ирландия загуби, правителството отново ще бъде критикувано от същите политици за обжалването. Решение в полза на ЕК може да повдигне въпроси относно прилагането на данъчния кодекс в Ирландия в толкова деликатен момент, когато се обсъждат глобалните правила за облагане на дигиталните гиганти.
Поражението може да навреди и на способността на Ирландия да привлича инвестиции.
За Apple загубата би бил проблем, но управляем, като се има предвид, че паричните ѝ наличности надхвърлиха 190 млрд. долара в края на второто ѝ фискално тримесечие.


Хитовият мюзикъл „ЗОРО“ тази вечер на сцената на Летния театър във Варна
Сметище и силна миризма край Зеленчуковата борса притесняват жители на Варна
Ще доведе ли "справедливата стойност" до по-ниски цени на храните?
Един загинал, а друг с опасност за живота след тежък инцидент с делтапланер в Несебър
Персеидите достигат пика си: Небесно шоу с до 100 падащи звезди на час тази нощ
Иранските военни влизат в "офанзивен" режим за следващия кръг от войната
Фючърсите в САЩ нарастват преди ключовите данни за инфлацията
Европа повежда ралито: По-евтин пазар с по-добри отчети
Новините в развитие
САЩ готвят нови правила за криптоиндустрията, докато Законът за яснота буксува
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Продажбите на коли на ток растат, но Tesla e сама срещу китайците
Mazda 767B за близо 2 милиона долара пламна на „Лагуна Сека“
Вече се случва: петролен гигант смени бензиностанция със зарядни за ЕV
Mercedes-AMG готви чудовищен SUV с над 1100 конски сили
Шишков: Започваме кампания "Регионите говорят” и връщаме надеждата
Как в Бургас се справиха с група "ловци на педофили"?
Делтапланерът на смъртта: незаконен, с ръждясал двигател, криели го между скали
Пловдивският митрополит Николай ще води опелото на убития Георги
Проф. Овчаров: Огромен погребален комплекс излиза наяве край Перперикон