Премиерът на Великобритания Борис Джонсън сподели, че е казал на Джеф Безос, че неговата компания Amazon.com Inc. трябва да плати съответните данъци във Великобритания, съобщава Bloomberg.
„Когато продавате стоки на стойност много милиарди във Великобритания, тогава трябва да очаквате справедливо данъчно облагане във Великобритания“, заяви Джонсън пред ITN след срещата си с Безос в Ню Йорк в понеделник. „Нуждаем се от цифров данък върху продажбите, подходящ начин да се уверим, че справедливо облагаме тези огромни световни бизнеси - точно както облагаме магазините по главните улици“, подчертава британският премиер.
Amazon се превърна в мишена за редица европейски държави, търсещи преразглеждане на международната система за корпоративно данъчно облагане. Финансовите министри на страните от Г-7 постигната рамково споразумение през юни, като се очаква подробностите по сделката да бъдат финализирани навреме на срещата на високо равнище на Г-20 в края на октомври. Целта е да се гарантира, че глобалните компании плащат данъци в зависимост от това къде развиват бизнес.
Попитан за реакцията на Безос, Джонсън заяви: „Той е капиталист и изтъкна, че според него това е работа на правителствата. И данъкът не е нещо, което той ще плати безвъзмездно, в знак на добра воля“.
Според Джонсън именно от правителствата зависи да се установи правилната рамка.
През юли Ройтерс съобщи, че финансовите министри на страните от Г-20 също подкрепят проекта за глобален корпоративен данък, чиято цел е да спре пренасочването на печалби към страни и региони с ниски данъци и пропуснати държавни приходи за стотици милиарди долари.
Пактът за установяване на минимална глобална ставка на корпоративния данък от поне 15% е опит да се измъкнат повече средства от технологични гиганти като Amazon и Google, както и от други мултинационални компании, които на този етап се възползват от най-атрактивната данъчна основа в определени страни и региони.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Мерките срещу високите цени са взети от френското и немско законодателство
11 съвета от дерматолози за всяка жена над 40
DARA и “Bangaranga” откриха полуфинала на “Евровизия” СНИМКИ/ НА ЖИВО
Деми Мур и Джейн Фонда обраха овациите в Кан