България ще получи около 15,7 млрд. евро от Европейския съюз през следващите седем години. Кабинетът одобри днес разпределението на средствата от ЕС за новия програмен период, които страната ни получава по оперативните програми.
Вицепремиерът и правосъден министър Зинаида Златанова съобщи, че наследникът на ОП "Административен капацитет" - ОП "Добро управление", е намалена с 90 млн. евро, а с парите ще бъдат увеличени средствата по други две програми.
80 млн. евро ще бъдат насочени към ОП "Развитие на човешките ресурси" за заетост, а останалите 10 млн. евро към новата програма "Наука и образование". Тя ще разполага с общ бюджет от 583 млн. евро европейско финансиране.
Седемте оперативни програми ще разполагат с над 7,4 млрд. евро, без в сумата да се включва националното съфинансиране.
ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура" ще разполага с 1,612 млрд. евро, ОП "Региони в растеж" – 1,351 млрд. евро, ОП "Иновации и конкурентоспособност" – 1,202 млрд. евро, ОП "Развитие на човешките ресурси" - 895 млн. евро, ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" - 583 млн. евро и ОП "Добро управление" - 285 млн. евро.
По Механизма за свързване на Европа са предвидени 406 млн. евро, за европейско териториално сътрудничество - 165 млн. евро, а във Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се 104 млн. Евро.
Над 7,6 млрд. евро са средствата за Обща земеделска политика и обща политика по рибарство.
Предстои до края на март Споразумението за партньорство да бъде изпратено официално в Брюксел. Самите оперативни програми ще бъдат изпратени на ЕК за одобрение до края на юни.


Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
преди 12 години България отдавна разполага с един огромен среден пръст,набучен отзад за времето на престоят си в ЕС.Останалото са "оперативни програми,за законен подкуп на колониалната администрация". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години по план освен че няма да ги получим, то и ще дадем допълнително посредством тази сума (цифра) - защото, при съфинансиране (по програма, проект и т.н.) преди да ти спрат парите, първо печелиш одобрение и теглиш кредит, усвояваш и градиш проекта и чакаш да ти върнат... тогава се спират! Остава кредита /пълната сума+лихвата/ !! и бюджета се оточва на местно ниво пърфект! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Към 900 млн лева внасяме годишно. Ако нарастне БВП, сумата се увеличава. А на плюс ще знаем колко сме, едва когато стане ясно колко сме усвоили. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Я кажете колко трябва да внесем за да направим сметката колко сме на + отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години България ще получи около 15,7 млрд. евро от Европейския съюз през следващите седем години.Те хубаво ще ни ги дадат, но дали ще успеем да ги вземем? Аз лично силно се съмнявам. Пак ще "Ни" хванат, че ги крадем и пак ще ги спрат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар