Унгарското председателство на Европейския съюз опроверга информациите, че смята да отложи за октомври решението за приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство, предаде БНР.
По-рано информационни агенции разпространиха тази новина от Будапеща, позовавайки се на изказване на унгарския вътрешен министър Шандор Пинтор. От офиса му обаче отричат да е казал това.
Думите на унгарския вътрешен министър са били зле разбрани или зле интерпретирани, твърдят от екипа му – за да изчисти това недоразумение, унгарското вътрешно министерство по-късно днес ще разпространи официално изявление по темата.
Междувременно говорителят на унгарското ротационно председателство на Европейския съюз Гергей Полнар заяви за БНР, че приемането на България и Румъния в Шенген през първата половина на тази година остава сред приоритетите на страната му, и това е било ясно формулирано и днес от унгарския премиер Виктор Орбан:
„Нашият министър-председател каза на пресконференция в Будапеща днес пред представители на международната преса, че Унгария ще работи открито за влизане на България и Румъния в Шенген по време на нашето председателство, което завършва в края на юни. Виктор Орбан каза още, че ако постигнем това, целите на председателството ни ще са изпълнени на 105 процента."
От Брюксел също съобщиха, че нямат информация за отлагане на решението за влизането ни в Шенген.
Европейската комисия е само наблюдател в процеса на разширяване на Шенген и решението е изцяло в ръцете на държавите членки на Европейския съвет, заяви говорителят на ЕК Оливие Бейли:
"Информацията, с която разполага Комисията, е за взимане на решение през месец март, подчерта говорителят. "Оценката за Шенген и окончателното решение за вдигане на вътрешните граници трябва да бъде взето от страните членки в Съвета. Комисията е само наблюдател в този процес. Засега знаем, че решение се предвижда да бъде взето през март."
Днес се очаква официално изявление по темата на унгарското правителство.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак
ЦСКА се промъкна до плейоф на ЛЕ след загуба с 1:3 от Макаби Тел Авив
София сред най-евтините европейски градове за уикенд туризъм
преди 15 години С червените ботушки потропва Дядо Мраз,*** веселушки пеят в захлас.Масла_ова танцува, гюбеците въртиПър_анов на челото потно лепи й пари, Азис припява, весело е нали.Шадрав_нчо пиянката само надига дамаджанката.Стани_ев страстно на пилона се върти,Виге_ин с влажен поглед го следи.Сакса се надува, не иска да танцува,Мавъра и той не харесва такъв запой и сМартинчо си гука, надява се на слука.Доган ага кротко на миндера си седи, Донче_а врънка да му пусне без пари.Янето жално в *** реве,Трактора не иска вече да го оре.А навън в мрака Цветан Цветановс Роман Василев ги чака. отговор Сигнализирай за неуместен коментар